Ambilight projection

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Νομίζω πως έχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση το ambilight με την προβαλλόμενη εικόνα στην συγκεκριμένη υλοποίηση. Δοκίμασα το συγκεκριμένο βιντεο του youtube στην τιβί μου που έχει ambilight και ο τοίχος πίσω απο την τηλεόραση φαίνεται σαν να γίνεται προέκταση της τηλεόρασης.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Μάλλον ο συγκεκριμένος δεν έχει το μποξάκι σε game mode που είναι το γρηγορότερο. Τέλος πάντων, καλά λόγια ακούγονται για το συγκεκριμένο, με βασικά παράπονα την τσιμπημένη τιμή κουτιού/παρελκομένων και την έλλειψη Dolby Vision.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Εντάξει, στις τηλεοράσεις το Ambilight βοηθάει στη βελτίωση του αντιλαμβανόμενου contrast του πάνελ, στους προβολείς που προκαλεί το αντίθετο, ποιός ο λόγος εφαρμογής του;

Άσε που αν οι τοίχοι γύρω από την οθόνη είναι ανοιχτόχρωμοι, ούτως ή άλλως δημιουργείται ένα φυσικό Ambilight από τις δευτερογενείς ανακλάσεις...
 
Για τηλεόραση ή/και gaming δεν είναι καθόλου κακή λύση, ξεκουράζει το μάτι σε πολύωρη χρήση χωρίς να φαίνεται άσχημα. Στον προβολέα νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημα (εκτός από το παιχνίδι για το concept).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Γούστα είναι αυτά. Ο παρακάτω πάντως δηλώνει ενθουσιασμένος με τη δική του υλοποίηση.

https://www.youtube.com/watch?v=wVW0CxwWHvg

Optoma uhd60 PROJECTOR
100" PROJECTION SCREEN
Hue Play HDMI Sync Box
3 hue lamps

Δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα καταστροφής του contrast του προβολέα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ο κάγκουρας από το Περιστέρι είναι :D

Κάνουμε τα πάντα για να σκοτεινιάσουμε το δωμάτιο προβολής, και ο άλλος είπε να βάλει λαμπατέρ γύρω από την οθόνη προβολής :D