ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ SYNOLOGY 218j

msan

New member
7 July 2006
85
Καλησπέρα σας από Σάμο!!!
Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές να έχετε!!
Μέχρι τώρα είχα σε θήκη δύο δίσκους από 2 ΤΒ ο καθένας και σε κατάσταση RAID 0 ( συνολικά 4 ΤΒ ), τους είχα σχεδόν γεμίσει από ταινίες της αρεσκείας μου, δημιουργώντας την σχετική ταινιοθήκη μου.
Το κουτί αυτό συνδέονταν με Usb 3.0 στον υπολογιστή μου (σταθερός ) και μέσω δικτύου ενσύρματου που είναι εγκατεστημένο στο σπίτι μου, τροφοδοτούσε με το σχετικό υλικό ένα δεύτερο pc HTPC και εν συνεχεία μέσω του A/V την TV.
Αυτό πρόσφατα μου άφησε χρόνους και έτσι βρέθηκα στην ανάγκη να το αντικαταστήσω με ένα Synology DS 218j προκείμενου να λειτουργεί αυτό αποκλειστικά ως προηγούμενα ( MEDIA CENTER ).

Ετσι πριν 3 ημέρες παρέλαβα το μηχάνημα (ταπεινό βέβαια ), αλλά ικανό να στριμάρει υλικό HD.
Το δυστύχημα είναι ότι τοποθετώντας τους 2 σκληρούς το Diskstaion στην παρθενική του λειτουργία φορμάρισε εκ νέου τους δίσκους (πάλι RAID 0 επέλεξα ) , με αποτέλεσμα να χάσω όλη την ταινιοθήκη μου.

Η δυνατότητα όμως να εγκαταστήσει την εφαρμογή του Media center βρίσκεται μέσα στην ενότητα Package την οποία όμως δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω, βγάζοντας συνεχώς το μήνυμα Conection failed. Please check your network and time settings.
Υπόψη σας ότι και τις ρυθμίσεις της ώρας τις έχω βάλει manual γιατί οι προτεινόμενοι servers για την αυτόματη τοποθέτηση αυτών δεν λειτουργούν ( το πρόγραμμα δεν μπορεί να συνδεθεί ). Έβαλα ακόμη και τον time.google.com που έχουν και τα windows 10 pro, αλλά και σε αυτόν παρατηρείται το ίδιο σύμπτωμα. ...!!

Όσο και εάν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό για να ξεπεράσω το πρόβλημα, εφαρμόζοντας κάποιες λύσεις από κάποιους οι οποίες αποδεικνύονται αναποτελεσματικές, αν και απασχολεί πολλούς χρήστες synology από ότι διαπίστωσα...!!!

Μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεπεράσω το πρόβλημα?

Με τιμή

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ

Υ.Γ. Αν συνδέσω το Synology με usb στον υπολογιστή, θα λειτουργήσει όπως το προηγούμενο κουτί?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Δεν ξέρω να σου πω για το πρόβλημά σου.
Θα σου δώσω όμως μια σημαντικότατη συμβουλή.

ΜΗΝ κάνεις RAID0 για αποθήκευση δεδομένων.
Είναι εντελώς ανασφαλές, και αχρείαστο για αυτό που κάνεις.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημερα. Εκανες μεσω internet browser connection στο [NASname].synology.me:5000 και εκανες login και οταν μπηκες πατησες στο Package Center και δε στο ανοιγει? Αν ναι πιθανον να ειναι θεμα με ISP και ισως και DNS. Εχεις δοκιμασει να βαλεις google DNS ? (8.8.8.8) .
Επισης καλο θα ηταν να βαλεις το NAS να κανει ενα restart.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Δεν έχω καταλάβει σε ποιο σημείο εισαι.

Έχει στηθεί κανονικά και έχεις κάνει το setup των δίσκων ?

Login κάνεις κανονικά απο δίκτυο ?

Μόνο τα πακέτα δεν μπορεί να δει ?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Στο Control Panel -> Network -> General, το gateway που βγάζει ειναι το σωστό ? (ο router σου)


> Το δυστύχημα είναι ότι τοποθετώντας τους 2 σκληρούς το Diskstaion στην παρθενική του λειτουργία φορμάρισε εκ νέου τους δίσκους (πάλι RAID 0 επέλεξα ) , με αποτέλεσμα να χάσω όλη την ταινιοθήκη μου.

Αυτό ειναι υποχρεωτικό γιατί τους βάζει το λειτουργικό και τους φορμάρει ανάλογα με τις επιλογές σου. Λογικά θα σου το είπε κατα την διαδικασία.

> Υ.Γ. Αν συνδέσω το Synology με usb στον υπολογιστή, θα λειτουργήσει όπως το προηγούμενο κουτί?

όχι. το USB ειναι host για να βάζεις άλλους δίσκους πάνω.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλους για τις απαντήσεις σας και τον καθένα ξεχωριστά...!!!
Χρησιμοποίησα εξ αρχής σαν DNS Server τον αντίστοιχο της Google (8.8.8.8)
Πριν από λίγο πήρα το ethnernet καλώδιο από τον Router και το έβαλα στο swich ... Και "ω του θαύματος" το πρόβλημα λύθηκε!!!!
Επειδή έχω έκανα την αγορά προκειμένου να λειτουργήσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ αυτό σαν media center ( η τηλεόραση αυτή την στιγμή παιζει άψογα με τον Player της ) και επειδή έχω ήδη ένα htpc δίπλα σε αυτήν , θα ήθελα να παίζει τόσο αυτή όσο και ο προβολέας με το mpc-hc μαζί με όλα τα καλούδια (madvr κλπ) που έχει αυτός μέσω του htpc που είναι εγκατεστημένος...!!
Αυτό όμως για να γίνει πρέπει να κάνει download την ταινία προκειμένου αυτός να τεθεί σε λειτουργία, πράγμα καθόλου λειτουργικό...!!!
Καμιά ιδέα επ' αυτού?

Και πάλι σας ευχαριστώ και αναμένω με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας!!!

Φιλικότατα

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ

Υ.Γ. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στο k.m για το μεγάλο ενδιαφέρον του!!!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Σε χάνω λίγο με το setup σου και τι εννοείς με το download.

Αν θες όλα να γίνονται από το HTPC μπορείς να φτιάξεις ένα shared folder στο synology και να το κάνεις ένα map drive στο pc.

Μετα ολα θα είναι όπως και με τους τοπικους δισκους.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι το ήθελες το media server στο 218j (αν κατάλαβα καλά τα υπολοιπα)

ΥΓ: όλες οι κάρτες/switches καλο είναι να είναι gigabit διαφορετικά θα έχεις κολλήματα.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk