Sony 65AG9 παραεισαγωγή vs αντιπροσωπείας

nicoven

New member
11 October 2010
82
Καλησπερα σε ολους

Ζω στην ολλανδια και θελω να αγορασω την Sony 65AG9
Πηγα στα media markt και μιλησα με τον πωλητη της Sony(official).
Του ειπα οτι καποια sites στην Oλλανδια εχουν την τηλεοραση πολυ φτηνοτερη και αυτος μου ειπε οτι ειναι παραεισαγωγης και δεν εχει εγγυηση απο τη Sony. Δειτε παρακατω για να καταλαβετε τη διαφορα .

https://www.tvreus.nl/sony-oled-kd-...MI8ePfnP215gIVCbTtCh3t0g5SEAkYASABEgJRn_D_BwE

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...VibPtCh32-AyfEAQYASABEgJQQfD_BwE&gclsrc=aw.ds


Ομως μου ειπε (και δεν ξερω αν ειναι αληθεια) οτι μπορει επισης τα εργοστασια αυτα να χρησιμοποιυν κατωτερης ποιοτητας υλικα.
Αυτο με θορυβησε ειναι αληθεια, καθως μπορω να παρω το ρισκο για να μην εχω εγγυηση απο τη Sony αν ειναι να γλυτωσω 800EUR αλλα αν οι παραεισαγωγης τηλεορασεις ειναι κατωτερης κατασκευαστικης ποιοτητας τοτε ισως δεν αξιζει η διαφορα τιμης.
Εγω ηξερα στις μοτοσυκλετες, αγοραζαμε παραεισαγωγης αλλα το μηχανακι ηταν ιδιο με της αντιπροσωπειας μονο που δεν ειχαμε εγγυηση.
Ποια εναι η αποψη σας? Να εμπιστευτω παραεισαγωγης?

Να σημειωσω οτι ο τυπος μου ειπε οτι αυτο το μοντελο ειναι Made in Netherlands (!) και τα παραεισαγωγης αγνωστου χωρας κατασκευης.

Θα εκτιμουσα την αποψη σας

Ευαριστω πολυ

Νικος
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

Ρίσκο μεγάλο τηλεόραση χωρίς εγγυηση, εδω κυνηγάμε τις επεκτάσεις 5 ετιας, πόσο μάλλον χωρίς καθόλου εγγυηση ακόμα κ ίδιες να ειναι

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Απάντηση: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

Γιατί θέλεις να την πάρεις από Ελλάδα και όχι από Ολλανδία απευθείας; Δες εκεί ποσό την δίνουν από αντιπροσωπεία. Το να μην έχεις εγγύηση σε ένα προϊόν τόσο ακριβό μου φαίνεται κακή ιδέα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Απάντηση: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

Γιατί θέλεις να την πάρεις από Ελλάδα και όχι από Ολλανδία απευθείας; Δες εκεί ποσό την δίνουν από αντιπροσωπεία. Το να μην έχεις εγγύηση σε ένα προϊόν τόσο ακριβό μου φαίνεται κακή ιδέα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποτην Ολλανδια θα την παρω, οχι απο την Ελλαδα
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

Επισης, απλα να αναφερω οτι οι παραεισαγωγεις δινουν την δικη τους εγγυηση. Αλλος 3 χρονια αλλος 2 χρονια. Απλα δεν θα ειναι απο τη Sony, με οτι ρισκο συνεπαγεται.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

γενικά αν κοιτάς τις τιμές μπορείς να αγοράσεις εξαιρετικές τηλεοράσεις σε πολύ καλή τιμή. Πχ σε Black Friday ή προς άνοιξη καλοκαίρι όταν αποσύρονται.
Ακόμα και τότε οι παρά εισαγωγής είναι πιο φτηνές;

Όσο για τα υλικά χαμηλότερης ποιότητας... δεν μου βγάζει νόημα.. όλα από ένα εργοστάσιο δεν βγαίνουν; Έχει δυο γραμμές παραγωγής; Μια με φτηνά και μια με ακριβά υλικά; Δε νομίζω...
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Sony 65AG9 Παραεισαγωγη VS αντιπροσωπειας

Τελικα δε ρισκαρα και αγορασα την LG oled65c9.

