Samsung QE Q80RA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Γεια σας παιδια εκανα αυτη την αγορα samsung q80 65 την πηρα στα 1400 ευρω και ηθελα να ρωτησω αν αξιζει τα λεφτα της?αξιζει η αγορα που εκανα?την τηλεοραση θα την εχω για το ps4 pro και του χρονου για ps5 για νετφλιξ και γενικος θα ειναι η tv στο σαλονι μου με το νεο προιον της cosmote ott...δεν με ενδιαφερει oled γιατι θα εχω την lg b7 55 στην κρεβατοκαμαρα...απλα πηρα την q80 γιατι ημουνα μια ωρα σε εναν μαγαζι και κοιτουσα την sony 9505 την q80 και την lg 9010 στα δικα μου ματια ποιο καλη ηταν η q80 απλα να αναφερω οτι ολες η tv επαιξαν το ιδιο βιντεακι και σχεδον ιδιες ρυθμισεις...








------------------------------------------------------------------------

Samsung QE Q80RA: VA panel + viewing angle compensation film + dynamic sub-pixel rendering (except game mode),
RGB subpixel panel structure-vertical stripe ,F.A.L.D. (50 zones)_Direct LED LCD,Ultra Black Elite filter,100/120Hz με MCFI+ αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,Wide Color Gamut (aka quantum dot enhancement film,QLED),HDR10,HDR10+,HLG, no One Connect box,tizen OS.



55",65".


....support for older Divx and xVid formats was removed from the media player. The Samsung does not play DTS soundtracks either....

Made in Hungary
----------------------------------------

Reviews - tests :

55"...[hdtvtest.co.uk]...Samsung QE55Q80RA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058346328&viewfull=1#post1058346328

watch

https://www.youtube.com/watch?v=TaowrfAUIzo


55"...[avforums.com]...Samsung QE55Q80RA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058425370&viewfull=1#post1058425370



What you can see is an impressive peak brightness of 1108 nits in the industry-standard 10% window in the most accurate Movie present to D65 white point. This is better than the result we measured on the Q85R recently for that window size. But if you look at the full chart you will see that unlike our recent OLED tests where 1, 2, 5 and 10% were all the same brightness before dropping off sharply, the Samsung is different. This is because it has a blooming suppression algorithm built-in that suppresses small areas of brightness so you don’t get bloom appearing around them, such as a street light at night or white text on a black background. This, in my opinion, accounts for the smaller nit values at 1, 2 and 5% points. It is seen within HDR film material where small lights are dimmer than they should be, so you don’t see any backlight blooming around them. This does take away from some of the image dynamics.

image.php


----------------------------------------


Αρχικές τιμές στην ελληνική αγορά Samsung LCD tvs 2019:

Q80RA series :

QE65Q80RA : 2.899
QE55Q80RA : 2.199
 
Last edited by a moderator:

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: SAMSUNG Q80

Τέτοιες ερωτήσεις κάνουν συνήθως πριν αγοράσουν ένα προϊόν.

Όμως σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με όλα τα site η Q80 είναι μέσα στις κορυφαίες επιλογές για gaming και ένα σκαλί κάτω από τις OLED για Netflix.

Να την χαρείς, Καλορίζικη!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Re: SAMSUNG Q80

απλα ρωτησα και ηθελα να δω εαν εκανα καλα?παντως αμα θελω να την αλλαξω μπορω φιλος εχει το μαγαζι...εγω για sony 9005 πηγα δεν μου αρεσε μου εδειξε την 9505 δεν μου αρεσε και ετσι πηγα στην q80...απλα ενημερωνω την b7 μου την αλλαξαν 2 φορες στην lg
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
SAMSUNG Q80

Για gaming είναι καλύτερη η Q80 σύμφωνα ξαναλέω με τα reviews των ειδικών σε διαφορά site ( rrtings, avforums κτλ).

Οι Samsung γενικά έχουν πιο κορεσμένα χρώματα ενώ η κορυφαία σειρά της Sony ( εγώ πήρα πρόσφατα το περσινό 9005 )πιο φυσικά ρεαλιστικά χρώματα.

Νομίζω είναι θέμα γούστου.

Πάντως από την στιγμή που την θες για gaming και σου άρεσε πιο πολύ από την Sony( γιατί αυτή είναι ο αντίπαλος στην κατηγορία ) κάθεσαι και την χαίρεσαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
γεια σας και παλι παιδια ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει τελικα υποστιριζει dolby atmos η οχι???αν βαλω soundbar lg dolby atmos θα εχω dolby atmos??και κατι ακομα ξερουμε αν ποτε η σαμι θα πληρωσει την dolby για να εχει vision και atmos?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Dolby Vision δεν πρόκειται να πάρει, καθώς η Samsung προωθεί τα δικά της, ανοιχτά φορμά HDR, HDR10 και HDR10+...
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Dolby Vision δεν πρόκειται να πάρει, καθώς η Samsung προωθεί τα δικά της, ανοιχτά φορμά HDR, HDR10 και HDR10+...
πανω κατω ομως και hdr 10 και hdr 10+ ειναι σχεδον το ιδιο σωστα??για dolby atmos ομως??
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
πανω κατω ομως και hdr 10 και hdr 10+ ειναι σχεδον το ιδιο σωστα??για dolby atmos ομως??

Τα Dolby Vision και HDR10+ είναι φορμά που μπορούν να προσφέρουν ουσιαστική βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας και την οπτική εμπειρία στο σπίτι. Το HDR10 φτιάχτηκε απλά και μόνο για να πουλάει premium LCD τηλεοράσεις στις εκθέσεις των καταστημάτων. Νομίζω είναι κατανοητό γιατί η Samsung τα έχει δώσει όλα σε αυτό και προσπαθεί να "θάψει" τα DV/HDR10+...

To απωλεστικό Atmos που παρέχεται μέσω Netflix, πρέπει να υποστηρίζεται. Κανονικό Atmos από Dolby TrueHD, όχι, καθώς δεν διαθέτει HDMI με eARC...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γεια σας και παλι παιδια ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει τελικα υποστιριζει dolby atmos η οχι???αν βαλω soundbar lg dolby atmos θα εχω dolby atmos??και κατι ακομα ξερουμε αν ποτε η σαμι θα πληρωσει την dolby για να εχει vision και atmos?

dolby atmos έχουν καποιες sound bars της Samsung...
για να σου δώσει μια τηλεόραση έξοδο ήχου dolby atmos, πρέπει να έχει eARC (https://www.whathifi.com/advice/hdmi-arc-and-hdmi-earc-everything-you-need-to-know)
θα μου φανεί παράξενο να μην δώσει dolby atmos, απο την στιγμή που πουλάει sound bars με αυτό. Προς το παρόν όμως στα reviews γράφουν ότι οι τηλεοράσεις τις samsung έχουν μόνο ARC και όχι eARC.
μπορεί να γίνει με ένα update στα τωρινά μοντέλα; δε ξέρω.. αν και η sony στην ST5000 sound bar είχε δώσει eARC με ένα update.. (https://www.sony.gr/electronics/sup...-theater-systems/ht-st5000/downloads/00015527)
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
dolby atmos έχουν καποιες sound bars της Samsung...
για να σου δώσει μια τηλεόραση έξοδο ήχου dolby atmos, πρέπει να έχει eARC (https://www.whathifi.com/advice/hdmi...u-need-to-know)
θα μου φανεί παράξενο να μην δώσει dolby atmos, απο την στιγμή που πουλάει sound bars με αυτό. Προς το παρόν όμως στα reviews γράφουν ότι οι τηλεοράσεις τις samsung έχουν μόνο ARC και όχι eARC.
μπορεί να γίνει με ένα update στα τωρινά μοντέλα; δε ξέρω.. αν και η sony στην ST5000 sound bar είχε δώσει eARC με ένα update.. (https://www.sony.gr/electronics/supp...loads/00015527)
και εγω δεν ξερω τι να απαντησω πηρα στην σαμι και φυσικα δεν ηξεραν τι να μου πουν!!αλλα οπως λες για να πουλαει soundbar atmos λογικα μπορει!!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το Atmos υφίσταται σε δύο μορφές, την απωλεστική, που θα τη βρούμε σε ένα stream DD+, το οποίο περνάει από οπτική ή απλό ARC και είναι αυτό που παρέχεται από το Netflix και άλλες υπηρεσίες streaming και τη μη απωλεστική, που θα τη βρούμε σε ένα stream Dolby TrueHD, το οποίο περνάει από πλήρες HDMI ή eARC και είναι αυτό που παρέχεται από τα δισκάκια BluRay/UHD BluRay...

