τηλεοραση σε 5.1 αναλογικα ηχεια υπολογιστη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

evannst

New member
14 December 2019
3
Καλησπερα στην παρεα,
εχω μια τηλεοραση (lg 55b8 oled) στην οποια θελω να συνδεσω τα 5.1 αναλογικα ηχεια μου (creative gigaworks 7.1) για να εχω 5.1 ηχο απο ταινιες netflix κλπ, επισης αυτα τα ηχεια τα χρησιμοποιω και στον υπολογιστη μου οποτε θελω καποιον decoder με πολλαπλες εισοδους ή μια καρτα ηχου με εισοδο optical και dts/dolby decoder...
εχω παρει το παρακατω μαραφετι απο το ebay https://www.aliexpress.com/item/329...chweb0_0,searchweb201602_4,searchweb201603_53 αλλα κανει οτι ναναι σε δοκιμες που εχω κανει με διαφορα αρχεια dts,
το πισω ηχειο πχ το ακουω απο μπροστα και επισης τα μπροστα καναλια τα ακουω απο μπροστα και ξαφνικα το πισω αριστερα πχ ακουγεται απο ολα τα ηχεια... εχει καποιος αναλογη εμπειρια με αυτο η να προτεινει καποια λυση για το προβλημα μου;
ευχαριστω πολυ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο την στιγμη που το σετακι creative δεν εχει ψηφιακες εισοδους για να συνδεθει με καποια ψηφιακη εξοδο της τηλεορασης, καλως εκανες και παρεμβαλεις τον ψηφιοαναλογικο converter απο το ebay.

Ετσι οπως τα περιγραφεις, το συστημα δειχνει να δουλευει, ομως καπου εχεις κανει λαθος στις συνδεσμολογιες, αν θεωρησουμε οτι ο converter αναγραφει σωστα τις αναλογικες εξοδους.

Οποτε κοιτας προσεκτικα στις αναλογικες rca εξοδους του converter οπου αναγραφει π.χ. FL (εμπρος αριστερο), FR (εμπρος δεξιο), SL(πισω αριστερο), SR(πισω δεξιο), CEN(κεντρικο), SW(subwoofer) και πρεπει να τις δρομολογησεις ΣΩΣΤΑ στις αντιστοιχες εισοδους του creative subwoofer.
Προφανως οδηγησες σε λαθος εισοδους τα καλωδια, για αυτο και το αλλαλουμ με τα καναλια να ακουγονται απο διαφορετικες μεριες.
 

evannst

New member
14 December 2019
3
τα εβαλα ολοσωστα τα τσεκαρα πολλες φορες επισης δεν ειμαι αρχαριος στο θεμα του ηχου... πιο πανω γραφω πως καποια καναλια τα παιζει σε ολα τα ηχεια πχ το πισω αριστερα αν απλως τα ειχα συνδεσει λαθος θα επαιζε σε αλλο ηχειο.
ευχαριστω για το χρονο σου
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
τα εβαλα ολοσωστα τα τσεκαρα πολλες φορες επισης δεν ειμαι αρχαριος στο θεμα του ηχου... πιο πανω γραφω πως καποια καναλια τα παιζει σε ολα τα ηχεια πχ το πισω αριστερα αν απλως τα ειχα συνδεσει λαθος θα επαιζε σε αλλο ηχειο.
ευχαριστω για το χρονο σου

Aν οι συνδεσεις γινονται σωστα, αυτα δεν θα επρεπε να συμβαινουν.

Τωρα δεν μπορω να φανταστω τι αλλο μπορει να φταιει, ειδικα αν το creative το δουλευες κανονικα χωρις προβλημα. Να ειναι τοσο κινεζια ο cοnverter που βγαζει οτι καναλια να'ναι στην ψηφιοαναλογικη μετατροπη. ?
Δυστυχως αυτο ειναι ενα κοινο προβλημα που ειχαν τα παλαιοτερα all in one συστηματα, χωρις ψηφιακες εισοδους.
 

jimmyl

Established Member
28 October 2010
138
Δεν θελω να απογοητευσω τον φιλο , αλλα καποια στιγμη ειχε πεσει στα χερια μου ενα τετοιο μαραφετι και ειχε τα ιδια προβληματα και τελικα λυση δεν βρεθηκε
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,768
Athens
Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά και το μαραφέτι που πήρες από aliexpress δουλεύει ολόσωστα θα έπρεπε να παίζουν τέλεια.
Θυμάμαι πως τα Gigaworks είχαν διπλό input ανά mini-jack, σίγουρα έχεις φτιάξει σωστά τα καλώδια όσον αφορά την mini-jack πλευρά ?

Αν γενικότερα σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις τον ήχο σου στο μέλλον, και γενικότερα σε ενδιαφέρει το surround sound στις ταινίες, μια καλύτερη λύση είναι να βάλεις τα ηχεία σου σε έναν av receiver τύπου Onkyo/Marantz/Denon ώστε να έχεις και όλα τα τωρινά φορμά πολυκάναλου ήχου, αλλά και να είσαι έτοιμος για αλλαγές ηχείων ανά πάσα στιγμή.
 

evannst

New member
14 December 2019
3
Απάντηση: Re: τηλεοραση σε 5.1 αναλογικα ηχεια υπολογιστη

ναι τα εχω συνδεσει σωστα στον υπολογιστη δουλευουν τελεια, τα ηχεια εχουν 2 καναλια ανα καρφι δηλαδη 4 εισοδους ειναι 7.1 μονο οι εξοδοι απο καποιες καρτες ηχου της creative εχουν 3 καναλια ανα καρφι με το αντιστοιχο καλωδιο...
εχω τα σωστα καλωδια, καθαρα εχει θεμα ο αποκωδικοποιητης ή ετσι δουλευει... το θεμα ειναι να βρουμε μια αλλη λυση οικονομικη που θα συνεργαζεται με τα υπαρχων ηχεια γιατι ειναι απιστευτα παρολα τα χρονια τους.
αν μπορειτε να προτεινεται κατι δοκιμασμενο αντιστοιχο ωστε να τα δουλευω και απο τον υπολογιστη και απο την τηλεοραση τα ηχεια.... δυστυχως δεν υπαρχει τωρα μια καρτα ηχου με εισοδο οπτικη ινα και dts/dolby ωστε να κανω τη δουλεια μου...
πραγματικα ευχαριστω πολυ για τον χρονο που μου αφιερωσατε
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,768
Athens
Οικονομικότερη και συνάμα πρακτική λύση να βρείς έναν μεταχειρισμένο 5.1 av receiver με TrueHD & DTS HDMA και καθάρισες.
Καινούργιοι παίζουν στα 220 - 260 .
Μεταχειρισμένους βρίσκεις στα 120-150 ( έχει τώρα έναν Onkyo στο insomnia )
 

jimmyl

Established Member
28 October 2010
138
Και εγω ενισχυτη 5.1 θα σου προτεινα , που να υποστηριζει τα πιο διαδεδομενα format ηχου ,δοκιμασμενη και σιγουρη λυση