Ring Video Doorbell 2

Pads

Established Member
24 February 2008
110
Καλημέρα

Με ενδιαφέρει η τοποθέτηση ενός έξυπνου κουδουνιού στην υπάρχουσα εγκατάσταση κουδουνιού διαμερίσματος.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω. Δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις

Βλέπω στο manual που κατέβασα απο το site οτι θελει μετασχηματιστη 8-24 VAC

Τα κουδούνια στην Ελλάδα συνηθως λειτουργουν σε αυτη την ταση;
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,658
Πάτρα
Δηλαδή έψαξες όλο το forum και δεν βρήκες πουθενά να υποβάλεις αυτή την σοβαρότατη ερώτηση και έκρινες ότι θα πρέπει να ανοίξεις νέο θέμα :chinscratch:
Και όταν λες "έξυπνο " κουδούνι τι ακριβώς εννοείς ??? Σφυρίζει πονηρά ... βγάζει μια σανίδα και σε κοπανάει ...σου κάνει ηλεκτροσόκ .... γιατί αν είναι έτσι δεν φτάνουν τα volt ...θέλει περισσότερα. -bye-
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Δηλαδή έψαξες όλο το forum και δεν βρήκες πουθενά να υποβάλεις αυτή την σοβαρότατη ερώτηση και έκρινες ότι θα πρέπει να ανοίξεις νέο θέμα :chinscratch:
Και όταν λες "έξυπνο " κουδούνι τι ακριβώς εννοείς ??? Σφυρίζει πονηρά ... βγάζει μια σανίδα και σε κοπανάει ...σου κάνει ηλεκτροσόκ .... γιατί αν είναι έτσι δεν φτάνουν τα volt ...θέλει περισσότερα. -bye-
Σε ποιο νήμα πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ποσταρει;
Ίσως στο smartthings, αλλά από την στιγμή που υπάρχει ερώτηση ηλεκτρολογικού χαρακτήρα είναι τόσο τραγικό να ρωτήσει εδώ;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Καλως τον.

Ισως η ερωτηση σου να εμπιπτει οριακα στην θεματολογια των Εργαλειων και μαστορεματων αλλα οπως και να εχει, το θεμα θα μεταφερθει στο γενικοτερο νημα Μαστορες τα φωτα σας.

Απο την πλευρα μου θα σου προτεινα να δωσεις ενα μεροκαματο σε καποιο τεχνικο που γνωριζει, οχι μονο για την σωστη εγκατασταση και συνδεσμολογια αλλα και για το τι παιζει εαν θελεις να τοποθετησεις το κουδουνι σε πυλωτη/πολυκατοικια μαζι με αλλα υπαρχοντα κουδουνια.

Παρεμπιπτοντως εχω και εγω την απορια με τον συναδελφο παραπανω. Τι ακριβως ειναι το εξυπνο κουδουνι? Καποιο λινκ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Παρεμπιπτοντως εχω και εγω την απορια με τον συναδελφο παραπανω. Τι ακριβως ειναι το εξυπνο κουδουνι? Καποιο λινκ?

Installation video

Υποθετω οτι το προβλημα δεν ειναι να δωσει το μεροκαματο, αλλα επειδη η συσκευη κοστιζει 150 ευρω, δεν θα ηθελα να αγορασει κατι το οποιο δεν δουλευει στην ελλαδα.

Θα ηθελα να επισημανω στον pads δυο πραγματακια μονο αν σκεφτεται να το τοποθετησει στην εισοδο της πολυκατοικιας.
α. φτανει η εμβελεια του wifi του μεχρι εκει;
β. ειναι ακριβουτσικη συσκευη και δεν ξερω αν θα ηταν σοφο να βαλει κατι τετοιο σε κοινη θεα οπου οποισδηποτε μπορει να το καταστρεψει ή να προσπαθησει να το κλεψει.

Αν προκεται για το κουδουνι εξω απο την πορτα του διαμερισματος το α. δεν ειναι προβλημα και το β. προφανως ελαχιστοποιειται.

Εδω το λινκ του αμαζον
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,658
Πάτρα
Σε ποιο νήμα πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ποσταρει;
Ίσως στο smartthings, αλλά από την στιγμή που υπάρχει ερώτηση ηλεκτρολογικού χαρακτήρα είναι τόσο τραγικό να ρωτήσει εδώ;

Τραγικό δεν είναι φίλε μου να ρωτήσει κάποιος ότι θέλει και όπου θέλει... εκείνο το έρμο "Μάστορες τα φώτα σας" γι αυτό ακριβώς είναι.
Δεν είναι όμως σωστό να ανοίγεις νέο νήμα για μια απλή ερώτηση γιατί τα νήματα συσσωρεύονται και το forum γίνεται κουραστικό και δυσανάγνωστο.
Τέλος πάντων ....κάντε ότι θέλετε....
 

enduras1

Moderator
Staff member
Ηρεμια συναδελφοι.
Μην αποπαιρνουμε νεοεισερχόμενους στην παρεα μας καθως σε καθε περιπτωση οι διαχείριστες μπορουν να μεταφερουν το θεμα στη σωστη του θεση.
Εξυπνο κουδουνι ειναι αυτο που μπορεις απο το κινητο στην δουλεια να δεις ποιος ειναι στην εισοδο του σπιτιου σου.
Το σκεφτομουν και εγω αλλα το γεγονος πως δεν εχω ιδιοκτητο wifi με αποθαρρύνε.
Παντως πιστευω αν εχεις ενα UTP καλωδιο απο το σπιτι σου μεχρι την εισοδο μπορεις να κανεις την εγκατάσταση. Ειτε εσυ ειτε ο τεχνικός.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Καλημέρα