2.700 EUR με εγγυηση 7 (2 +5) χρονια.

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,130
ΑΘΗΝΑ
Mα,στα λινκ που ειχες,2.700 είχε η "παραεισαγωγής" με 3 χρόνια εγγύηση και 3.794 από τα Media Markt με επίσημη εγγύηση.

Υ.Γ.
Έχω ακούσει γελοία επιχειρήματα πωλητών,αλλά αυτό με τα δήθεν κατώτερης ποιότητας υλικά είναι κορυφαίο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά .
Είναι απλά ο ανταγωνισμός στην πώληση και ο ένας θέλει να βγάλει το μάτι του άλλου .
Ίδιες προδιαγραφές Και στο ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν όλες απλά σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν συμφωνίες .
Με αυτήν την λογική κάποιοι φίλοι από εδώ που ψωνίζουν από εξωτερικό κάποια προϊόντα που είναι πιο φτηνά είναι μαϊμού ;
Δεν είναι κακό να υπάρχουν και προσφορές .

Υ.Σ όσο για την AG9 είναι τηλεόραση αναφοράς και είναι καλό οι διάφοροι review ανά τον κόσμο πέρα από τις μετρήσεις να μας δείχνουν τα ενδότερα μιας tv ,δηλαδή αν η υλοποίηση πέρα από το πάνελ βασίζεται σε πλακέτες η πλακέτα και όποιος κατάλαβε -κατάλαβε .
Καλημέρα .
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Re: Απάντηση: Sony 65AG9 παραεισαγωγή vs αντιπροσωπείας

Mα,στα λινκ που ειχες,2.700 είχε η "παραεισαγωγής" με 3 χρόνια εγγύηση και 3.794 από τα Media Markt με επίσημη εγγύηση.

Υ.Γ.
Έχω ακούσει γελοία επιχειρήματα πωλητών,αλλά αυτό με τα δήθεν κατώτερης ποιότητας υλικά είναι κορυφαίο.

Σωστα, ομως τελικα ηθελα να εχω εγγυηση αντιπροσωπειας. Δεν ηθελα να ρισκαρω να την παρω απο το online shop και να ειχα την εγγυηση του μαγαζιου μονο. Μου φανηκε λιγο ρισκο να σου πω την αληθεια για τοσο ακριβη τηλεοραση.
Επισης εκανα μια ερευνα για τα reviews της LG και την θεωρουν ισαξια με την AG9 (με καποιες διαφορες βεβαια). Δε λεω, και η AG9 ειναι τηλεορασαρα αλλα ειναι το ρισκο που με απετρεψε.
Σε αλλα νεα, 3 μερες τωρα με την LG και η γυναικα μου που σπανια κανει σχολια για τα ηλεκτρονικα μου, μου ειπε "Ουαου, δεν ειχαμε ποτε τετοια τηλεοραση".
Παιδια ειναι απιστευτη πραγματικα!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Όταν μπορείς και φτάνεις σε αυτές τις τιμές πέρα από την εγγύηση της αντιπροσωπείας γίνεται επέκταση της εγγύησης φυσικά με το αντίτιμο χρηματικό πόσο .
Και αφού είναι ισάξια με την Sony AG9 γιατί δεν ανοίγουν την πλάτη της τηλεόρασης να δούμε τα ενδότερα ;
Μετά από οχτώ ώρες συνεχόμενης λειτουργίας το πάνελ παραμένει ψυχρό ;
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Δεν την έχω αφήσει οχτώ ώρες ποτέ. Και δεν ξέρω και πως να διακρίνω το ψυχρό πάνελ να σου πω την αλήθεια. Αν θες διαφώτισε με λίγο.