Νέος χώρος...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Καλημέρα! :)

Πρόσφατα μετακόμισα σε καινούργιο σπίτι με dedicated (ας πούμε :p ) χώρο για playroom.

Ανοίγω αυτό το θέμα (ελπίζω στη σωστή ενότητα) ώστε along the way να με βοηθήσετε με απορίες, προβλήματα, γνώμες, κτλ...

Ο χώρος είναι ορθογώνιος και με διαστάσεις 3,1 x 6,2, με τη πίσω μεριά του δωματίου να είναι πρακτικά ενα άνοιγμα -ο τοίχος έχει σχήμα σαν γάμμα- που επικοινωνεί με το χωλ (διαστάσεων 3,1 x 1,8). Η απόσταση θέασης είναι στα ~3,4 μέτρα σε 65αρα τηλεόραση.

Σαν πρώτο "ερώτημα" είναι η επιλογή ενισχυτή, μιας και ο τωρινός έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα και το βασικότερο είναι out of date! Όσον αφορά τα ηχεία έχω όλη τη σειρά Aelite (εκτός sub) της Acoustic Energy, όπως και 2 Aegis One της ίδιας εταιρείας... οπότε και θα παίξω σε 7καναλο. Σαν ενισχυτή καταλήγω μάλλον στον Marantz 7013... OK είναι μάλλον υπερβολή για το χώρο που έχω, αλλά θέλω κάτι που θα είναι future proof (όσο μπορεί να είναι...) και επίσης στους Marantz έχω μία έκπτωση 250 ! Τι λέτε???

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...! (y)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "ο τοίχος έχει σχήμα σαν γάμμα". Το πλάτος του χώρου είναι σχετικά μικρό.
Βάλε ένα πρόχειρο σχέδιακι να δούμε επιλογές τοποθέτησης.
Ο marantz είναι εξαιρετικός (έχω το προηγούμενο μοντέλο) θα σε καλύψει σίγουρα, και μπορείς αν το θέλεις να βάλεις και 2 ηχεία atmos στο ταβάνι.
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Δεν έχω εύκαιρο το pc ακόμα γμτ, ήθελα εξαρχής να κάνω ένα σχέδιο.

Φαντάσου εκεί είναι η είσοδος για το δωμάτιο, αλλά αντί για πόρτα έχει ένα άνοιγμα... με μόνο κομμάτι τοίχου ένα δοκάρι γύρω στους 55 πόντους (εκεί "αναγκαστικά θα μπούνε τα surround back) και στα δεξιά ένα τοίχο γύρω στους 80 πόντους πλάτος. Αυτά τα δύο κομμάτια δημιουργούν το γάμμα. Στην ουσία είναι σαν χώρισμα με το χωλ παρά τοίχος...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια εικόνα του χώρου θα ήταν διαφωτιστική όπως και μία κάτοψη, όταν με το καλό φτιάξεις το πι σι ρίχτα εδώ να δούμε και να το συζητήσουμε.
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Κάτι γίνεται και με το κινητό... :flipout:

Στη δεύτερη φώτο είναι το "γάμμα" που έλεγα!
 

Attachments

  • Screenshot_20191217-024217_Floor Plan Creator.jpg
    Screenshot_20191217-024217_Floor Plan Creator.jpg
    17.3 KB · Views: 308
  • New project 191217024119.jpg
    New project 191217024119.jpg
    29 KB · Views: 311

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Ήρθαν νωρίτερα τα Χριστούγεννα!!!
f82492aed359c8a6930df033ca43dc20.jpg


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Ωραιος!!!! :grinning-smiley-043

ολοι στον SR7013 καταλήγετε...... μαλλον θα γυρισω πίσω τον 6013 και θα ζητησω να μου τον αλλαξουν σε 7013 χαχαχαχαχα :BDGBGDB55:

Μεγιές!!!!
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: Νέος χώρος...

Ωραιος!!!! :grinning-smiley-043

ολοι στον SR7013 καταλήγετε...... μαλλον θα γυρισω πίσω τον 6013 και θα ζητησω να μου τον αλλαξουν σε 7013 χαχαχαχαχα :BDGBGDB55:

Μεγιές!!!!

Δεν έχεις κανένα λόγο (εκτός απο οικονομικό) να μην πας στο αρχαίο γνωμικό τον προγόνων μας.

Go Big Or Go Home. :flipout:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Νέος χώρος...

Δεν έχεις κανένα λόγο (εκτός απο οικονομικό) να μην πας στο αρχαίο γνωμικό τον προγόνων μας.

