FTA κανάλια απορίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chrismk2

New member
19 December 2019
6
Καλημερα και καλως σας βρηκα.
Προσφατα διεκοψα τη συνδεση μου στην cosmote tv και μου ξεμεινε το πιατο. Εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη (LG 55UM7100) και θα ηθελα να με βοηθησετε να "πιασω" οσο δυνατον περισοοτερα FTA με αυτο τον εξοπλισμο. Ποιοι δορυφοροι εχουν τα περισοτερα κ πιο ενδιαφεροντα καναλια που να μπορει να τους δει αυτο το πιατο;
Ευχαριστω εκ των προτερων

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δεν ξέρω αν δοκίμασες κάτι φίλε μου, αλλά οι Hotbird στις 13 μοίρες ανατολικά έχουν τα περισσότερα κανάλια που μπορείς να πιάσεις.
Έχουν πάρα πολλά άχρηστα κανάλια με διαφημίσεις, αλλά μαζί με τους Astra 19.2Ε που χρειάζονται μεγαλύτερο πιάτο, είναι οι πρώτες επιλογές.
 

chrismk2

New member
19 December 2019
6
Ευχαριστω. Θα το δοκιμασω

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Δεν ξέρω αν δοκίμασες κάτι φίλε μου, αλλά οι Hotbird στις 13 μοίρες ανατολικά έχουν τα περισσότερα κανάλια που μπορείς να πιάσεις.
Έχουν πάρα πολλά άχρηστα κανάλια με διαφημίσεις, αλλά μαζί με τους Astra 19.2Ε που χρειάζονται μεγαλύτερο πιάτο, είναι οι πρώτες επιλογές.
Μήπως ξέρεις αν με το ίδιο τρόπο μπορώ να έχω τα digea ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Τα κανάλια της DIGEA βρίσκονται στον δορυφόρο Eutelsat 3Ε αλλά δεν είναι FTA. Θα πρέπει η τηλεόραση σου να υποστηρίζει εισαγωγή κλειδιών BISS.
Δε νομίζω όμως οτι η LG έχει τέτοια λειτουργία.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: FTA κανάλια απορίες

Τα κανάλια της DIGEA βρίσκονται στον δορυφόρο Eutelsat 3Ε αλλά δεν είναι FTA. Θα πρέπει η τηλεόραση σου να υποστηρίζει εισαγωγή κλειδιών BISS.
Δε νομίζω όμως οτι η LG έχει τέτοια λειτουργία.
Γίνετε χειροκίνητα η μέσω καποιας κάρτας ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Η tv έχει ci slot .μήπως γίνετε από εκεί με κάποια κάρτα ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Θα πρέπει να ψάξεις το μενού δορυφορικής λήψης γιατί δεν έχω τηλεόραση LG με δορυφορικό δέκτη.
Αλλά επειδή έχω 2 LG απλές δεν πιστεύω ότι έχει τέτοια δυνατότητα.

Νομίζω κάποιες FU έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Γενικά τα δορυφορικά tuner στις τηλεοράσεις δεν προσφέρουν πολλά εκτός απο τα FTA.
Aν θες κάτι παραπάνω θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστό δορυφορικό δέκτη.

Tυχαία παραδείγματα 2 δέκτες της Edision που έχει το eshop. O ακριβότερος έχει και επίγειο tuner dvb-t2 h265 που λαμβάνει και τα επίγεια για να μην αλλάζεις πηγές.

https://www.e-shop.gr/edision-piccolino-s2-p-PER.576145

https://www.e-shop.gr/edision-piccollo-s2-t2-c-p-PER.603832
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Re: Απάντηση: FTA κανάλια απορίες

Θα πρέπει να ψάξεις το μενού δορυφορικής λήψης γιατί δεν έχω τηλεόραση LG με δορυφορικό δέκτη.
Αλλά επειδή έχω 2 LG απλές δεν πιστεύω ότι έχει τέτοια δυνατότητα.

Νομίζω κάποιες FU έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Γενικά τα δορυφορικά tuner στις τηλεοράσεις δεν προσφέρουν πολλά εκτός απο τα FTA.
Aν θες κάτι παραπάνω θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστό δορυφορικό δέκτη.

Tυχαία παραδείγματα 2 δέκτες της Edision που έχει το eshop. O ακριβότερος έχει και επίγειο tuner dvb-t2 h265 που λαμβάνει και τα επίγεια για να μην αλλάζεις πηγές.

https://www.e-shop.gr/edision-piccolino-s2-p-PER.576145

https://www.e-shop.gr/edision-piccollo-s2-t2-c-p-PER.603832

σε ευχαριστω . και μια τελευταία ερώτηση .έγω έχω νοβα με 2ο μάτι γίνετε να πιάσω τον Eutelsat 3Ε ;έφερε τεχνικό σπίτι για έχω combiner το οποιο δεν δουλεύει σωστά. θα πρέπει να βγάλω το νοβα για παίξουν τα επίγεια . μου έιπε οτι θέλω καινούρια κεραια και το κόστος 150 με καλώδια κ.τ.λ.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Όχι με το πιάτο της ΝΟΒΑ δεν μπορείς να πιάσεις τον 3Ε.

