Hisense H B7100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Παιδια επανερχομαι για να πω εντυπωσεις απο τη tv. Ξεκιναμε με το προφανες (το μεγεθος). Ειναι εντυπωσιακο. Απο τις 50" στις 65" ειναι αισθητή η διαφορα!!! Απο εκει και περα τα χρωματα μου φαινονται καλά. Η tv παιζει σε otetv οποτε σιγουρα η ποιοτητα ειναι σε καλα επιπεδα (καναλια HD). Εκει που ηρθε το μεγαλο σοκ ηταν σε κατι σκηνες που ηταν σκοτεινές και γενικά κυριαρχουσε το μαυρο. Το θεαμα ηταν λιγο αποκαρδιωτικό για εμενα... Να πω οτι δεν ειμαι κανενας γνωστης και η οποια συγκριση γινεται με γνώμονα τη panasonic plasma που ειχα. Ηξερα οτι ειδικα στο θεμα του μαυρου δε θα επρεπε να περιμενω κατι σουπερ ,αλλα με απογοήτευσε. Ταινιες ακομα δεν εχω βαλει. Σε γενικες ομως γραμμες ειμαι ευχαριστημενος. Ειναι η πρωτη φορα που παω σε lcd τεχνολογια και στη συγκεκριμενη μαρκα. Επισης η ποιοτητα των πλαστικων φαινεται κατωτερη (σε σχεση με τη plasma παντα). Δεν ετρεφα αυταπατες για το τι θα επρεπε να αναμενω, αλλα απο τη στιγμη που οι oled ηταν σε υψηλες τιμες και σε συνδιασμο με την αναποδια που εκατσε και επρεπε να πανε αλλου τα χρηματα ,πιστευω οτι η συγκεκριμενη επιλογη ηταν αυτο που λεμε "το μη χείρον βέλτιστον".
Εδω να πω για ακομα μια φορα ενα μεγαλο "ευχαριστω" σε ολα τα παιδια που εδειξαν ενδιαφερον και με βοηθησαν με τις γνωσεις τους.
Καλες θεασεις να εχουμε παιδια!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

Πριν βγάλεις οριστικο συμπέρασμα δοκίμασε να τεστάρεις τα σκοτεινά με ένα blu ray disk. έχω παρατηρήσει ότι στα σκοτεινά σημεία χάνονται αρκετά πράγματα από τα συνδρομητικά γιατί έχουν μια αρκετά μεγάλη συμπίεση.
επίσης είμαστε σίγουροι ότι έχει VA panel;
το λέω γιατί εγώ όταν πήγα από samsung plasma σε LCD δεν είδα κάτι ενοχλητικό στο μάυρο
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Re: Πρόβλημα με plasma και σκέψεις για oled

Ναι εχεις δικαιο. Τα μεχρι στιγμης συμπερασματα ειναι σύντομα και δεν ειναι ολοκληρωμενα. Θα δοκιμασω και blue ray disk. Σε οτι site εχω μπει λενε οτι φοραει VA panel. Στο μεταξύ ψαχνω να βρω ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για τη συγκεκριμενη tv αλλά γινεται ενας χαμος. Ο καθε ενας εχει τις δικες του (και λογικο ειναι). Φανταζομαι οτι εξαρταται και απο το τι υλικο παιζει (π.χ. άλλες ρυθμισεις θα θελει σε 4Κ και άλλες σε τηλεοπτικά καναλια).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Λογικά τα συμπεράσματα και των δυο σας, μιας και οι παλιές Samsung Plasma είχαν μαύρο χειρότερο από τα VA, ενώ η G20, πριν συμβούν τα rising blacks, καλύτερο...

Αυτό βέβαια, εφόσον μιλάμε για την VA ρυθμισμένη στα 120 nits. Αν η VA ρυθμιστεί πάνω από 200-250 nits, τότε το μαύρο της θα γίνει χειρότερο και από των δύο Plasma, είτε με, είτε χωρίς rising blacks...

Και φυσικά, ανεξαρτήτως στάθμης μαύρου, σε μια VA θα υπάρχει κάποια ανομοιομορφία, κάποια μπλεδίζουσα απόχρωση και η χειροτέρευση του υπό γωνία, φαινόμενα που δεν υπήρχαν στις Plasma.

Αυτά βέβαια, όσο τα φώτα είναι σβηστά. Αν ανάψουν και είναι δυνατά, κάποιες παράμετροι βελτιώνονται υπέρ του VA...
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Λογικά τα συμπεράσματα και των δυο σας, μιας και οι παλιές Samsung Plasma είχαν μαύρο χειρότερο από τα VA, ενώ η G20, πριν συμβούν τα rising blacks, καλύτερο...

Αυτό βέβαια, εφόσον μιλάμε για την VA ρυθμισμένη στα 120 nits. Αν η VA ρυθμιστεί πάνω από 200-250 nits, τότε το μαύρο της θα γίνει χειρότερο και από των δύο Plasma, είτε με, είτε χωρίς rising blacks...

