ΕΞ.ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ & ΔΙΚΤΥΟ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

antreas1980

Established Member
11 November 2011
155
μπορω 2 εξωτερικους σκληρους δισκους που εχω στον υπολογιστη να τους βλεπω στο δικτυο για να παιζουν στο media player στην τηλεοραση?Αν ναι με ποιο τροπο?Αν δεν γινεται η μονη λυση ειναι NAS?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Μπορείς μέσω dlna server. Είναι μια εφαρμογή που εγκαθιστάς στον υπολογιστή, καταχωρείς εκεί τους εξωτερικούς σκληρούς και "μοιράζει" το περιεχόμενό τους σε διάφορες συσκευές, για παράδειγμα στο media server. Μια πολύ καλή είναι το serviio ή το πολύ γνωστό plex
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
μπορω 2 εξωτερικους σκληρους δισκους που εχω στον υπολογιστη να τους βλεπω στο δικτυο για να παιζουν στο media player στην τηλεοραση?Αν ναι με ποιο τροπο?Αν δεν γινεται η μονη λυση ειναι NAS?

ναι μπορεις. Χοντρικα στο λεω (διοτι απο win7 σε win10 μπορει να εχει μικροδιαφορες), κανεις δεξι κλικ πανω σε καθεναν, properties, sharing και τους μοιραζεις μεσω δικτυου.
 

antreas1980

Established Member
11 November 2011
155
ενα dune εχω.

εκανα share τον δισκο αλλα στο dune δεν μπορω να τον δω αφου προσπαθω να μπω στον υπολογιστη μου και μου ζηταει κωδικο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Βάλε στα network settings -> advanced sharing settings το να κάνει Password protected sharing = disabled
και πιθανόν να χρειαστείς και στα sharing properties του φακέλου να προσθέσεις δικαιώματα Read στον χρήση "Network".
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στην χειρότερη βάλε κωδικό στο user account σου στο PC, κάνε το PC να κάνει autologin αφού δεν θες κωδικό χρησιμοποιώντας το netplwiz ( στο run γράψε το και πάτα enter ), και βάλε τον κωδικό στο dune να ησυχάσει :D