PIONEER VSX-520-S/-K σκεψεις για αντικατασταση

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Γεια σας βρε παιδια! Οπως λεει και ο τιτλος (επειδη δε το κατεχω και πολυ με τον ηχο και το συγκεκριμενο ενισχυτη τον ειχα παρει υπο τη καθοδηγηση ενος φιλου που ηξερε) θα ηθελα να ρωτησω αν ακομα ειναι "μαχημος" που λενε στο θεμα της υποστήρηξης των διαφορων πρωτοκολλων ηχου(εχω να ασχοληθω πολυ καιρο και εχω χασει τη μπαλα). Βεβαια επειδη τα οικονομικα (και μετα το περασμα το black Friday που τα σαρωσε ολα) δεν επαρκουν για νεα αγορα ενισχυτη, το ολο πλανο ειναι να τον κρατησω οσο παει (αρκει βεβαια να μπορει να ανταποκριθει στις νεες εξελίξεις).
Επισης ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να λυσω ειναι οτι θελω να προσθεσω bluetooth ετσι ωστε να μπορω να κανω απευθειας μεταδοση ηχου απο κινητο ή ταμπλετ. Ο κατασκευαστης εχει τετοιου ειδους bluetooth ,η τιμη ομως του οποιου ειναι πολυ ψηλα (80 περιπου).Υπαρχει καποια αλλη λυση?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4K HDR και Dolby Atmos, κρατά τον.
Αν αλλάξεις, πάρε κάτι άλλο αν το μπατζετ είναι παρεμφερές.
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Επειδη αγορασα πριν λιγες μερες μια HISENSE 4K H65B7100 65'' και επειδη εχω Netflix , θα ηθελα να εκμεταλλευτώ οσο γινεται το θεμα του ηχου (και της εικονας εννοειται). Για αυτο ρωταω. Αν ειναι να δω μεγαλη διαφορα με το 4K HDR και Dolby Atmos , τοτε ναι , να αρχισω να προσανατολίζομαι για μελλοντικη αναβαθμιση.Βεβαια το θεμα ειναι σε τι τιμες παιζουν τετοιου ειδους ενισχυτες. Εμενα με ενδιαφερει η ποιοτητα και οχι να γκρεμιζει τοιχους ο ηχος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα το 80άρι δεν αξίζει για το module. Είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να βρεις κάποιο άλλο bt streamer φτηνότερο. Καλύτερα ψάξε κάποιο με ψηφιακή έξοδο αν βρεις. Τώρα άμα σου τρώγεται να πάρεις μηχάνημα go for it :)

Κυρίως έχει να κάνει με τις πηγές εικόνας που θα έχεις. Αν θέλεις κάποιο media player 4k και δε σε βολεύει το netflix app και το media player της τηλεόρασης θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις για λόγους εικόνας. Αν βολέβεσαι με την τηλεόραση σαν πηγή μπορείς να παίξεις μπάλα όπως είσαι αλλά θα ακούς απλό dts στα 4κ αρχεία σου.
Πέραν του ψυχολογικού, μη νομίζεις ότι το master audio με το απλό dts έχουν χαοτική διαφορά σε μηχανήματα χαμηλής κατηγορίας τιμής.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Κατ' αρχήν μην ανησυχείς για το Black Friday. Τις ίδιες τιμές έχει η αγορά όλο το χρόνο ανεξάρτητα αν το λένε Μαύρη Παρασκευή, Λευκή Δευτέρα ή Τυρκουάζ Τετάρτη.

Ξεκινάς να βλέπεις έναν 7κάναλο όπως τον Denon AVR-X1600H ο οποίος είναι ό,τι οικονομικότερο με επεξεργασία Atmos, ανεξαρτήτως αριθμού ηχείων (ήτοι έχει και Virtual Atmos με επεξεργασία Dolby Atmos). Καλές μετρήσεις για την κατηγορία του και καλό σύστημα ισοστάθμισης.
Και το eARC για να παίξεις μπάλα, εφ' όσον έχει και η TV σου τέτοιο.

