DAC και ενεργα ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ και εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.
Ύστερα από πολλές ώρες διάβασμα αποφάσισα να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση του συστήματος μου γιατί λόγο χώρου ( 28 τμ ) και περιορισμένο Budget (1000-1200 ) αποφάσισα να παραμείνω στο υπάρχων
Αυτή τη στιγμή έχω ενεργά ηχεία Edifier S1000 DB και πηγή ένα android (oneplus2) και χρησιμοποιώ για την ρύθμιση ήχου το viper 4 android
Απόσταση ακρόασης 2 μ και ακούω μόνο internet radio -spotify -mp3
Η σύνδεση κινητού με τα ηχεία είναι μέσω Bluetooth me aptx
Ηχητικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος (δεδομένων των αναλογιών )αλλά η ένταση είναι περιορισμένη . Θα ήθελα να ρωτήσω η επιλογή κάποιου dac για mobile phone θα βοηθούσε ηχητικά (περισσότερο από πλευράς έντασης ) το υπάρχων σύστημα και αν ναι ποιο προτείνετε
Eκ tτων προτέρων σας αναφέρω ότι ειμαι παντελώς άσχετος όσο αναφορά τα DACs
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δυσκολη ερωτηση.
Πρέπει κάποιος να εχει το συνδυασμό για να σου απαντήσει με σιγουριά.
Από την άλλη δεν μπορείς (από όσο ξέρω τουλάχιστον) να συνδέσεις και το τηλ και τα edifier με bt ....ένα καλώδιο θα μεσολαβήσει.
Λογικά ένα bt ντακ με volume θα σου δώσει πιο καλες εντασεις.
Ρίξε μια ματιά εδώ που έχει κάτι τέτοια
https://www.amazon.de/s?k=bluetooth...fix=Bluetooth+dac,aps,227&ref=nb_sb_ss_i_3_13

Μετά πας σε κανα τέτοιο, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί, αν δεν έχει κάνει δοκιμες o ίδιος, ότι θα πάρεις μεγαλύτερη ενταση
https://www.skroutz.gr/s/21228640/iFi-Audio-Zen-Blue.html
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Απάντηση: Re: DAC και ενεργα ηχεια

Μιχάλη σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση αλλά όπως αναφέρω και παραπάνω είμαι παντελώς άσχετος όσο αναφορά τα DACs. Η λύση του bluetooth dac amp ,[FONT=&quot]Douk Audio P1 HiFi Bluetooth 5.0 Vacuum Tube Preamp USB DAC APTX Preamplifier [/FONT]φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και είμαι διευθετημένος να ρισκάρω. Αν κατάλαβα καλά στέλνω ήχο από τηλέφωνο μέσω bluetooth στο dac amp το όποιο το συνδέω με RCA στο Edifier σωστά? Προτείνεις κανένα καλύτερο τρόπο συνδεσμολογίας? Στο σπίτι υπάρχει και laptop το οποίο και αυτό συνδέεται με μέσω Bluetooth me aptx στα ηχεία αλλά το αντίστοιχο software για ρύθμιση ήχου δεν είναι τόσο ολοκληρωμένο όπως το viper 4 android ( το viper 4 pc δεν μου έχει δουλέψει ποτέ
Ευτύχιος
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν θα κερδίσεις τίποτα.
Από την στιγμή που τα ηχεία σου έχουν ενσωματωμένο bt και χρησιμοποιείται αυτό για την σύνδεση , αυτή είναι η μέγιστη ένταση που μπορείς να πάρεις.
Το ίδιο θα είναι και με αναλογική σύνδεση RCA.

Τα ηχεία είναι πολύ μικρά και σε καμία περίπτωση κατάλληλα για τον χώρο και 2 μέτρα απόσταση ακρόασης.
Είτε πας σε πολύ μεγαλύτερο ηχείο ή με τα υπάρχοντα ακούς το πολύ στο 1μ με 1.2.
Αυτά.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Με 1200 ευρω και ακομα καλυτερα αν πουλησεις τα edifier και ανεβασεις το ποσο,στηνεις κανονικο συστημα ηχεια+ενισχυτης+usb dac (για να συνδεσεις το κινητο σαν πηγη ή ακομα καλυτερα το λαπτοπ σου),που θα παιζει σημαντικα καλυτερα απο τα ηχεια που εχεις τωρα.Mπορεις επισης να επιλεξεις για πηγη ενα network streamer και να κρατησεις το κινητο απλα και μονο σαν χειριστηριο για αυτο.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ και εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.
Ύστερα από πολλές ώρες διάβασμα αποφάσισα να μην προχωρήσω σε αναβάθμιση του συστήματος μου γιατί λόγο χώρου ( 28 τμ ) και περιορισμένο Budget (1000-1200 ) αποφάσισα να παραμείνω στο υπάρχων
Αυτή τη στιγμή έχω ενεργά ηχεία Edifier S1000 DB και πηγή ένα android (oneplus2) και χρησιμοποιώ για την ρύθμιση ήχου το viper 4 android
Απόσταση ακρόασης 2 μ και ακούω μόνο internet radio -spotify -mp3
Η σύνδεση κινητού με τα ηχεία είναι μέσω Bluetooth me aptx
Ηχητικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος (δεδομένων των αναλογιών )αλλά η ένταση είναι περιορισμένη . Θα ήθελα να ρωτήσω η επιλογή κάποιου dac για mobile phone θα βοηθούσε ηχητικά (περισσότερο από πλευράς έντασης ) το υπάρχων σύστημα και αν ναι ποιο προτείνετε
Eκ tτων προτέρων σας αναφέρω ότι ειμαι παντελώς άσχετος όσο αναφορά τα DACs
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βασικά πάσχεις σοβαρά στο θέμα ηχεία! Αυτά τα Edifier δεν κάνουν για ακρόαση από τα 2 μέτρα. Η συμβουλή μου είναι να αλλάξεις οπωσδήποτε ηχεία. Ναι, με ενεργά πάλι, αλλά τουλάχιστον με 8ιντσο γούφερ και αργότερα με προσθήκη sub(s).
Π.χ με 555 ευρώ πέρνεις 2 Yamaha HS8 με 8ιντσο και με τα ρέστα ένα DAC της προκοπής και είσαι άρχοντας. Κλάσεις ανώτερο από το τωρινό σου σύστημα.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Θα συμφωνήσω με το θέμα των ηχείων. Όντως δεν επαρκούν. Από την άλλη, τα 1000 - 1200 που γράφεις ότι υπάρχουν και τα θεωρείς λίγα... εντάξει, αυτό είναι σχετικό. Πάντως αν κάνεις έρευνα για αυτοενισχυόμενα σε αυτά τα χρήματα θα εκπλαγείς με το τι αποτέλεσμα μπορείς να έχεις.
Αν είσαι σε θέση να τα δώσεις, κάνε έρευνα αγοράς.
Και η λύση που προτείνει ο Music matters είναι καλή (προσωπικά πάντα) αλλά τίποτα δε λέει αν δεν ακούσεις εσύ ο ίδιος.
Σε ό,τι άλλο και να επενδύσεις, με τα υπάρχοντα ηχεία, ουσιαστικές διαφορές δεν πρόκειται να ακούσεις. Στο θέμα της έντασης που προφανώς σ' ενδιαφέρει, είμαι σίγουρος ότι έχεις ήδη πάρει το maximum των δυνατοτήτων τους.
Καλό ψάξιμο.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Κοίτα και την σειρά S3000pro. Θα πάθεις πλάκα απ'ολες τις απόψεις. Τα έχω κανα μήνα και δεν ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω τι αγορά έκανα. Δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πολλά reviews εκει έξω.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Κοίτα και την σειρά S3000pro. Θα πάθεις πλάκα απ'ολες τις απόψεις. Τα έχω κανα μήνα και δεν ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω τι αγορά έκανα. Δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πολλά reviews εκει έξω.

