Nova 100?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Γεια σας, χθες έκανα αναζήτηση στο site της nova για vdsl στο σπίτι μου και με έβγαλε ότι μπορώ να βάλω 100άρι. Στην κοσμοτέ όμως έχω 50αρι χωρίς να είναι διαθέσιμο το 100άρι και πιάνω περίπου στα 50mbps. Αν βάλω nova, θα πιάνω 100? Και αν ναι, γιατί η κοσμοτέ δεν δίνει 100άρα?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Σου λέει έως 100 ,οπότε πρώτα κάνεις ένα τηλέφωνο να δεις τι θα σου πουν
Επίσης κάνε και ένα τηλέφωνο στον κοσμοτε

Όταν λες περίπου 50 πόσα δηλαδή;
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
open
https://drive.google.com/open?id=1YysbtkpGTkGjpx0-jazw0YwDrXZWU3sY
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δεν θα συγχρονίσει ποτέ 100 η συγκεκριμένη γραμμή, πρέπει να παίρνεις υπηρεσία από αστικό κέντρο.
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Απάντηση: Re: Nova 100?

Δεν θα συγχρονίσει ποτέ 100 η συγκεκριμένη γραμμή, πρέπει να παίρνεις υπηρεσία από αστικό κέντρο.

Μπορώ να τους πω να με συνδέσουν σε καμπίνα? Που μπορώ να δω από που παίρνω?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Το 50 που λες που το ειδες ?

27/5 λέει. Σε τι πακετο σε έχουν ? στο 50/5 ? Αν ναι καλύτερα να πας στο 30/3 να μην πληρώνεις τζάπα.

Το που εισαι συνδεμένος δεν αλλάζει.

Ποια περιοχή είσαι ?

Δες αν φέρνουν οπτικές στην περιοχή σου. Έχουν ξεκινήσει απο τα AK που ειναι οι προβληματικές συνδέσεις (οι άλλες έχουν οπτικες μέχρι τα καφαο).
 

spyros_kalpakis

New member
11 April 2018
74
Στην περιοχή μου έχομε διαθέσιμα μέχρι και 200mbps σε όσους είναι στα καινούργια καφάο. Εγώ είμαι μακριά από το καφάο το οποίο δίνει μέχρι 50. Υπάρχουν ακόμα πακέτα 30mbps?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
ουπς, μπήκα και είδα ότι έχει μόνο 24 , 50, 100, 200

Αν εισαι σε καφάο, συνήθως, στην είσοδο της πολυκατοικίας στην πόρτα του "κατανεμητή" λέει τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ και έτσι μπορείς να καταλάβεις σε ποιο εισαι συνδεμένος με μια βόλτα στην περιοχή (τα ΚΑΦΑΟ το γράφουν εξωτερικά).

Υπάρχουν και σχετικοι χάρτες

http://fttxgr.eu/map?

πάνω δεξια επιλέγεις τι θέλεις να δεις (αλλα δεν υπάρχουν όλα ενημερωμένα)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Γεια σας, χθες έκανα αναζήτηση στο site της nova για vdsl στο σπίτι μου και με έβγαλε ότι μπορώ να βάλω 100άρι. Στην κοσμοτέ όμως έχω 50αρι χωρίς να είναι διαθέσιμο το 100άρι και πιάνω περίπου στα 50mbps. Αν βάλω nova, θα πιάνω 100? Και αν ναι, γιατί η κοσμοτέ δεν δίνει 100άρα?

Φίλε μου εγώ ενεργοποίησα στις 15/11.19 την 50αρα της Νοβα [πολυ παλιος συνδρομητής] .
Ενα μήνα είχα συνεχεις διακοπές[ακόμη και μισής ώρας] ,εκνευρισμούς ,μαλώματα ώσπου χθές ξαναγύρισα σε adsl Και το πρόβλημα δεν ήταν σε μένα ,αλλά στο δίκτυο .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Τα στατιστικά της γραμμής μου πρίν λίγο
 

Attachments

  • ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-17, 9.11.08 Γβ‚¬ΓŽΒΌ.png
    ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-17, 9.11.08 Γβ‚¬ΓŽΒΌ.png
    70.7 KB · Views: 88
  • ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-17, 9.12.43 Γβ‚¬ΓŽΒΌ.png
    ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-17, 9.12.43 Γβ‚¬ΓŽΒΌ.png
    55.2 KB · Views: 85

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Τα στατιστικά της γραμμής μου πρίν λίγο

Αν εκανες αιτηση για vdsl 50αρι με την εικονα που παραθετεις κι ανταποκρινεται στο πισωγυρισμα σε adsl, τοτε υπαρχει γενικοτερα καπου καποιο λαθος. Εμπορικο και τεχνικο πριν και μετα την αιτηση, καθαρα τεχνικο κατα το πισωγυρισαμα. Και για να στο εξηγησω, θα ξεκινησω λιγο αναποδα. Ουδεποτε σωστη γραμμη adsl στη 4νετ δεν προκειται να εχει upload κατω απο 1010 kbps. Υπαρχει ανοχη, τεχνικα μιλωντας για να μη θεωρηθει βλαβη, στα 850kbps αν η γραμμη εχει κατω απο 2mbps download. Οποτε υπαρχει κατι λαθος. Επισης, για τοσο μεγαλο down, κι ας ειναι προβληματικη η γραμμη απο την εικονα, υποθετω οτι βρισκεσαι κοντα σε Αστικο Κεντρο ΟΤΕ, σε ακτινα κατω των 750μ του οριου που τοποθετουνται καμπινες vdsl (vectoring 50/100/200) οποτε λογικα σου πουλησανε υπηρεσια vdsl κατευθειαν απο εκει. Αρα αν υποθεσουμε οτι ισχυει κατι τετοιο, εχεις υπηρεσια εως 50mbps κι οσο πιασει, πανω στον ιδιο χαλκο που ειχες adsl πριν με οτι προβληματα μπορει να ειχες πριν. Αρα, οχι "σωστή" τεχνικα vdsl υπηρεσια (δες εικονα παρακατω). Επισης, στην εικονα σου, στο "LinkEncap" επρεπε να γραφει G992.5 αλλα μπορει να ειναι και λαθος απο το firmware και να εμφανιζεται ετσι + πολλα λαθη για 1 ωρα λειτουργιας της γραμμης. Οποτε παρε τους ενα τηλεφωνο να το κοιταξουνε.