Και φυσικά, ανεξαρτήτως στάθμης μαύρου, σε μια VA θα υπάρχει κάποια ανομοιομορφία, κάποια μπλεδίζουσα απόχρωση και η χειροτέρευση του υπό γωνία, φαινόμενα που δεν υπήρχαν στις Plasma.

Αυτά βέβαια, όσο τα φώτα είναι σβηστά. Αν ανάψουν και είναι δυνατά, κάποιες παράμετροι βελτιώνονται υπέρ του VA...

Επειδή δε το κατέχω με τις ρυθμίσεις, μπορείς να μου πεις κατά τη γνώμη σου τι θα πρέπει να «πειράξω» για να βελτιώσω όσο γίνεται την εικόνα?
 

foler

New member
10 January 2013
88
Κάτοχος και εγώ 5-6 μέρες τώρα... Μια ερώτηση, τα 15 Mbps που έχω δεν φθάνουν για 4κ Netflix? Στις πληροφορίες σήματος άντε να μου βγάλει 1920*1080... Η προηγούμενη μου tv δεν ήταν 4κ για να συγκρίνω.
 

foler

New member
10 January 2013
88
Ε ναι φυσικά... Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο ότι στις πληροφορίες σήματος κρατάει την ανάλυση με την οποία θα αρχίσει να παίζει το Netflix. Αυτό το διαπίστωσα όταν στην ίδια 4κ ταινία μου έλεγε ποτε ότι είναι 720p και ποτε 480p😁. Και θέλω να πιστεύω ότι είναι έτσι γιατί όταν ξεκινάει να παίζει κάτι στο Netflix είναι με κακή ανάλυση κ σιγά σιγά ανεβαίνει. Επίσης ενώ μου λέει ότι παιζει 480, που μάλιστα δεν αλλάζει καθόλη την διάρκεια της προβολής, η εικόνα είναι άψογη... Τώρα αν βρεθεί κάποιος με την ίδια tv και βλέπει στις πληροφορίες σήματος ότι παίζει 4κ σημαίνει ότι έχω κάποιο θέμα.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Αγοράστηκε η 55άρα για το υπνοδωμάτιο από Γερμανό τη Cyber Monday στα 297 ευρώ μετά την επιστροφή 15% από Eurobank.
Είναι δοκιμασμένη μόνο σε digea και αυτή θα είναι και η μόνη χρήση της.
VMF, με ικανοποιητική εικόνα γενικά και εξαιρετική για τα 297 ευρώ που κόστισε.
Νομίζω ότι παρότι VA panel το μαύρο είναι (αρκετά) κατώτερο από τις 2 άλλες samsung (55J6200 και 65MU6122) )που έχω στο σπίτι και η λεπτομέρεια/πληροφορία στα σκοτεινά μικρότερη. Στην κίνηση επίσης υστερεί έναντι των 2 samsung, η μία εκ των οποίων είναι 50hz και η άλλη 100hz, χωρίς όμως να έχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα.
Ο ήχος είναι ανέλπιστα/απίστευτα καλός (πολύ καλύτερος των samsung) και στη θέση "cinema" πραγματικό έχεις την εντύπωση του surround.
το τηλεκοντρόλ πολύ καλό, θυμίζει αυτό ακριβότερων μοντέλων. Το smart κομμάτι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά της για τη χρήση της και για τα χρήματα που έδωσα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Επειδή δε το κατέχω με τις ρυθμίσεις, μπορείς να μου πεις κατά τη γνώμη σου τι θα πρέπει να «πειράξω» για να βελτιώσω όσο γίνεται την εικόνα?

Βάλε το αντίστοιχο κινηματογραφικό mode εικόνας σε πρώτη φάση και ρύθμισε το backlight εκεί που το φως της εικόνας σου δίνει ικανό pop χωρίς να κουράζει τα μάτια σου...
 

foler

New member
10 January 2013
88
Παιδιά μετά την αναβάθμιση που έκανε η TV πριν καμία βδομάδα έχετε θέματα με το νετφλιξ; Όταν βλέπω κάτι στο νετφλιξ και βγω μετά δεν λειτουργούν τα κανάλια, το YouTube αλλά και οι είσοδοι των hdmi που έχω. Δείχνουν μαύρη οθόνη, σε κάποια κανάλια ακούγεται μόνο ο ηχος. Ακόμα και το νετφλιξ όταν ξαναμπώ δεν φορτώνει μέχρι το 100% κ βγάζει σφαλμα. Στρώνει μόνο με επανεκκίνηση της TV με βγάλσιμο από το ρεύμα. Στην ουσία το νετφλιξ έχει αχρηστευτεί γιατι κάθε φορά που το τρέχω μετά πρέπει να την βγάλω από την πρίζα.
 

