Roku Streaming Stick+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Στην BF πετυχα το Roku Streaming Stick+ σε εξαιρετικη τιμη και ειπα να του δωσω μια ευκαιρια.
Βεβαια εδω Ελλαδα η δυνατοτητες του δεν ξεδιπλωνονται χωρις την χρηση vpn αλλα εξω ειναι ιδιαιτερα δημοφιλες και θελω να το δω..
Εχει κανεις εμπειρια χρησης?

 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Απάντηση: Re: Roku Streaming Stick+

Αυτό παίρνει και usb δίσκο η είναι μόνο για streaming;

Οχι, μονο για streaming. Η θυρα usb ειναι απλά για τροφοδοσια. Το roku ultra εχει usb για εξωτερικο δισκο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Λεωνιδα (η οποιος αλλος) το πηρες τελικα ? Πως ειναι η χρηση του ?

Διαβασα οτι πηρε προσφατα αναβαθμιση και ειναι το μοναδικο -περαν του απλ τιβι μποξ- που υποστηριζει airplay. Με τα geo κλειδωματα τι παιζει ?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
NΆι το πήρα.
Με την καινούργια αναβάθμιση πήρε και airplay.
Ανκαι εχει λίγο ξεπερασμενης αισθητικης ui είναι απλό,πρακτικό, λειτουργικό και ωραίο.
Γεωγραφικοί περιορισμοί ισχύουν στα περισσότερα κανάλια, Netflix όμως δεν έχεις θέμα.

Τώρα βγήκε και πιο καινουριο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Δοκιμασα να παραγγειλω αυτο, αλλα δεν στελνει λεει εκτος Αγγλιας. Εχει να κανει με την εξοδο απο την ΕΕ, με το οτι περιλαμβανει μπαταριες η συσκευασια, παντως δεν το καταφερα και δεν το βρισκω αλλου ετοιμοπαραδοτο.

Αυτο ειναι το πιο καινουργιο που λες ?

Netflix δεν με ενδιαφερει, airplay και apple tv θελω να ξερω αν εχουν καποιο θεμα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Αυτό που έχω και εγώ είναι, το ‛παλιο’.
Δεν έχει ακουστεί κάτι.
Γενικά από Αγγλία καλό είναι αυτό το καιρό να είστε συγκρατημένοι στις αγορές σας γιατί η κατάσταση δεν έχει ξεκαθαρίσει πλήρως .
Apple TV να ξέρεις ότι μπορείς να έχεις πια και με το Amazon firestick.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Το παρηγγειλα τελικα απο Αμερικη μεσω αμαζον. Παραδοση καπου στις 29/01.

Ισως επρεπε να περιμενω αν κυκλοφορουσε καποιο νεοτερο μοντελο αλλα δεν ειδα κατι να εχει ανακοινωθει και το πιθανοτερο ειναι να προσθεταν dolby vison και dolby atmos που λειπουν απο αυτο, τα οποια δεν με απασχολουν και τοσο.

Η τιμη βγηκε με μεταφορικα και φορους στα 60 ευρω.

Ελπιζω το airplay 2 να λειτουργει απροβληματιστα, καθως και το απλ τιβι.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Το εγραψα και στο νημα της AppleTv+ αλλα μαλλον ειναι θεμα του Rolu:

εχω αθλια εικονα με πολυ artifact και blocking σε σκοτεινα πλανα στο AppleTv με το Roku Express.

Η τηλεοραση ειναι OLED 1080p και η εικονα σε αντιστοιχα πλανα στο Νετφλιξ ειναι καταπληκτικη, στο AppleTv σχεδον vhs.

Συνδεσεις, ρυθμίσεις και ταχύτητα wifi ειναι μια χαρα. Ειδα στο φορουμ της Roku για αλλαγη απο 1080 σε 720 αλλα μαλλον χειροτερεψε την κατασταση δεν ειναι εκει το προβλημα. Αλλη μια συμβουλη για hdmi deep colour on και off δεν εφαρμοζεται στην τηλεοραση μου.

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Εγω μολις πηρα το στικακι και δεν το πολυεψαξα οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω. Το συνδεσα σε πλασμα 42αρα, περιπου 10ετιας.

Η παραγγελια εγινε 15/01 και ηρθε σημερα 26/01... δεν το λες και ασχημα. Ηρθε βεβαια με φορτιστη αμερικανικο, οποτε ευτυχως ειχα καποιους ξεμπαρκους απο την προ-οικολογικη- εποχη της απλ και εβαλα εναν που ειχα περισσιο.

Ολα καλα με το σεταρισμα, και με το airplay, αλλα...

απο το αιφον στριμαρα ταινια μεσω vlc και ενω ειχα ηχο, για εικονα ειχα ενα μικρο τετραγωνο πλαισιο με ενα σκρηνσοτ απο την ταινια... τι μπορει να φταιει ? (βιντεο τραβηγμενο απο το αιφον, επαιζε κανονικα).

επισης... δεν βρισκω το απλ τιβι στο μενου... δεν εχει επισης επιλογη search (οπως λενε στα φορουμ) για να το ψαξω... ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω ?


Εκανα εγγραφη στο ροκου αλλα δεν εδωσα πιστωτικη... να παιζει ρολο αυτο ? Το νετφλιξ μου το φερνει κανονικα και το μοντελο ροκου που εχω υποστηριζει το απλ τιβι...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Μετα απο λιγο ψαξιμο, να πω στο φιλο παραπανω οτι δοκιμασα ενα σηριαλ απο το απλ τιβι, το τεχερανη, που εχει κατι σκοτεινα πλανα με τη μπουργκα κτλ στην αρχη και δεν παρατηρησα κατι ανησυχητικο. Η τηλεοραση βεβαια δεχεται μονο 1080.

Στα δικα μου τωρα, βρηκα το απλ τιβι τελικα κρυμενο σε ενα μενου με 853 καναλια... εγινε η συνδεση πανευκολα με QR code μεσω κινητου και ολα καλα και με αυτο.

Οποτε μεχρι στιγμης ευχαριστημενος... το airplay δουλευει, το απλ τιβι δουλευει, το streaming καλο, μονο παραπονο οτι στα μενου με τα καναλια, τα παιχνιδια, τις ταινιες κτλ καποιες φορες κολλαει και αργει να εμφανισει τα δεδομενα.

Και φυσικα να δοκιμασω και στρημινγκ απο το κινητο χωρις το παραπανω προβλημα με την εικονα που δεν πηγαινε σωστα...

Ερωτηση, απο το κινητο κανει μονο μιρορ η μπορει να κανει και casting (ωστε να βλεπω αλλα στο κινητο και αλλα στην τιβι ?)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Κατεβασα την εφαρμογη ertflix στο κινητο και κανει casting στην τιβι, αλλα δεν μπορεσα να βρω το ertflix στο μενου του roku για να το κανω εγκατασταση. Ξερει κανεις αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ?
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Κατεβασα την εφαρμογη ertflix στο κινητο και κανει casting στην τιβι, αλλα δεν μπορεσα να βρω το ertflix στο μενου του roku για να το κανω εγκατασταση. Ξερει κανεις αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ?

κατεβασε ενα file manager να βρεις το αρχειο και να το κανεις εγκατασταση.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Αν κάνεις εγγραφή στην σελίδα της roku σου δίνει κάποια κανάλια δωρεάν?
 
Last edited: