Router Forthnet σε VDSL 100

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Καλησπέρα σας, μίλησα πρόσφατα με το αντίστοιχο τμήμα της εταιρείας και μιας και ειναι διαθέσιμο εδω που μένω μου πρότειναν αντι για 50αρα VDSL την 100αρα με 29.90 τελικη τιμη κ διετη δεσμευση μόνο με σταθερα.

Δεν με ενδιαφερουν τα τηλεφωνα γιατι δεν εχω καν συσκευη τηλεφώνου κ το ανέφερα οποτε ρώτησα την κοπέλα που μίλησα μιας και εχω ενα TPlink VDSl router εαν ειμαι υποχρεωμένος να πάρω το δικο τους κ φυσικα να αποφυγω κ τα 20 . Μου απάντησε οτι δεν υπάρχει θέμα εαν δεν το θέλω, μόνο φυσικά οτι θα πρέπει να περάσω τα στοιχεία του ISP μόνος μου. Συμφωνήσαμε,με ηχογράφησε κ κοιμόμουν ήσυχος.


Σήμερα κάλεσα χωρίς λόγο να μάθω για την εξέλιξη, μου απάντησε η νέα κοπέλα που μίλησα οτι δεν έχει προωθηθεί ποτέ τέτοιο αίτημα, οτι εκείνη βλέπει ένα για 50αρα VDSL κ τελοσπαντων δεν γίνεται να το αλλάξει σε 100αρα χωρίς να πάρω το μόντεμ της εταιρείας υποχρεωτικά. Της απαντώ οτι έχασα 5 μερες χωρίς ειδοποίηση σαν βλάκας ,άλλο μου είπαν άλλο ισχύει, αλλά στην τελική στείλτε το κ αυτό με τον κούριερ να το πληρώσω το 20ευρω αλλά να προχωρήσουμε άμεσα. Ξαναηχογραφηθηκα και τέλος.

Τωρα η ερωτηση κ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, εγώ εν τελει που δεν ενδιαφέρομαι για τηλεφωνία, ούτε αν είναι μέσα απο Voip κ δεν θα βαλω καν συσκευή, μπορώ να χρησιμοποιησω το δικό μου μόντεμ για την 100αρα χωρίς προβλήματα ? ή όντως χρειάζομαι το εταιρικό ?

Σας Ευχαριστώ
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν το δικό σου μόντεμ υποστηρίζει VDSL2 (που σχεδόν σίγουρα θα υποστηρίζει) δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το δικό τους.
 
Last edited by a moderator:

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Αν το δικό σου μόντεμ υποστηρίζει VDSL2 (που σχεδόν σίγουρα θα υποστηρίζει) δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το δικό τους.

Νομίζω υποστηρίζει κανονικά, έχω πάρει το tp link archer vr400 . Απλά δεν ξέρω αν μου το έλεγε γιατί δε γνώριζε, ή θέλουν να το πασάρουν ή γιατί επειδή το πακέτο έχει και τηλεφωνία, εαν δεν λειτουργεί όντως έτσι κ δε μου στείλει το δικό τους μοντέλο, οπότε σου λέει ότι εγώ είμαι υποχρεωμένος να το στείλω. Σε κάθε περίπτωση είναι τζάμπα 20 αλλά τελοσπάντων εφόσον μπορώ να συνδέσω το δικό μου αυτό με ενδιαφέρει οπότε προχωράω κανονικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

Teo010

AVClub Enthusiast
11 April 2012
1,174
Απάντηση: Re: Router Forthnet σε VDSL 100

Αν το δικό σου μόντεμ υποστηρίζει VDSL2 (που σχεδόν σίγουρα θα υποστηρίζει) δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις το δικό τους.
Ασχετο αλλα και τα ρουτερ που δινουν στο 40αρι λογικα δεν κανει και στο 100αρι?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Router Forthnet σε VDSL 100

Αν μαλιστα σου έρθει το ΖΤΕ θα τρελαθείς από τη χαρά σου .
:)

Το πρόβλημα είναι το VoIP και κυρίως ότι κάποιοι πάροχοι δεν δίνουν κωδικούς για να συνδέσεις δικού σου modem - router που υποστηρίζει VoIP. Για το internet μόνο σπάνια υπάρχει πρόβλημα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Router Forthnet σε VDSL 100