krones

New member
23 February 2011
60
Αγοράστηκε η 55άρα για το υπνοδωμάτιο από Γερμανό τη Cyber Monday στα 297 ευρώ μετά την επιστροφή 15% από Eurobank.
Είναι δοκιμασμένη μόνο σε digea και αυτή θα είναι και η μόνη χρήση της.
VMF, με ικανοποιητική εικόνα γενικά και εξαιρετική για τα 297 ευρώ που κόστισε.
Νομίζω ότι παρότι VA panel το μαύρο είναι (αρκετά) κατώτερο από τις 2 άλλες samsung (55J6200 και 65MU6122) )που έχω στο σπίτι και η λεπτομέρεια/πληροφορία στα σκοτεινά μικρότερη. Στην κίνηση επίσης υστερεί έναντι των 2 samsung, η μία εκ των οποίων είναι 50hz και η άλλη 100hz, χωρίς όμως να έχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα.
Ο ήχος είναι ανέλπιστα/απίστευτα καλός (πολύ καλύτερος των samsung) και στη θέση "cinema" πραγματικό έχεις την εντύπωση του surround.
το τηλεκοντρόλ πολύ καλό, θυμίζει αυτό ακριβότερων μοντέλων. Το smart κομμάτι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά της για τη χρήση της και για τα χρήματα που έδωσα.
Είστε σίγουροι για τον ήχο; Γιατί εμένα ότι ρυθμίσεις και να έχω κάνει λες και έχω βάλει ένα ραδιόφωνο και ακούγεται.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Είστε σίγουροι για τον ήχο; Γιατί εμένα ότι ρυθμίσεις και να έχω κάνει λες και έχω βάλει ένα ραδιόφωνο και ακούγεται.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, σίγουρος. Η θέση είναι "theater" και όχι "cinema" που έγραψα εκ παραδρομής.
Είναι κρεμασμένη στον τοίχο εάν αυτό λέει κάτι.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Το βασικότερο πρόβλημα της τηλεόρασης για εμένα είναι η απώλεια λεπτομέρειας στα σκοτεινά σημεία/πλάνα όπως φαίνεται στο κάτωθι link στη φωτογραφία στα μαλλιά/ρούχα της κοπέλας. Το Link αφορά την Xiaomi, είναι όμως ακριβώς αυτό που βλέπω και εγώ στη Hisense.
To έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό το πρόβλημα?

https://c.mi.com/thread-2799359-1-0.html
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
9f95ad7e-1b13-45ff-85d9-2187d52701de.jpg


2a44a413-9a76-4cdf-b574-fc68a499106d.jpg


Αν ανεβάσεις contrast + backlight, ίσως και λίγο brightness, δεν έρχεται στα σωστά του?
Μου φαίνεται πως κάποια "ενίσχυση" είναι on.
Το Gamma δοκίμασε το στο 2.2 , αν το έχεις αλλού.

Δεν ξέρω ακριβώς τις ρυθμίσεις της, από την φωτογραφία που βλέπω αναφέρω τα παραπάνω.
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα μια "standard/normal" ρύθμιση, θα έκλεινα ότι αφορά ενίσχυση και ότι είναι αυτόματο, και μετά θα έφερνα την εικόνα στα μέτρα μου.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Στο cinema την έχω. Δοκίμασα όλα τα διαθέσιμα gamma, το άφησα στο "καλύτερο" που όμως αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.
Γενικά έχω παίξει αρκετά με τις ρυθμίσεις αλλά δεν κατάφερα κάτι καλύτερο στα σκοτεινά. Στα φωτεινά πλάνα είναι εξαιρετική.
Θα κοιτάξω πάλι μήπως έχω αφήσει κάποια "ενίσχυση" ανοικτή και το gamma.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Παιδιά μετά την αναβάθμιση που έκανε η TV πριν καμία βδομάδα έχετε θέματα με το νετφλιξ; Όταν βλέπω κάτι στο νετφλιξ και βγω μετά δεν λειτουργούν τα κανάλια, το YouTube αλλά και οι είσοδοι των hdmi που έχω. Δείχνουν μαύρη οθόνη, σε κάποια κανάλια ακούγεται μόνο ο ηχος. Ακόμα και το νετφλιξ όταν ξαναμπώ δεν φορτώνει μέχρι το 100% κ βγάζει σφαλμα. Στρώνει μόνο με επανεκκίνηση της TV με βγάλσιμο από το ρεύμα. Στην ουσία το νετφλιξ έχει αχρηστευτεί γιατι κάθε φορά που το τρέχω μετά πρέπει να την βγάλω από την πρίζα.

Δοκιμασες να κανεις reset???
 

foler

New member
10 January 2013
88
Δοκιμασες να κανεις reset???
Ήταν προβλημα της αναβάθμισης, έστρωσε με το επόμενο.
Έχει κάποιος να προτείνει ρυθμίσεις για την TV μας;