XDUOO XD-05 Plus Black

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους,

Σκεφτομαι να αγορασω τον εν λόγω amp/dac και θα ήθελα να ρωτησω αν τον έχει δοκιμασει κανενας. Δεν έχω ξαναγοράσει κατι της Xduoo οποτε δεν εχω αποψη για την αξιοπιστια των προιοντων της. Επίσης απο οτι ειδα ανοιγει ευκολα το περιβλημα και λογικα θα ειναι εφικτή και η αντικατασταση της μπαταρίας σε περίπτωση που χρειαστει. Η καλύτερη τιμή που το έχω βρεί είναι 256,40 συμπ. ΦΠΑ και μεταφορικά από Audiophonics, αν υπάρχει καποια προταση για να το βρω απο αλλου φθηνοτερα θα ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Έχω το απλό μοντέλο το xd-05 φαντάζομαι πως είναι σχεδόν ίδια, το plus είναι βελτιωμένο στα σημεία. Το έχω σχεδόν 2 χρόνια και το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά του αλλά δε θα έδινα 260€ για μία τέτοια συσκευή, προσωπική άποψη πάντα. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι μου λες.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Re: Απάντηση: XDUOO XD-05 Plus Black

Έχω το απλό μοντέλο το xd-05 φαντάζομαι πως είναι σχεδόν ίδια, το plus είναι βελτιωμένο στα σημεία. Το έχω σχεδόν 2 χρόνια και το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την αγορά του αλλά δε θα έδινα 260 για μία τέτοια συσκευή, προσωπική άποψη πάντα. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι μου λες.

Δεν θα έδινες 260 για κάτι φορητο? Θα πηγαινες σε κατι desktop.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Re: Απάντηση: XDUOO XD-05 Plus Black

To amazon uk. το έχει 219 λιρες ήτοι 257 ευρω + μεταφορικά. Το amazon. de το έχει 236 ευρω + μεταφορικά και γράφει οτι είναι Sold by Linsoul Audio-DE άρα να υποθέσω οτι δεν υπάρχει θέμα τελωνειου???
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: XDUOO XD-05 Plus Black

Δεν θα έδινες 260 για κάτι φορητο? Θα πηγαινες σε κατι desktop.

Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι ακριβώς από μία τέτοια συσκευή. Κοίτα είναι μία πλήρης συσκευή, είναι ενισχυτής ακουστικών γιατί έχει line in, είναι dac γιατί έχει usb in & optical in σε line out και είναι και combo dac/amp. Τα χρειάζεσαι όλα αυτά? Χρειάζεσαι μία τέτοια συσκευή ώστε να πληρώσεις 260€ κι όχι 140€ για ένα fiio Q1? Χρειάζεσαι φορητό dac/headamp? Τι ακουστικά θα οδηγήσεις?