Η δικια μου γραμμη
Untitled.jpg
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
Οντως βρίσκομαι σε κάτι λιγότερο από 750 μ από αστικό κέντρο του ΟΤΕ και η καινούργια καμπίνα vdsl του ΟΤΕ ,ούτε σε 200μ Τα υπόλοιπα είναι όπως τα περιγράφεις και το πρόβλημα μου δεν ήταν η απόδοση που ήταν εξαιρετική δηλ κοντά στα 45 ασύρματα [με ρούτερ του εμπορίου] αλλά οι συνεχείς αποσυνδέσεις ,που φτάνανε και τη μισή ώρα .Μπορεί η σύνδεση να ήταν σταθερή επί 7-8 ώρεςε [π.χ] και ξαφνικά να είχα απανατωτές διακοπές .Οταν πάντως δεν υπήρχαν διακοπές δεν υπήρχε πρόβλημα .
Τηλέφωνα έχω πάρει άπειρα σχεδόν κάθε μέρα .

Και παραθέτω μια μέτρηση με vdsl με ρουτερ της asus και μια τωρινή με το ρούτερ της εταιρίας σε adsl
 

Attachments

  • fullsizeoutput_1a95.jpg
    fullsizeoutput_1a95.jpg
    105.7 KB · Views: 47
  • ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-18, 1.00.54 μμ.png
    ΓŽΒ£Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒΉΓŽΒΏ́Γβ€žΓβ€¦Γβ‚¬ΓŽΒΏ 2019-12-18, 1.00.54 μμ.png
    74.1 KB · Views: 44

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Με την εικόνα που δείχνεις του vdsl έπαιρνες υπηρεσία από καμπίνα ΟΤΕ κι όχι μέσω αστικού κέντρου, φαίνεται κι από το modulation που ήταν g.vector το οποίο δεν παρέχεται από ΑΚ. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση είτε δεν υπήρχε σωστή παραμετροποίηση και χανόταν σε κάποια επανεκκίνηση του dslam, είτε ασυμβατότητα εξοπλισμού σου με dslam καμπίνας, είτε κακό υλικό στην ρεγκλετα της καμπίνας κλπ , από λάθη όμως είσαι σε καλύτερα επίπεδα από την τωρινή κατάσταση. Βάλε και το Asus πάνω στη γραμμή τωρα , να δεις πως θα ανταποκριθεί.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,472
Θεσσαλονικη
Με την εικόνα που δείχνεις του vdsl έπαιρνες υπηρεσία από καμπίνα ΟΤΕ κι όχι μέσω αστικού κέντρου, φαίνεται κι από το modulation που ήταν g.vector το οποίο δεν παρέχεται από ΑΚ. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση είτε δεν υπήρχε σωστή παραμετροποίηση και χανόταν σε κάποια επανεκκίνηση του dslam, είτε ασυμβατότητα εξοπλισμού σου με dslam καμπίνας, είτε κακό υλικό στην ρεγκλετα της καμπίνας κλπ , από λάθη όμως είσαι σε καλύτερα επίπεδα από την τωρινή κατάσταση. Βάλε και το Asus πάνω στη γραμμή τωρα , να δεις πως θα ανταποκριθεί.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

To asus το έδωσα προσωρινά σε ένα φίλο γιατί ήθελε να κάνει κάποιες δοκιμές πρίν πάρει το ίδιο .
Επειδή δεν το κατέχω το θέμα ,η απορία μου είναι η εξης ,γιατί δούλευε εξαιρετικά για 7-8 ώρες χωρίς διακοπές και με ταχύτητες κοντα στο 50 με ασύρματο δίκτυο και ξαφνικά πλάκωναν οι διακοπές από ολιγόλεπτες μέχρι μισής ώρας .
Βέβαια το asus ήταν πιό ευαίσθητο στις διακοπές ,αλλά όταν δεν υπήρχαν οι διακοπές ήταν εξαιρετικό .Σε αντίθεση τόσο το ZTE οσο και το Techinocolor παρουσίαζαν πολλά προβλήματα αστάθειας ,βυθίσεις ταχύτητας στις ασύρματες μετρήσεις,ενω οι διακοπές ήταν σημαντικά λιγότερες .Και όλα αυτά μετρήθηκαν στην διάρκεια ενός μήνα .
Επειδή είχα και παλιότερα προβλήματα με διακοπές ,συνακροάσεις ,κλπ,κλπ το πρόβλημα ήταν στη δημόσια γραμμή και λύθηκε μετα απο πολλούς μήνες όταν αλλάχθηκε το ζεύγος