Επισκευή παλιού synthesizer

maik731

New member
17 December 2019
3
Καλησπέρα καλώς σας βρήκα-bye-

Πολύ καινουριος στα ηλεκτρονικά και έχω ένα πολύ δύσκολο θέμα με παλιό αρμόνιο δεκαετίας 80 . Δεν είναι και κανένα γνωστό farfisa diamond αλλά είναι Ιταλικό !:earmuffs:
Εχω ρίξει πολύ δουλειά να το συνeφέρω κυρίως με καμμένα ολoκληρωμένα.Τα ολοκληρωμένα αλλάχτηκαν όλα τελικά. Επίσης έφερα απο εξωτερικό τα 2 κυρίως ολοκληρωμένα που λείπανε από πάνω m254b1am και M108b1 και αλλάχτηκαν πολλοί πυκνωτές.

Εχει 8 ρυθμούς drums ( m254b1 am):drummer: τα οποία μου κάνουν κόλπα. Παίζουν μόνα τους όταν ανοίγω τον γενικό διακόπτη του αρμόνιου και σταματάνε μόλις κλείσω και ανοίξω ξανά τον διακόπτη !
Δεν ξέρω προς τα που να κοιτάξω. Εφόσον τα ολοκληρωμένα είναι καινούρια ΟΛΑ σκέφτομαι τροφοδοσία ή πυκνωτή.
Ενα τσικ μου έχει μέινει Τα έχω ελέγξει όλα! Παιδιά είμαι με ελάχιστες γνώσεις αλλά και με μηδέν τεχνικό επειδή έχω βάλει χέρι.Χονδρό! Με το μαλακό μην βαράτε πολύ. Πλάκα εννοείται ότι δεχόμεθα ανετότατα. :earmuffs:


Αν θέλετε έχω και κάτι πρωτόγονα σχηματικά του 80 που μπορώ να ανεβάσω. Είναι μούρλια!
Τεσπα δεν ζητάω να μου βρει κανένας που ακριβώς είναι το πρόβλημα αλλά λέω μήπως μπορέσω να κοιτάξω προς την σωστή κατεύθυνση ,μπας και το μαζέψω.Το χω σε χίλια κομμάτια αυτήν την στιγμή.
Και πάλι καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ! :ernaehrung004:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τα σχηματικά σίγουρα θα βοηθήσουν - ως ένα σημείο...