Είναι καλή αγορά, καλό μηχανάκι και η οθόνη του είναι ένα σημαντικό μπόνους απέναντι σε όλες τις άλλες προτάσεις.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Zabbalos αλλαξα γνωμη θα παω σε κατι desktop αφου είδη έχω το Q1 και το Μ11 αλλα θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατι χαθηκα με τις επιλογές. Αυτη την στιγμη έχω το magni 3 και το topping d10 και τα εχω συνδεδεμένα με τα adam T7V, από ακουστικα έχω τα HD600, HD58X, MSR7K και τα 1more triple driver over ear H1707 και στις επομενες μέρες Θα μου ερθουν τα AKG 553 MKII και τα Fostex t40rp. Τα χρηματα που μπορω να διαθέσω είναι 350 με 400 . Οι σκεψεις που έχω κανει είναι πολλες και εδω ειναι που έχω χαθεί α) να αντικαταστήσω μονο το magni με π.χ. τοv AUNE x7s ( 229) η με το topping A50 ( 169) η με SMSL SH-8 ( 160) η με τον ASGARD (257 ), β) να παω σε ενισχυτη με ενσωματωμενο dac π.χ. AUNE X1S PRO ( 299) η SMSL M500 ( 400) η τέλος γ) να πάω σε combo dac και amp π.χ. SMSL SU-8 με SMSL DA-8 (συνολικά 359) η να παρω αρχικα τον AUNE x7s και να τσονταρω κατι παραπανω και μετα από κανα διμηνο να παρω και το AUNE X8 MAGICAL DAC ( 279). Επίσης αυτο που δεν ξέρω είναι αν ο AUNE x7s έχει preamp εξόδους για να τον συνδεσω με τα ADAM. Ολους τυς ανωτέρω συνδυασμούς τους εναφέρω ενδεικτικά και εννοείτε οτι καθε διαφορετική πρόταση ειναι καλοδεχούμενη. Τον AUNE x7s τον αναφέρω διότι θέλω να εχω και μελλοντικά την επιλογη για πιο απαιτητικα ακουστικά. Απο την άλλη το dac της SMSL SU-8 μου αρέσεi διότι έχει και xlr output και μπορω να το συνδεσω με τα ADAM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Zabbalos αλλαξα γνωμη θα παω σε κατι desktop αφου είδη έχω το Q1 και το Μ11 αλλα θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατι χαθηκα με τις επιλογές. Αυτη την στιγμη έχω το magni 3 και το topping d10 και τα εχω συνδεδεμένα με τα adam T7V, από ακουστικα έχω τα HD600, HD58X, MSR7K και τα 1more triple driver over ear H1707 και στις επομενες μέρες Θα μου ερθουν τα AKG 553 MKII και τα Fostex t40rp. Τα χρηματα που μπορω να διαθέσω είναι 350 με 400 . Οι σκεψεις που έχω κανει είναι πολλες και εδω ειναι που έχω χαθεί α) να αντικαταστήσω μονο το magni με π.χ. τοv AUNE x7s ( 229) η με το topping A50 ( 169) η με SMSL SH-8 ( 160) η με τον ASGARD (257 ), β) να παω σε ενισχυτη με ενσωματωμενο dac π.χ. AUNE X1S PRO ( 299) η SMSL M500 ( 400) η τέλος γ) να πάω σε combo dac και amp π.χ. SMSL SU-8 με SMSL DA-8 (συνολικά 359) η να παρω αρχικα τον AUNE x7s και να τσονταρω κατι παραπανω και μετα από κανα διμηνο να παρω και το AUNE X8 MAGICAL DAC ( 279). Επίσης αυτο που δεν ξέρω είναι αν ο AUNE x7s έχει preamp εξόδους για να τον συνδεσω με τα ADAM. Ολους τυς ανωτέρω συνδυασμούς τους εναφέρω ενδεικτικά και εννοείτε οτι καθε διαφορετική πρόταση ειναι καλοδεχούμενη. Τον AUNE x7s τον αναφέρω διότι θέλω να εχω και μελλοντικά την επιλογη για πιο απαιτητικα ακουστικά. Απο την άλλη το dac της SMSL SU-8 μου αρέσεi διότι έχει και xlr output και μπορω να το συνδεσω με τα ADAM.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στις ανωτέρω τιμές δεν συμπεριλαμβανονται τα μεταφορικα.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν γνωρίζω φυσικά όλες τις συσκευές που αναφέρεις αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν είναι καλύτερες από το magni 3 ή έστω δεν είναι τόσο καλύτερες που να θεωρούνται αναβάθμιση. Ένα su-8 για να οδηγείς τα adam από τις xlr (μεγάλο μπόνους ο τηλεχειρισμός) και τον magni από τις se εξόδους είναι μία αναβάθμιση σε σχέση με το d10 αλλά όσον αφορά κυρίως τα ηχεία κι όχι τόσο τα ακουστικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δίκιο έχει.
Γιατί να αλλάξεις τον magni 3 , τι σου λείπει ακριβώς?
Dac μπορείς να κοιτάξεις κάτι καλύτερο.

Αφού βλέπω πως ψάχνεσαι στο chifi , πάρε πχ το Topping D70 που έχει xlr out και τηλεχειρισμό και
όπως σου είπε ο Zab πιο πάνω έχεις ένα ωραίο σύστημα με xlr out και τηλεχειρισμό για τα ηχεία
και rca out στον magni για τα ακουστικά.

Αλλιώς για μένα αξίζει η αλλαγή ενισχυτή μόνο για κάτι 4 pin xlr balanced out με την προυπόθεση
ότι θα κάνεις τα HD600 και 58x balanced.