Go Big Or Go Home. :flipout:
Σωστοοοοοος
Καλορριζικος Geo κι ο;τι προβληματα βρεις στην αρχη εδω στον εμπειρο
Και μην ξεχασεις σημερα κι ολας την επεκταση εγγυησης.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλορίζικος!!
σαν τα ζεστά ψωμάκια πουλάει το θηρίο!! :laugh:
άντε ρε Κώστα γύρνα απο Ρόδο να σου φέρω το πικάπ να δούμε τι λέει το phono του.. :drummer:
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νέος χώρος...

Δεν έχεις κανένα λόγο (εκτός απο οικονομικό) να μην πας στο αρχαίο γνωμικό τον προγόνων μας.

Go Big Or Go Home. :flipout:


Μαθε παιδι μου γραμματα!!!!

Ενταξει μια χαρα είναι οκ ο 6013 !!!! :2thumb22sup:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
καλορίζικος!!
σαν τα ζεστά ψωμάκια πουλάει το θηρίο!!
άντε ρε Κώστα γύρνα απο Ρόδο να σου φέρω το πικάπ να δούμε τι λέει το phono του.. :drummer:
Μια Κυριακη που δεν θα δουλευουμε θα παρεις και την κυρα θα φερεις το πικαπ σου θα κανουμε τις γνωστες βλακειες του συλλογου και μετα θα φαμε οπως εχω κανει και μ αλλα παιδια απ το φορουμ και περναμε σουπερ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Μια Κυριακη που δεν θα δουλευουμε θα παρεις και την κυρα θα φερεις το πικαπ σου θα κανουμε τις γνωστες βλακειες του συλλογου και μετα θα φαμε οπως εχω κανει και μ αλλα παιδια απ το φορουμ και περναμε σουπερ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εμείς βλακείες;;; απαπα.... :flipout::flipout:
 

Geo_x

Senior Member
11 August 2006
442
Πόλη του καφέ
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Βρήκα λίγο χρόνο και συνδέσα το θηρίο, προς το παρόν βέβαια μόνο με τα μπροστινά και το κεντρικό.

20191217-213724.jpg


Εντάξει... άλλη εμπειρία!!! 朗

Κάποιες απορίες... Αφού πήρα ένα σοβαρό μηχάνημα και είναι νέος και ο χώρος...ας γίνει όσο το δυνατόν πιο σωστά!

Υπάρχει κάποιος γενικός (?) κανόνας για την απόσταση των ηχείων α) μεταξύ τους (L-R), β) από τους πλαϊνούς τοίχους, γ) από τον πίσω (υπάρχει χοντρή κουρτίνα)?

Επίσης δοκιμαστικά τα μπροστινά τα έχω βάλει με κλίση προς τη θέση ακρόασης. Είναι σωστό, και αν ναι... πόσες μοίρες ιδανικά?

Τέλος, παρατήρησα ότι όταν ανάβω τον ενισχυτή... χαλάνε τα κανάλια στην τηλεόραση! χαχαχα!!! Η τηλεόραση είναι Sony Android και η μόνη σύνδεση μεταξύ τους είναι το HDMI.

Για την ώρα δεν θα σας ζαλίσω άλλο! 
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους ιδανικά είναι ίσα με την απόσταση ακρόασης, δηλαδή αν το κάθε ηχείο από κει που κάθεσαι είναι 2,5 μέτρα, καλό θα ήταν κάπου εκεί να είναι και η απόσταση μεταξύ τους. Επίσης τουλάχιστον μισό μέτρο μακριά από πλάι και πίσω, όσο πιο μακριά τόσο καλύτερα. Για την κλίση επιβάλλεται, αν ψάξεις στο διαδίκτυο και βρεις διάγραμμα απόκρισης για το ηχείο σου θα δεις και τιμές για off axis, δηλαδή εκτός άξονα από την απ ευθείας ακρόαση, εκεί θα διαπιστώσεις ότι σε κάποιες συχνότητες το ηχείο χάνει αρκετά, δεν ισχύει για όλα τα ηχεία αλλά στο 90% τουλάχιστον καλό είναι να σε κοιτάει απ ευθείας.
Για το άλλο που λες θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Καλορίζικος και καλοάκουστος.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Απάντηση: Re: Νέος χώρος...

Με γεια το εργαλείο!

Το θέμα με τα κανάλια το είχα πάθει κι εγώ. Μάλλον είναι ασθενές το σήμα από την κεραία της τηλεόρασης. Στη δική μου περίπτωση ,όταν βελτίωσα το σημα (ήταν πρόβλημα που είχε προκύψει από τον αέρα στην κεραία της οικοδομής) , δεν αντιμετώπισα ξανά πρόβλημα.