Sony 55XF9005 vs LG 55SM9010

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgez

New member
4 September 2014
36
Καλημέρα σας
Θα ήθελα την βοήθεια σας για λογαριασμό φίλου.

Η θέαση γίνεται στα 2,5 το πολύ 3 μέτρα με τον έναν καναπέ ακριβώς απέναντι και τον άλλο με σχετική κλίση πάντα με φώτα ανοικτά και είναι κατά κύριο λόγο τηλεοπτικά της DIGEA και αθλητικά μέσω συνδρομητικών. Μια ταινία το πολύ την εβδομάδα σε 4κ από usb σύνδεση και πολύ λιγότερο παιχνίδι και αυτό σε διπλό όταν πάω εγώ. (απλά σχεδιάζει και την αγορά του XBOX Χ για να παίζουμε και on line)

Προκειμένου να αντικαταστήσει την 43’ TV που έχει προσανατολίζεται για την αγορά 55 μεταξύ δύο TV που έχουν παραπλήσια τιμή των

SONY 55XF9005
LG 55SM9010

1) Σαν εικόνα η sony σε συνθήκες με φωτισμό θα παίζει καλά ή λόγω va panel δεν θα αποδίδει καλά ??
2) Χάνει πολύ σε θέαση υπό γωνία ??
3) Επίσης η sony για gaming θα κάνει ή χάνει πολύ σε σχέση με την LG που έχει και hdmi 2.1 ??


YΓ του πρότεινα και την OLED PHILIPS την 754 αλλά δεν θέλει να έχει τον φόβο του burn in

Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:

georgez

New member
4 September 2014
36
Re: SINY XF9005 vs LG SM9010

Συγνωμη για το λάθος στον τίτλο SONY ήθελα να γραφω αλλά δεν μπορώ να το διορθώσω :)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
SONY:

contrast: 5000:1
brightness: SDR Real Scene Peak Brightness 578 nits --HDR Real Scene Peak Brightness: 894 nits


LG:

contrast: 940:1
brightness: SDR Real Scene Peak Brightness: 344 nits--HDR Real Scene Peak Brightness: 437 nits

Σε γωνιες θεασης υπερεχει ελαφρως η LG. Σε μαυρο, contrast και φωτεινοτητα η sony.


Απο input lag στα παιχνιδια η LG εχει 14ms και η sony 40ms στην 1080 αναλυση και 24ms στην 4Κ αναλυση.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Ευχαριστώ για την απάντηση

Σε φωτεινό δωμάτιο ποια αποδίδει καλύτερα?
Επίσης το λειτουργικό της LG το ξέρω γιατί έχω και εγώ και είναι άψογο της Sony είναι εξίσου καλό?

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η sony τρεχει android.
Στα θετικα, μπορεις να εγκαταστησεις διάφορα. Στα αρνητικα ειναι πιο αργο. Το webos της LG ειναι πιο γρηγορο.

Σε φωτεινοτητα η sony ειναι πιο φωτεινη 1.5+ φορες παραπανω απο την LG.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Άρα για φωτεινό δωμάτιο καλύτερη η Sony?

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Sony 55XF9005 vs LG 55SM9010

Άρα για φωτεινό δωμάτιο καλύτερη η Sony?

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

E ναι, αφου στο εγραψα και με νουμερα.

sony φωτεινοτητα : 578 Nits
LG φωτεινοτητα: 344 nits

Σε ταινιες HDR:

SONY: 894 nits
LG: 437 nits.

H sony ειναι μιαμιση με δυο φορες πιο φωτεινη.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Ευχαριστώ πολύ
Θα πάμε παρέα να την δει σε κάποιο μαγαζί για να δει εάν βλέπεις καλά υπό γωνία
Ευχαριστώ και πάλι

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι

georgez

New member
4 September 2014
36
Ευχαριστώ για την ενημέρωση
Αλλά στο αδερφάκι του MM παίζει με 20% επιστροφή με κάρτα eurobank απλά δεν έχει ούτε αυτός ούτε εγώ τέτοια κάρτα :(

Πιστεύω ότι θα παίξει και με Yellow σίγουρα αν όχι τις γιορτές τότε σίγουρα στις εκπτώσεις του νέου χρόνου μιας και θα έρχεται και το νέο μοντέλο
Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ευχαριστώ για την ενημέρωση
Αλλά στο αδερφάκι του MM παίζει με 20% επιστροφή με κάρτα eurobank απλά δεν έχει ούτε αυτός ούτε εγώ τέτοια κάρτα :(

Πιστεύω ότι θα παίξει και με Yellow σίγουρα αν όχι τις γιορτές τότε σίγουρα στις εκπτώσεις του νέου χρόνου μιας και θα έρχεται και το νέο μοντέλο
Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπαρχει απλη λυση. Ανοιξε καταθετικο λογαριασμο σε eurobank...η καρτα αναληψεων που θα παρεις ειναι και credit....βαλε μεσα το ποσο αγορας και πηγαινε παρτην......η επιστροφη χρεωνεται στην καρτα και μετα την χρησιμοποιεις....