Θα τον βρεις σε τιμή Ιβουάρ Κυριακής.... :silly:
 

virtus

Established Member
19 May 2007
295
Καλημέρα, είμαι κάτοχος του PIONEER VSX-520 και έπαθε μια βλάβη όπου πλέον δεν δίνει ρεύμα. Τον πήγα σε εργαστήριο για επισκευή, μου βρήκαν οτι έχει πρόβλημα ο μετασχηματιστής αλλά δεν μπορούν να τον επισκευάσουν. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον για την επισκευή του. Ευχαριστώ
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Σίγουρα το 80άρι δεν αξίζει για το module. Είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να βρεις κάποιο άλλο bt streamer φτηνότερο. Καλύτερα ψάξε κάποιο με ψηφιακή έξοδο αν βρεις. Τώρα άμα σου τρώγεται να πάρεις μηχάνημα go for it :)

Κυρίως έχει να κάνει με τις πηγές εικόνας που θα έχεις. Αν θέλεις κάποιο media player 4k και δε σε βολεύει το netflix app και το media player της τηλεόρασης θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις για λόγους εικόνας. Αν βολέβεσαι με την τηλεόραση σαν πηγή μπορείς να παίξεις μπάλα όπως είσαι αλλά θα ακούς απλό dts στα 4κ αρχεία σου.
Πέραν του ψυχολογικού, μη νομίζεις ότι το master audio με το απλό dts έχουν χαοτική διαφορά σε μηχανήματα χαμηλής κατηγορίας τιμής.
Βασικά θα ήθελα να εκμεταλλευτώ το 4Κ μιας και δεν είχα ποτέ τηλεόραση με τέτοια ανάλυση . Το πρόβλημα όπως το καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με σε παρακαλώ ) είναι ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής που έχω δεν υποστηρίζει 4Κ, σωστά?
Έλεγα μήπως και μπορέσω να στείλω εικόνα μέσω chromecast αλλά κι εδώ μάλλον υπάρχει πρόβλημα , μιας και έχω το chromecast 2 δε ξέρω αν υποστηρίζει 4Κ... Δε θα ήθελα να πάω άμεσα σε νέο μηχάνημα.
Σχετικά με το by streamer που μου είπες,μήπως έχεις κάποια πρόταση ?
Σε ευχαριστω πολυ!
 

mitsoschios

New member
30 August 2010
30
Κατ' αρχήν μην ανησυχείς για το Black Friday. Τις ίδιες τιμές έχει η αγορά όλο το χρόνο ανεξάρτητα αν το λένε Μαύρη Παρασκευή, Λευκή Δευτέρα ή Τυρκουάζ Τετάρτη.

Ξεκινάς να βλέπεις έναν 7κάναλο όπως τον Denon AVR-X1600H ο οποίος είναι ό,τι οικονομικότερο με επεξεργασία Atmos, ανεξαρτήτως αριθμού ηχείων (ήτοι έχει και Virtual Atmos με επεξεργασία Dolby Atmos). Καλές μετρήσεις για την κατηγορία του και καλό σύστημα ισοστάθμισης.
Και το eARC για να παίξεις μπάλα, εφ' όσον έχει και η TV σου τέτοιο.

Θα τον βρεις σε τιμή Ιβουάρ Κυριακής.... :silly:
Πραγματικά φαίνεται πολυ καλός ο Denon. Η τιμή του σε Αmazon ξεκινάει από 386 ενώ σε skroutz στα 447 . Εδώ μα συμπληρώσω κάτι που ξέχασα να αναφέρω στην αρχή. Στον ενισχυτή ,έχω συνδέσει ηχεία 5.1 της crystal audio και συγκεκριμένα τα CRYSTAL AUDIO BPT5-8BLA (BPTS-8BLA) .