Αγορά ηχείων για rx-677

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος ενός ενισχυτή Yamaha rx-v677 εδώ και χρόνια , με 2 ηχεία παλιά vintage βαςεως που δεν είναι καθόλου γνωστή η μάρκα..απλά παίζουν .απλα θα ήθελα μια αναβάθμιση με ενδιαφέρει κυρίως να ακούω μουσική και που και που καμία ταινία..ακούω κυρίως ελληνικά αλλά βάζω και ξένα σε Spotify .. όχι rock..κυρίως έντεχνα.
με ενδιαφέρει να ακούω καθαρά χωρίς να ένα ανεβάζω δυνατά την ένταση.. μ άρεσαν τα klipsch
το ξέρω ο ενισχυτής δεν είναι ο ιδανικός σε αυτό που ζητάω ..Θα ήθελα 2 καινούργια ηχεία για να νιώσω την αλλαγή αυτήν στην μουσική .
ο χώρος είναι σαλόνι 13τμ, από τα ηχεία περίπου 2,7μέτρα απόσταση.
περιπου 4μ x 2,7μ είναι ο χώρος
και δίπλα ειναι κουζίνα με πάσο που γίνετε ενιαίος χώρος.
Εκεί που έχω σκοπό να μπούνε τα ηχεία είναι αρκετά δύσκολα διότι είναι γυψοσανιδα
Και δύσκολα στηρίζονται γιατί είναι άλλο δωμάτιαπό πίσω.θα ανεβάσω φωτό να δείτε καλύτερα.
καιβτο βάθος τις γυψοσανίδες είναι 45 cm όποτε αν βάλω ηχεία εκεί μέσα θα λειτουργούν σαν με μπάσο.
εχω πάει σε διαφορά μαγαζιά στην Αθήνα μου έχουν δαπέδου, άλλοι μου λένε βασεως.. αλλά ο καθένας θέλει να πουλήσει το δικό του.. ρωτάω εσάς που είστε ειδικοί στο αντικείμενο και γιατί το κάνετε με αγάπη
 

Attachments

  • 4E4A04F3-596A-456D-A784-EDC773AA51F7.jpeg
    4E4A04F3-596A-456D-A784-EDC773AA51F7.jpeg
    65.2 KB · Views: 200
  • EAE5F735-76F1-45FD-89E0-745332ADEF1C.jpeg
    EAE5F735-76F1-45FD-89E0-745332ADEF1C.jpeg
    72.6 KB · Views: 198

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Γιατί να βάλεις τα ηχεία μέσα στην εσοχή;
Το σημείο είναι εντελώς ακατάλληλο.
Τα ηχεία πρέπει να μπουν μπροστά από την TV αριστερά και δεξιά.
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Έξω απ την εσοχή εννοείς ; Αυτό είναι το πιο ιδανικό γιατί μέσα στην εσοχή ότι και να βάλω θα μπουμαρει.. όποτε η δαπέδου η βασεως έτσι δεν είναι ;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Klipsch θα πάρεις που είναι αρκετά ευαίσθητα και ανοίγουν και σε χαμηλές εντάσεις τον ήχο τους υπέροχα.
Δεν θα τα βάλεις όμως μέσα στην εσοχή εννοείται γιατί θα τα μετατρέψεις σε subwoofer :D
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Τι προτείνετε ; Ηχεία δαπέδου η βάσεως?τα βάσεως ταιριάζουμε περισσότερο για τον χώρο ; Αλλά και αν τα επιλέξω που τα βάζω αφού δεν υπάρχει χώρος .. μόνο εάν τα βάλω στον τοίχο
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Γιατί δεν υπάρχει χώρος?
Μπροστά ακριβώς αριστερά και δεξιά της οθόνης βλέπω πολύ χώρο.
Ο χώρος είναι μεγάλος.
Δαπέδου με το bass reflex μπροστά και σχετικά ''εύκολα'' ηχεία είναι η ιδανική λύση.
Αν δεν μπορείς να τα βάλεις έτσι τότε για μέσα δεν το συζητάμε , πεταμένα λεφτά.
Πάρε μια καλή ηχόμπαρα με σαμπ και είσαι σούπερ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου και απο εμενα απο τι καταλαβα θελεις να αρκεστεις σε 1 ζευγαρι ηχειων χωρις μελλοντικα να κανεις προσθηκες οποτε αφου δεν θα εχεις και sub καλο ειναι να κοιταξεις για δαπεδου για να χαρεις και λιγο μπασο! κοιτας για klipsch και καλο ειναι να πας να ακουσεις συγκεκριμενα τα r-610 f εχουν καλη ευαισθησια ειναι και 1 γουφερακι και δεν θα ταλαιπωρισουν τον ενισχυτη σου!-bye-
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
εφόσον εχεις ακουσει, θα εχεις καποια προτίμηση στο ποια σου αρεσαν περισσότερο.
να παρεις αυτα που σου αρεσαν....ομως μαζι με το σαμπ.
ποσα χρηματα διαθέτεις?
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Αυτό που άκουσα εγώ είναι το r620 και μου έφυγε το μαλλί ..μιλάμε ένα τρομερό ηχείο..ακούγονται διαφορά ότι θα σε κουράσει μετά από ώρες ακροάσεις..αλλά ήταν τόσο απολαυστικό αυτό το ηχείο!
Τώρα αυτό πως θα παίξει στον χώρο μου και με τον δικό μου Yamaha είναι άλλο θέμα !
Απλά με αγχώνει ότι τα δαπέδου θέλουν 20 cm να αναπνεύσουν από το τοίχο .
Όποτε βασεως τα ξεχνάω, γιατί μόνο με Ειδική βάση να τα στηρίξω στον τοίχο θα μπορούσα αριστερά και δεξιά !
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων για rx-677