Δεν κάνει το 6,5 ιντσών γούφερ του S3000 και οποιουδήποτε άλλου ηχείου βάσης για χώρο 28 τ.μ και απόσταση ακρόασης 2 μέτρα! Κανόνας είναι ότι ο χώρος "διαλέγει" το ηχείο! Θέλει 8ιντσο γούφερ για την απόσταση που ακούει ο φίλος και σε δεύτερο χρόνο sub(s).
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Εγώ στη θέση σου θα πρόσθετα ένα sub ώστε να μην αχρηστέψω τα ηχεία, δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα. Και ένα dac/pre για να τα οδηγεί στο max. Αν πάλι δεν σου φτάνει η ένταση πας για αλλαγή ηχείων, θα σου μείνουν όμως το sub και το dac για το επόμενο setup.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: DAC και ενεργα ηχεια

Εγώ στη θέση σου θα πρόσθετα ένα sub ώστε να μην αχρηστέψω τα ηχεία, δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα. Και ένα dac/pre για να τα οδηγεί στο max. Αν πάλι δεν σου φτάνει η ένταση πας για αλλαγή ηχείων, θα σου μείνουν όμως το sub και το dac για το επόμενο setup.
Πιο σαμπ και πως θα το συνδεσει οεοοοοο????
Δυσκολα του βαζεις του φιλου μας,αγαπητε!
Εκανα και γω κατι τετοιες προσπαθειες και τις εγκετελειψα λογω πολυπλοκοτητας.
Εκτος και εχεις κατι αλλο κατα νου, που δεν γνωριζω!
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Δεν θα κερδίσεις τίποτα.
Από την στιγμή που τα ηχεία σου έχουν ενσωματωμένο bt και χρησιμοποιείται αυτό για την σύνδεση , αυτή είναι η μέγιστη ένταση που μπορείς να πάρεις.
Το ίδιο θα είναι και με αναλογική σύνδεση RCA.

Τα ηχεία είναι πολύ μικρά και σε καμία περίπτωση κατάλληλα για τον χώρο και 2 μέτρα απόσταση ακρόασης.
Είτε πας σε πολύ μεγαλύτερο ηχείο ή με τα υπάρχοντα ακούς το πολύ στο 1μ με 1.2.
Αυτά.

στην δικη μου προταση,κατι πιο συγκεκριμενο για να παρεις μια ιδεα : ενισχυτης Yamaha A-S701,streamer Υamaha wxc-50,ηχεια JBL Arena 180.......κοστος στα 1300 ευρω. Φυσικα μπορεις να κοιταξεις και αλλα ηχεια δαπεδου και ενισχυτες,απλα προτεινα αυτα για να δεις τι μπορει να αγορασεις με αυτα τα χρηματα (που δεν ειναι και λιγα πλεον δυστυχως) και φυσικα να παρεις ηχο πολυ καλυτερο απο αυτον που εχεις τωρα.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: DAC και ενεργα ηχεια

Πιο σαμπ και πως θα το συνδεσει οεοοοοο????
Δυσκολα του βαζεις του φιλου μας,αγαπητε!
Εκανα και γω κατι τετοιες προσπαθειες και τις εγκετελειψα λογω πολυπλοκοτητας.
Εκτος και εχεις κατι αλλο κατα νου, που δεν γνωριζω!

Δεν είναι κάτι τρομερά πολύπλοκο, αν κάποιος δεν είναι "ψείρας" να ψάξει τη φασική ταύτιση. Οποιοδήποτε επαγγελματικό sub με high pass φίλτρο του κάνει. Από τον pre στο sub κι από εκεί στα ηχεία. Όταν είσαι σε ενεργό setup είναι εύκολα τα πράγματα. Να μία πρόταση, πολύ οικονομική https://www.thomann.de/gr/esi_aktiv_10s.htm. Θα μπορέσει με αυτόν τον τρόπο να έχει σημαντικά αυξημένη ένταση στη θέση ακρόασης, και σαφώς χαμηλότερες παραμορφώσεις στα edifier μια και θα παίζουν από τους 100 κύκλους και πάνω. Θα χρειαστεί όπως είπα και ένα dac/pre που να δίνει line έξοδο κανονική, 2volts ώστε να πάρει το max.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DAC και ενεργα ηχεια

Δεν είναι κάτι τρομερά πολύπλοκο, αν κάποιος δεν είναι "ψείρας" να ψάξει τη φασική ταύτιση. Οποιοδήποτε επαγγελματικό sub με high pass φίλτρο του κάνει. Από τον pre στο sub κι από εκεί στα ηχεία. Όταν είσαι σε ενεργό setup είναι εύκολα τα πράγματα. Να μία πρόταση, πολύ οικονομική https://www.thomann.de/gr/esi_aktiv_10s.htm. Θα μπορέσει με αυτόν τον τρόπο να έχει σημαντικά αυξημένη ένταση στη θέση ακρόασης, και σαφώς χαμηλότερες παραμορφώσεις στα edifier μια και θα παίζουν από τους 100 κύκλους και πάνω. Θα χρειαστεί όπως είπα και ένα dac/pre που να δίνει line έξοδο κανονική, 2volts ώστε να πάρει το max.