:)

Το πρόβλημα είναι το VoIP και κυρίως ότι κάποιοι πάροχοι δεν δίνουν κωδικούς για να συνδέσεις δικού σου modem - router που υποστηρίζει VoIP. Για το internet μόνο σπάνια υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ πάντως γύρισα σε adsl
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Δεν πρόκειτε να χρησιμοποιήσω το δικό τους εφόσον δν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις-διακοπές ή εμβέλεια στο TP Link Archer VR400 που αγόρασα. Απλά και εμένα μου είπαν οτι στην 50αρα δν θέλει υποχρεωτικά μοντεμ στο αλλο θέλει. Της είπα οτι δν με ενδιαφερει το Voip όπως έγραψα, γτ είχα διαβάσει οτι κάποια κλειδώνουν στα μοντεμ των παρόχων αλλά αυτή επέμενε πως όχι.
Μυρίστηκα τη δουλειά γιαυτό κ μπήκα να σας ρωτήσω γτ ακόμα και στα κλειδωμένα στο Voip το ιντερνετ παίζει αφήστε που άλλα έλεγε η μία στο τηλ άλλα η άλλη.
Τέσπα θέλω να πιστεύω χειρότερο απο το ΖΤΕ που έχει κ ένας φίλος μου στη 50αρα δν νομίζω ναναι. Εαν είναι θα βάλω το μαμά, ένα 20αρικο δν θα με σώσει γιαυτο κ για να μην τσακωθώ κ να προχωρήσει η αίτηση είπα στείλτε το.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Router Forthnet σε VDSL 100

Δεν πρόκειτε να χρησιμοποιήσω το δικό τους εφόσον δν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις-διακοπές ή εμβέλεια στο TP Link Archer VR400 που αγόρασα. Απλά και εμένα μου είπαν οτι στην 50αρα δν θέλει υποχρεωτικά μοντεμ στο αλλο θέλει. Της είπα οτι δν με ενδιαφερει το Voip όπως έγραψα, γτ είχα διαβάσει οτι κάποια κλειδώνουν στα μοντεμ των παρόχων αλλά αυτή επέμενε πως όχι.
Μυρίστηκα τη δουλειά γιαυτό κ μπήκα να σας ρωτήσω γτ ακόμα και στα κλειδωμένα στο Voip το ιντερνετ παίζει αφήστε που άλλα έλεγε η μία στο τηλ άλλα η άλλη.
Τέσπα θέλω να πιστεύω χειρότερο απο το ΖΤΕ που έχει κ ένας φίλος μου στη 50αρα δν νομίζω ναναι. Εαν είναι θα βάλω το μαμά, ένα 20αρικο δν θα με σώσει γιαυτο κ για να μην τσακωθώ κ να προχωρήσει η αίτηση είπα στείλτε το.

Το ζητούμενο είναι να μην έχεις προβλήματα ,όχι λόγω ρούτερ, από κεί και έπειτα βλέπεις στη πράξη τι θα κάνεις
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Re: Απάντηση: Re: Router Forthnet σε VDSL 100

Το ζητούμενο είναι να μην έχεις προβλήματα ,όχι λόγω ρούτερ, από κεί και έπειτα βλέπεις στη πράξη τι θα κάνεις

Ωχ ... εννοεις να κάνει νερά η γραμμη ε? Τι να πω, δεν ξέρω απο που περνάνε ή απο που δίνουν γραμμές για τη φορθνετ, έχω ένα κουτί που λέει ΟΤΕ στα 60 m εαν έχει καμία σχέση.

Με την ADSL κλείδωνα 17.800 αλλά θα μου πείτε άλλο το ένα άλλο το άλλο.Μακάρι να μν έχω θέμα γτ πραγματικά θαναι ξενέρωμα. Εαν θελήσω υποβάθμιση μου είπαν οτι έχω πρόστιμο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Router Forthnet σε VDSL 100

Ωχ ... εννοεις να κάνει νερά η γραμμη ε? Τι να πω, δεν ξέρω απο που περνάνε ή απο που δίνουν γραμμές για τη φορθνετ, έχω ένα κουτί που λέει ΟΤΕ στα 60 m εαν έχει καμία σχέση.