To πρώτο, προφανώς υποστηρίζεται από την Q80, μιας και φαίνεται να έχει και σχετική επιλογή στα μενού της, το δεύτερο, εφόσον δεν διατίθεται θύρα HDMI με eARC, όχι...
 

lostamangr

New member
16 January 2010
63
Το Atmos υφίσταται σε δύο μορφές, την απωλεστική, που θα τη βρούμε σε ένα stream DD+, το οποίο περνάει από οπτική ή απλό ARC και είναι αυτό που παρέχεται από το Netflix και άλλες υπηρεσίες streaming και τη μη απωλεστική, που θα τη βρούμε σε ένα stream Dolby TrueHD, το οποίο περνάει από πλήρες HDMI ή eARC και είναι αυτό που παρέχεται από τα δισκάκια BluRay/UHD BluRay...

To πρώτο, προφανώς υποστηρίζεται από την Q80, μιας και φαίνεται να έχει και σχετική επιλογή στα μενού της, το δεύτερο, εφόσον δεν διατίθεται θύρα HDMI με eARC, όχι..
οποτε για το νετφλιξ που θελω το dolby atmos μπορει να το παρεχει η tv φυσικα με μια soundbar
 

nickhellas4

Established Member
18 February 2020
197
Απάντηση: Αγορά Samsung Qled αλλά ποιά ;;;

Εγώ έχω την Qled 80 και την λατρεύω. Έχει πολύ καλή ανάλυση στα δικά μου μάτια.
 

nikol1234as

New member
16 December 2011
10
Re: Απάντηση: Αγορά Samsung Qled αλλά ποιά ;;;

Μόλις αγόρασα και τοποθέτησα τη τηλεόραση, συνέδεσα αποκωδικοποιητή της ΝΟΒΑ αλλά παρά το γεγονός ότι έκανα όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να χρησιμοποιήσω το Samsung One Remote μου ως τηλεχειριστήριο γενικής χρήσης δεν αλλάζει καναλι της ΝΟΒΑ.
Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει???
 

Blacktan

Established Member
3 September 2012
111
A-thenks
καλημέρα ,
κατοχος και εγω από εχθες , δεν εχω προλαβει να δω/ασχοληθώ πολύ.
Ένα γρηγορο θεματακι που εχω είναι πως η τηλεοραση όταν ανοιγουν τα πιτσιρικια το συνδεδεμενο πανω της Nintendo switch ανοιγοκλεινει και χανει το σημα του hdmi.
Διαβασα καπου να γυρισω την αναλυση του switch -μεσω της κονσολας από τις ρυθμισεις της- από automatic resolution στο tv output σε 720p.
Το εκανα και όλα οκ από πλευρας ροης gaming.
Όμως η αποδοση της εικονας του gaming στην οθονη της q80 δεν μου αρεσει. Κατι δεν παει καλα.
καποιος εμπειρος που να εχει ασχοληθεί με το θεμα ?
είναι κατι που πρεπει να ρυθμισω και στην τβ ?
 

nickhellas4

Established Member
18 February 2020
197
εν τελει από εχθες μπηκε μια 65Q80R !
θα ενημερωσω με εντυπώσεις !

Είναι πολύ καλή! Με γεια. Εγώ έχω την 55αρα 80R και δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Ειδικά η εφαρμογή της COSMOTE θα γίνει εξαιρετική.



Έχεις βάλει το intelligent mode στο off? Από τις ρυθμίσεις το έβαλες στο movie?
 
Last edited by a moderator:

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Παιδες καλησπερα. Στην συγκεκριμενη τηλεοραση λειτουργει το twin tuner σε μορφη PIP, PAP, PAT? Ειναι για μενα ενας λογος που θελω να κανω αυτη την αγορα. Θα περιμενω απαντηση. Σας ευχαριστω πολυ.