Αυτό που άκουσα εγώ είναι το r620 και μου έφυγε το μαλλί ..μιλάμε ένα τρομερό ηχείο..ακούγονται διαφορά ότι θα σε κουράσει μετά από ώρες ακροάσεις..αλλά ήταν τόσο απολαυστικό αυτό το ηχείο!
Τώρα αυτό πως θα παίξει στον χώρο μου και με τον δικό μου Yamaha είναι άλλο θέμα !
Απλά με αγχώνει ότι τα δαπέδου θέλουν 20 cm να αναπνεύσουν από το τοίχο .
Όποτε βασεως τα ξεχνάω, γιατί μόνο με Ειδική βάση να τα στηρίξω στον τοίχο θα μπορούσα αριστερά και δεξιά !

Η αληθεια είναι ότι επειδή εχουν κορνα παιζουν πιο δυνατα και αναλυτικα σε σχεση με τα συμβατικα τουιτερ (υφασματινου θολου-μεταλλικου) αλλα παιζει ρολο μεγαλο και τι ακούσματα ακους δηλ σε τζαζ-μπλουζ- και ατμοσφαιρικα ακούσματα παιζουν πολύ ωραια ωστοσο μην ξεχναμε εάν συνδιαστουν με λυχνίες εκει πραγματικα σκοτωνουν!! τωρα σε ότι αφορα την αποσταση όλα τα ηχεια και ιδιως τα δαπέδου χρειαζονται αερα ! αλλα στην χειροτερη παρε βασης της klipsch μαζι βεβαια με βασεις μεταλλικες ωραιες!-bye-
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Αυτά τα 100ευρω για να πάρω 2 καλές βάσεις μήπως ειναι καλύτερα να τα επενδύςω σε ένα καλύτερο ηχείο όπως δαπέδου που ουσιαστικά γλιτώνεις τις βάσεις.
Είναι τόσο καλύτερη η σειρά rp από την refence για να δικαιολογεί τα χρήματα ;
Δηλαδή η διαφορά r620 με το rp 600? Είναι μεγάλη; Τα έχει κάποιος ; Ευχαριστώ για τον χρόνο
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Αυτά τα 100ευρω για να πάρω 2 καλές βάσεις μήπως ειναι καλύτερα να τα επενδύςω σε ένα καλύτερο ηχείο όπως δαπέδου που ουσιαστικά γλιτώνεις τις βάσεις.
Είναι τόσο καλύτερη η σειρά rp από την refence για να δικαιολογεί τα χρήματα ;
Δηλαδή η διαφορά r620 με το rp 600? Είναι μεγάλη; Τα έχει κάποιος ; Ευχαριστώ για τον χρόνο

αν δεν κανω λαθος η reference η καινουργια σειρα με καινουργια κορνα!
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Ναι.. δικαιολογεί την διαφορά τους;ενώ το ένα είναι βασεως και το άλλο δαπέδου.. και το βασεως πιο ακριβό!
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Πήγα ειδα τα klipsch απλά μου φάνηκαν μεγάλα τα δαπέδου έτσι όπως θα τα στήσω επειδή έχουν βάθος κοντά 40 cm.. το γνωρίζω ότι αξιζει αυτό και είναι όλα τα λεφτά γιατι βγάζει και μπάσο αλλά σκέφτομαι έχω και 2 ζουζούνια σπίτι μην πάνε καμία μέρα και τα ρίξουνε ..
Αυτό είναι που με προβληματίζει .. μπαίνουν ηχεία με βάση στον τοίχο ; Αυτά αξίζουν ;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν ηχεία για να μπουν με βάση στον τοίχο
αλλά είναι συνήθως μικρά ηχεία για surround χρήση κλπ.
Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός , πως ακριβώς θα ρίξουν τα παιδιά σου
δύο μεγάλα ηχεία βάσης???
 

Sopranos

New member
10 November 2015
68
Σε ευχαριστώ για την απάντηση για να μου βγει και η σκέψη που έκανα για ηχείο στον τοίχο!
Μπορείς να έχεις δίκιο, έτσι απλά δεν πέφτει το ηχείο και έτσι όπως βλέπω τον χώρο μου μόνο δαπέδου .. τα klipsch θέλουν χώρο να αναπνεύσουν απο τον τοίχο αρκετά ;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Σε ευχαριστώ για την απάντηση για να μου βγει και η σκέψη που έκανα για ηχείο στον τοίχο!
Μπορείς να έχεις δίκιο, έτσι απλά δεν πέφτει το ηχείο και έτσι όπως βλέπω τον χώρο μου μόνο δαπέδου .. τα klipsch θέλουν χώρο να αναπνεύσουν απο τον τοίχο αρκετά ;

Εγω έχω τα RP-280F στα ~30εκ. από τον τοίχο και έιναι κομπλέ θα έλεγα.