Με ενδιαφέρει η τοποθέτηση ενός έξυπνου κουδουνιού στην υπάρχουσα εγκατάσταση κουδουνιού διαμερίσματος.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω. Δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις

Βλέπω στο manual που κατέβασα απο το site οτι θελει μετασχηματιστη 8-24 VAC

Τα κουδούνια στην Ελλάδα συνηθως λειτουργουν σε αυτη την ταση;

Ναι
Αλλά και τέτοια τάση να βρεις απ τα παλιά, μπορεί να μη σου κάνει.Οποτε αν έχεις ρεύμα βάζεις μετασχηματιστή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Ηρεμια συναδελφοι.
Μην αποπαιρνουμε νεοεισερχόμενους στην παρεα μας καθως σε καθε περιπτωση οι διαχείριστες μπορουν να μεταφερουν το θεμα στη σωστη του θεση.
Εξυπνο κουδουνι ειναι αυτο που μπορεις απο το κινητο στην δουλεια να δεις ποιος ειναι στην εισοδο του σπιτιου σου.
Το σκεφτομουν και εγω αλλα το γεγονος πως δεν εχω ιδιοκτητο wifi με αποθαρρύνε.
Παντως πιστευω αν εχεις ενα UTP καλωδιο απο το σπιτι σου μεχρι την εισοδο μπορεις να κανεις την εγκατάσταση. Ειτε εσυ ειτε ο τεχνικός.
Νομίζω τα πιο πολλά από αυτά, αν όχι όλα, φέρω υποστηρίζουν ethernet παρά μόνο WiFi
 

Pads

Established Member
24 February 2008
110
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν ήξερα που να ξεκινήσω το θέμα όποτε ας το μεταφέρετε ώσπου θεωρείτε κατάλληλο. Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα ανάλογο θέμα.

Είναι ακριβώς αυτό που αναφέρθηκε ποιο πάνω

Ring video doorbell 2 από Amazon.

Ειδοποίηση εξ αποστάσεως αν γίνει χρήση του κουδουνιού και δυνατότητα live εικόνας (και καταγραφής με συνδρομή)

Προορίζεται για τοποθέτηση στην είσοδο του διαμερίσματος και όχι της πολυκατοικίας. Υπάρχει καλο σήμα Wi-Fi.

Βεβαίως θα πάρω τεχνικό για την τοποθέτηση αλλά δεν θέλω να δώσω 150 ευρώ και να είναι ασύμβατο με την παροχή του συμβατικου κουδουνιού.

Οπότε όπως αναφέρετε και παραπάνω είναι συμβατό και θα προχωρήσω στην αγορά.

Και πάλι ευχαριστώ!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

depi117

Senior Member
29 July 2016
560
Εγώ το έχω εδώ και 3 χρόνια. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω γιατί το βγάζω κι το φορτίζω. Μου έρχεται μήνυμα όταν τελειώνει η μπαταρία. Θα σου πρότεινα να πάρεις καλύτερα αυτό με τις λάμπες. Κάποια στιγμή θέλω να το αναβαθμίσω. Καταρχήν μπαίνουν σε ρεύμα και ξενοιάζεις.... Καθώς ανάβουν με την κίνηση και σου στέλνουν ειδοποίηση. Εγώ επειδή έχω πολλούς που περνάνε από μπροστά για να κάνουν αναστροφή (είδαμε πολλές περίεργες κινήσεις) με ενθουσιάζει που το άλλο έχει και σειρήνα και μπορείς να την ενεργοποιήσεις. Το μόνο αρνητικό είναι ότι όταν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις και ίντερνετ. Δεν ξέρω βέβαια μήπως θα λειτουργούσε ένα ups για κάποιες ώρες διακοπής ρεύματος σε αυτήν την περίπτωση. Α! Να κανεις και μια μέτρηση του WiFi στην θέση που θες να το τοποθετήσεις αλλιώς θα χρειαστείς WiFi extender

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Το εξυπνο κουδουνι σου κανει βιντεοκληση στο κινητο οταν καποιος χτυπησει την πορτα, μπορεις να του μιλησεις απευθειας ενω τον βλεπεις, εχει ανιχνευση κινησης και κανει καταγραφη βιντεο.
Τα περισοτερα ειναι POE και θα χρειαστει μονο ενα UTP και ενα POE switch.

Η εναλλακτικη ειναι τα 12 VAC που δινει το κανονικο κουδουνι οταν χτυπαει, τα κανεις ανορθωση - σταθεροποιηση με ενα module (ανορθωτρια διαταξη-εξομαλυνση- ενα 7905) στα 5 VDC και οδηγεις ενα ρελε 5V να κλεισει ενα alarm input στο καταγραφικο (αν εχεις) η σε μια IP καμερα με alarm I/O και audio I/O.
Εκει ομως πρεπει να συνδεσεις μικροφωνο στο audio in της καμερας και ενα μικρο ενυσχητη με ηχειο στο audio out, για να κανεις το ιδιο ( 2 way audio), και θες ενα επιπλεον ζευγος (2χ0,50;; ) στην καμερα για την τροφοδοσια του μικροφωνου.

Κοιτα λιγο και κατα Hikvision μερια.

Απεφυγε αν μπορεις το Wi fi στα συστηματα ασφαλειας! Εκτος αν εισαι ειδικος στα δυκτια (δεν ειμαι) και φτιαξεις ενα virtual με κανενα microtik και winbox, να βλεπει μονο το κουδουνι, κτλ, κτλ, κτλ.