Αγορά εκτυπωτή - πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stam64

Established Member
19 December 2014
245
Καλησπερίζω όλους, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μηχάνημα - μηχανήματα αξιόπιστα για επαγγελματική χρήση?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Re: Αγορά εκτυπωτή ´- πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Ως πρώην ιδιοκτήτης φροντιστηρίου θα σου προτείνω να μην αγοράσεις μηχάνημα, να πάρεις ένα με συμβόλαιο. Δε σε απασχολούν αναλώσιμα-συντηρήσεις- σέρβις, μόνο το χαρτάκι σου θα παίρνεις. Για τα αντίγραφα που λες σε συμφέρει πάρα πολύ.Το κάνουν όλες οι εταιρείεμηχανοργάνωσης. Από εκεί και μετά, καρατσεκαρισμένα σκυλιά είναι τα Kyocera-Mita, Conica-Minolta και Ricoh!
 

stam64

Established Member
19 December 2014
245
Re: Αγορά εκτυπωτή ´- πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, η κυρία μου είναι ιδιοκτήτης ΚΞΓ, έχει κάνει σύμβαση όπως λες, αλλά εφέτος έχει δει τεράστια απόκλιση στις φωτοτυπίες που βγάζει με αυτά που μετράει το μηχάνημα...κ το τσεκάρισμα αυτό προήλθε έπειτα από αύξηση 2,5 φορές πάνω από το μηνιαίο κόστος...κ μέσα σε όλα βλέπουμε και για αγορά.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Αγορά εκτυπωτή ´- πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Καλησπερίζω όλους, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μηχάνημα - μηχανήματα αξιόπιστα για επαγγελματική χρήση?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτο που λεει και ο Νικος. Αν δεν σε ενδιαφερουν συγχρονες τεχνολογιες νοικιαζεις ενα μηχανημα και κανεις την δουλεια σου. Υπαρχουν ενοικιασεις πχ αναλογα με ποσες εκτυπωσεις κανεις καθε μηνα και σε χρεωνουν αναλογα.

Ενα "αγκαθι" ειναι το κοστος αναλωσιμων. Πχ ο canon που εχω εγω θα ηθελε καθε δυο μηνες ενα Toner αξιας 170 για την χρηση σου... Εμενα μου κραταει 1,5 χρονο...

Συγκεκριμενα εχω αυτον https://www.skroutz.gr/s/15127695/Canon-i-Sensys-MF426DW.html

ΥΓ Εχω μουσικη σχολη.
 
Re: Αγορά εκτυπωτή ´- πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Α, μπλέξατε με επιτήδειους.. Και άλλη μια συμβουλή καθ'ότι παθών.. Αν τελικά αγοράσετε να επενδύσετε στην προστασία του από υπαρτάσεις του δικτύου.. Πριν ένα χρόνο έκλαιγα 2500 για το μηχάνημα που μου έκαψε η ΔΕΗ..
 

stam64

Established Member
19 December 2014
245
Re: Αγορά εκτυπωτή ´- πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Ναι θα κοιτάξω για την προστασία, θα δω κ αλλού για το συμβόλαιο και ελπίζω να βρω τη σωστή λύση :)
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Αγορά εκτυπωτή - πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Στο πανεπιστήμιο έχουμε Ricoh MP2501 (φωτοτυπικό - εκτυπωτής - σκάνερ) με πολύ χαμηλό κόστος τόνερ. Αλλά κι εγώ είμαι υπέρ του leasing για επαγγελματική χρήση.
https://www.compredia.eu/ricoh-toner-for-ricoh-aficio-mp-2501-l.html
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Αγορά εκτυπωτή - πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Στο πανεπιστήμιο έχουμε Ricoh MP2501 (φωτοτυπικό - εκτυπωτής - σκάνερ) με πολύ χαμηλό κόστος τόνερ. Αλλά κι εγώ είμαι υπέρ του leasing για επαγγελματική χρήση.
https://www.compredia.eu/ricoh-toner-for-ricoh-aficio-mp-2501-l.html
Ναι αλλα αυτου του τυπου θελουν καθε 4 αλλαγες τονερ και αλλαγη drum . Οποτε ειναι λιγο παραπλανητικο το χαμηλο κοστος. Καθε 9000 φωτοτυπιες θα του κοστιζει πραγματικα 80-90 και οχι 20 . ΣΙγουρα χαμηλοτερο απο τον δικο μου παντως.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Αγορά εκτυπωτή - πολυμηχάνημα με περίπου 4000 εκτυπώσεις ανά μήνα.

Θεωρητικά έτσι είναι, αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε στο 6ο τόνερ με το ίδιο ντραμ. Χάλασε όμως ο τροφοδότης και μέχρι το "δημόσιο λογιστικό" να πάρει μπροστά μείναμε τρεις μήνες χωρίς μηχάνημα. Γι' αυτό ψηφίζω ληζινγκ!