Τον 3Ε γιατί τον θέλεις; Δεν έχεις καλή λήψη στα επίγεια τώρα;

Σίγουρα φταίει το combiner; Το combiner το αλλάζεις και μόνος σου δεν είναι δύσκολο. Στη μία υποδοχή μπαίνει το καλώδιο απο το πιάτο και στην άλλη απο την επίγεια κεραία.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Έχω αλλάξει 2 .τελικά ήρθε ο τεχνικός καο είδε ότι δεν ήταν καν συνδεμένη η κεραία .απλά ήταν πεταμένο το καλώδιο στον αέρα .την σύνδεσε και δεν είχε σήμα .και μου είπε ότι φταίει η κεραία .είπα αν ήταν καλύτερα μέσω δορυφόρου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat3x1

Established Member
2 October 2009
120
Στο χωριό στον πατέρα μου, πήρα πρόσφατα μια καινούρια tv 32 LG. Έχει ενσωματωμένο και δορυφορικό δέκτη καθώς και είσοδο για μοντούλα CI. Εισήγαγα μια παλιά μοντούλα ντράγκον (αφού την προγραμμάτισα πρώτα…. για τις 3 μοίρες) και δουλεύει μια χαρά. Το έκανα αυτό για να έχει μια εναλλακτική σε περίπτωση που χαλάσουν και δεν παίζουν τα επίγεια. Συμβαίνει αυτό ειδικά το χειμώνα. Εύκολά με το πάτημα 3-4 πλήκτρων μεταβαίνεις σε δορυφορική λειτουργεία και το αντίθετο. Όμως η αγορά της κατάλληλης μοντούλας στοιχίζει 90-150 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα ότι οι ενσωματωμένοι δορυφορικοί δέκτες που έχουν οι τηλεοράσεις (τουλάχιστον και άλλες δύο που έχω δει, διαφορετικών κατασκευαστών) είναι κατά την γνώμη δύσκολη στην χρήση, με λιγοστές δυνατότητες, γενικά σκέτος πονοκέφαλος. Πιστεύω ότι ο φτηνότερος εξωτερικός δορυφορικός δέκτης είναι πολλές φορές καλύτερος. Για παράδειγμα για να βρω άκρη και να φορτώσω στην πιο πάνω τηλεόραση τις δύο δορυφορικές συχνότητες έψαχνα στα μενού και στα υπομενού αρκετή ώρα.
 

georho32

Senior Member
2 January 2012
613
Εγώ δηλαδή για το κάνω αυτο θα χρειαστώ άλλο πιάτο ; Πιο μεγάλο από της Νόβα; Και από ότι κατάλαβα η καλύτερη λύση είναι και ένας δορυφορικός δέκτη που να δέχεστε να περάσεις biss .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Με το πιάτο της ΝΟΒΑ τον πιάνεις, αλλά σε κατάσταση βροχής θα έχεις σπασίματα, όσο ποιο μεγάλο πιάτο βάλεις θα έχεις καλύτερη απολαβή σήματος,ο Eutelsat 3B at 3.1°E έχει τις συχνότητες μόνο της DIGEA, η ΕΡΤ πήγε στον Hellas Sat 3/4 at 39.0°E ,για την λήψη παίρνεις έναν δορυφορικό δέκτη σαν αυτόν EDISION PICCOLINO S2 και απο εδώ http://sat-soft.net/index.php/118-piccollo-s2-h-265-hevc/119-software , του κάνεις αναβαθμίσεις. Αν εννοείς να βλέπεις ΝΟΒΑ Hotbird 13B και digea Eutelsat 3B at 3.1°E με το ίδιο πιάτο δεν γίνετε
 

sat3x1

Established Member
2 October 2009
120
Εγώ δηλαδή για το κάνω αυτο θα χρειαστώ άλλο πιάτο ; Πιο μεγάλο από της Νόβα; Και από ότι κατάλαβα η καλύτερη λύση είναι και ένας δορυφορικός δέκτη που να δέχεστε να περάσεις biss .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι θες μεγαλύτερο πιάτο. Το δικό μου στο πατρικό είναι 90άρι. (90Χ100) εκατ. Προσοχή στις διαστάσεις γιατί αρκετά μαγαζιά τα πουλάνε με την μεγάλη διάμετρο πχ σου πουλάνε ένα για 80άρι ενώ είναι 70 εκατ (80Χ70). Στην περιοχή μου ορισμένοι που δεν έχουν επίγεια λήψη και αναγκαστικά έχουν καταφύγει στην δορυφορική, στις 3 μοίρες, οι περισσότεροι έχουν 1 μέτρο πιάτο (100Χ110). Όταν ήταν να αγοράσω πιάτο, πήγαινα στο κατάστημα με το μέτρο στην τσέπη!!!