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι εφικτό, αλλά είναι άσκοπο. Έως και βλαβερό, γιατί ο φίλος θα μπει σε έξοδα χωρίς να δει αποτέλεσμα. Η ιδανική λύση είναι να πουλήσει τα Edifier και να πάρει ηχεία πατώματος, είτε ενεργά, είτε παθητικά με κάποιο ενισχυτή. Αφού έχει το budget 1200 ευρώ αυτή είναι η ιδανική λύση, όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
ΟΚ συμφωνω μαζι σου και γω ετσι το σκεφτομουνα , απλα εχεις στην σειρα κανα δυο τρια volume να ρυθμισεις και μερικα καλωδια (rca to xlr) που καμμια φορα δεν ειναι plug and paly (παθων!!! ).
Επειδη ο φιλος ομολογει οτι εχει πληρη αγνοια , λεω να μην τον μπλεξουε σε τετοιες καταστασεις-bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το σαμπ δεν είναι πανάκεια.
Στα συγκεκριμένα ηχεία που έχει δεν υπάρχει έλλειψη μόνο σε μπάσο αλλά και spl στην απόσταση που ακούει.
Τα ηχεία σίγουρα οδηγούνται στο max και ότι και να κάνει πετάει τα λεφτά του.
Αυτά τα ηχεία είναι "ενισχυμένα" ηχεία υπολογιστή και τελείως ακατάλληλα για χρήση που κάνει.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: DAC και ενεργα ηχεια

Το σαμπ δεν είναι πανάκεια.
Στα συγκεκριμένα ηχεία που έχει δεν υπάρχει έλλειψη μόνο σε μπάσο αλλά και spl στην απόσταση που ακούει.
Τα ηχεία σίγουρα οδηγούνται στο max και ότι και να κάνει πετάει τα λεφτά του.
Αυτά τα ηχεία είναι "ενισχυμένα" ηχεία υπολογιστή και τελείως ακατάλληλα για χρήση που κάνει.

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "ενισχυμένα ηχεία υπολογιστή" πάντως εγώ διακρίνω κανονικά ενεργά δίδρομα ηχεία, 4 ενισχυτές με ενεργό κρος. Ένα sub δε θα δώσει μόνο μπάσο αλλά και spl στη θέση ακρόασης καθώς εκεί προφανώς πονάνε τα μόνιτορς. Δεν έχουν θέμα να παίξουν δυνατά στα 200hz στα 100 και κάτω είναι που τα φτύνουν. Επαναλαμβάνω πως δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα ηχεία και μιλώ γενικά.

Τα έχετε θάψει πάντως σαν ηχεία ενώ στο ιντερνετ που έριξα μία ματιά δεν είδα κάτι τέτοιο. Γνώμη μου είναι πως όταν έχεις ήδη κάτι προσπαθείς πρώτα να πάρεις το max από αυτό κι αν δε σε ικανοποιεί τότε προχωράς σε αντικατάσταση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Με 5.5 inch στις μεσαίες αμφιβάλλω για το τι ακούγεται στα 2 μέτρα στον χώρο που έχει.
Δεν έχω θάψει τίποτα όσο αφορά την ποιότητα του ηχείου.
Απλά είναι ακατάλληλα για τον χώρο και ένα σαμπ δεν φέρνει την άνοιξη ειδικά όταν
δεν μπορείς να κάνεις αποκοπή στο ηχείο το οποίο για να συμβαδίσει με το σαμπ θα παίζει
πάλι δυνατά όλες τις συχνότητες κανονικά και θα τα φτύνει.
Απλά πράγματα.

Καλύτερα ένα έτοιμο σύστημα 2.1 ρυθμισμένο από την αρχή σωστά ώστε κάθε μονάδα να παίζει
τις συχνότητες που πρέπει.
Έχει και η Edifier!