Αγορά οικονομικής τηλεόρασης, με φυσική εικόνα.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνουμε με την κοπέλα μου μια τηλεόραση οικονομική, μέγιστης διάστασης 43 ιντσών, αν και σκεφτόμασταν και για 32 αρχικά. Εδώ λοιπόν έρχεται και το πρώτο ερώτημα. Βγαίνουν σε ενδιάμεσα μεγέθη σήμερα? Εννοώ από 32' ως 43'.

Η κοπελιά θέλει να είναι και smart tv. Εγώ να πω την αλήθεια, έχω κόψει να βλέπω τηλεόραση τα τελευταία χρόνια. Μόνο τον τελευταίο καιρό που είχα μια νυχτερινή δουλειά σε ξενοδοχείο πόλης, μου άρεσε και έβλεπα κάποια ντοκιμαντέρ ή ταινίες που είχε τα βράδια. Απλά, επειδή έχω ένα γενικό ενδιαφέρον στον ήχο και στην εικόνα, και μου αρέσει να είναι με ισορροπημένη ποιότητα και με φυσικότητα, είπα να ρωτήσω εδώ. Ε, που και που, θα βλέπω και εγώ ίσως, οπότε ας κάνουμε καλή επιλογή :)

Οπότε, θα ήθελα να μου προτείνετε μια οικονομική τηλεόραση, με φυσική εικόνα απαλλαγμένη όσο το δυνατόν από ψηφιακίλα-έντονο sharpening και τεχνουργήματα, με φυσικά χρώματα, ομαλή κίνηση, καλή απόδοση των μαύρων και των φωτεινών λευκών κτλ. Γενικά, μου αρέσει να είναι η εικόνα όχι πολύ έντονη και εντυπωσιακή από άποψη φωτεινότητας, κοντράστ, χρωμάτων, οξύτητας κτλ (όπως τις ρυθμίζουν στα μαγαζιά), αλλά να έχει αληθοφάνεια, λεπτομέρεια και ελκυστική κινηματογραφική/φιλμάτη ποιότητα. Σίγουρα όλες ρυθμίζονται, αλλά πάντα κάποιες ξεχωρίζουν από το σύνολο.

Έχετε κάποιες προτάσεις?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά οικονομικής τηλεόρασης, με φυσική εικόνα

Απόσταση θέασης, χρήση και budget...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Απόσταση θέασης περίπου 2,40-2,60m

Χρήση τίποτα από κανάλια να δούμε, καμιά ταινία, netflix λέει θα βλέπει η κοπελιά...

Από θέμα χρημάτων θα θέλαμε κάτι οικονομικό, αλλά δε ξέρω τι θεωρείται οικονομικό σήμερα και με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω. Όσο φθηνότερα, τόσο καλύτερα, καθώς έχουμε κάνει κάποια έξοδα τελευταία.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά οικονομικής τηλεόρασης, με φυσική εικόνα

Δείτε τις περσινές 50" LG UK6xxx. Κόστος, περίπου 400 ευρώ. Η εικόνα (οποιασδήποτε τηλεόρασης) ρυθμίζεται ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
50 ιντσών είναι μεγάλη. Στο πρώτο ποστ έγραψα για κάτι ενδιάμεσο από 32-43 ίντσες. Αν ήταν κάπου στα 300-350 ευρώ το πολύ, θα ήταν καλά.

Μα φυσικά το ξέρω ότι ρυθμίζεται η εικόνα, παρόλα αυτά το πάνελ κάθε τηλεόρασης έχει κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά, τα οποία με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (φωτεινότητας, κοντράστ, οξύτητας, κορεσμού, θερμοκρασίας χρώματος, και κάποιων ρυθμίσεων πιθανώς για πιο ομαλή κίνηση, μείωσης τεχνουργημάτων, θορύβου κτλ), μπορεί να δώσει ποιοτική εικόνα χωρίς υπερβολές, με κινηματογραφική αίσθηση και άποψη. Μια τέτοια τηλεόραση ήταν και μια samsung μεγάλη 50 και ιντσών που είχαν τα παιδιά στη δουλειά που ήμουν, που με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έδινε μια πολύ ελκυστική, ισορροπημένη εικόνα, με φυσικότητα, ακόμη και σε κανάλια που δεν ήταν υψηλής ανάλυσης.

Βέβαια, οι απαιτήσεις μας δεν είναι υψηλές, ειδικά της κοπέλας μου που θα βλέπει περισσότερο, απλά τις φορές που θα δούμε καμιά ταινία, θα ήθελα να μου αρέσει αυτό που βλέπω, και να μην είναι πολύ "τεχνητό", "ψηφιακό".
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν πάρεις μια από τις γνωστές μεγάλες μάρκες, και την καλιμπράρεις λίγο, μια χαρά χρώματα θα σου δίνουν.
ψηφιακή ή ψεύτικη εικόνα θα πάρεις αν πάς να δώσεις ένα μέτριο σήμα στο πάνελ και εκεί θα δεις τα περιγράματα ή τα χρώματα στο δέρμα να φαίνονται τεχνητά όπως λες.
ο καλός επεξεργαστής εικόνας θα σου δώσει μια πιο φυσική εικόνα σε ένα μέτριο σήμα, και όσο πιο καλό σήμα δίνεις τόσο πιο "αχρείαστος" είναι...
τώρα στις 43 ίντσες ε οκ οι ατέλειες κρύβονται, δεν είναι 65 να σε απασχολέι και πολύ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά οικονομικής τηλεόρασης, με φυσική εικόνα

50" δεν είναι μεγάλη, για 2.5 μέτρα απόσταση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν βλέπεις αρκετά συχνά τηλεοπτικά κανάλια , προτείνω Sony 43XG70 ή XG75
Η σειρά 75 έχει καλύτερο λειτουργικό
Καλά είναι και τα αντίστοιχα περσινά μοντέλα με κωδικό F αντί για G
Ότι τιμές μπορεί τώρα να είναι ακριβές αλλά γενικά σε άσχετες στιγμές γίνονται προσφορές και πέφτουν αρκετά
Τα παραπάνω με προϋποθεση ότι μιλάμε μόνο για 43 ίντσες.