Με την ADSL κλείδωνα 17.800 αλλά θα μου πείτε άλλο το ένα άλλο το άλλο.Μακάρι να μν έχω θέμα γτ πραγματικά θαναι ξενέρωμα. Εαν θελήσω υποβάθμιση μου είπαν οτι έχω πρόστιμο.

Εχω κλείδωνα κοντά στα 20+ και είχα την ατυχή έμπνευση να πάω σε 50αρα ,ενα μήνα υπέφερα .
Δεν θα πληρώσεις πρόστιμο γιατί το πρόβλημα θα είναι δικό τους .Εξ άλλου έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης σε 14 μέρες .
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά .
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Εγω παντως για να μην εχω θεματακια κρατησα το δικο τους και το γυρισα σε bridge mode και απο πισω εβαλα ενα router της αρεσκιας μου που το βρικα φθηνα & το ξερω.
Οποτε οτι προβλημα υπαρχει στην γραμμη (αποσυνδεσεις, διακοπες κτλ) ειναι δικο τους προβλημα να το βρουν μια και ειναι δικος τους ο εξοπλισμος και δεν υπαρχουν φθηνες δικαιολογιες τυπου 'να, η γραμμη ειναι ενταξει, φταιει ο εξοπλισμος σας'.
Παντως εσενα αν δεν σε ενδιαφερει το voip τοτε δεν θαχεις κανενα θεμα με το δικο σου -εκτος ισως- απο μια πολυ μικρη πτωση στην ταχυτητα συχρονισμου.
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Re: Απάντηση: Router Forthnet σε VDSL 100

Παντως εσενα αν δεν σε ενδιαφερει το voip τοτε δεν θαχεις κανενα θεμα με το δικο σου -εκτος ισως- απο μια πολυ μικρη πτωση στην ταχυτητα συχρονισμου.

Ναι ε? Και εγώ για να είμαι ειλικρινής αγόρασα ένα ας πούμε πιο ποιοτικό ρούτερ ( εαν τώρα είναι οντβς πιο ποιοτικο απο αυτό της μαμάς εταιρείας) για να εχω καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού και επιδόσεις γενικά. Εαν τώρα δω το ανάποδο θα έχω καια υτό που θα μου στείλουν και βλέπουμε .
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Καλησπέρα παιδιά, άλλη μια ερώτηση, σημερα μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε κανονικά η VDSL, το μοντεμ της εταιρείας δν μου ήρθε ακόμη οπότε είπα να βάλω κανονικά αυτο που αγόρασα. Δυστυχως δν ξέρω τι σετάρω λάθος αλλα δν παιρνει ip απο το δικτυο, εννοω δν αναβει το λαμπακι στο Tp link archer της VDSL.
Πηρα τηλ το απόγευμα μου έδωσε user name ξανα και Password.Έβαλα προφιλ Forthnet_VDSL τπτ.
Έβαλα Custom ΤΠΤ . Έβαλα προφιλ ΟΤΕ_VDSL μηπως κ φταιει το 1102 (στο Αγρίνιο δν πρεπει να εχει ιδιοκτητο η Φορθνετ) στο Vlan id οποτε να παρει 835 απο Οτε...ΤΠΤ.
Έχετε καμια ιδεα ή παρόμοιο μοντεμ γτ πελάγωσα ;
Ευχαριστω
 

Aris-Nektarios

Senior Member
11 March 2012
302
Πάτρα
#iceage2609 να ρωτήσω κάτι; Πότε έκανες αίτηση και πότε ενεργοποιήθηκε το VDSL; Έχω κάνει αίτηση σε ήδη υπάρχον ADSL NOVA για VDSL από 17 Νοεμβρίου και μου λένε συνέχεια ότι κάνει απεργία ο ΟΤΕ κλπ κλπ...
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Re: Απάντηση: Router Forthnet σε VDSL 100

#iceage2609 να ρωτήσω κάτι; Πότε έκανες αίτηση και πότε ενεργοποιήθηκε το VDSL; Έχω κάνει αίτηση σε ήδη υπάρχον ADSL NOVA για VDSL από 17 Νοεμβρίου και μου λένε συνέχεια ότι κάνει απεργία ο ΟΤΕ κλπ κλπ...

Έκανα νομίζω 20 Δεκεμβρίου τηλεφωνικα; 22; Ακριβως δν θυμαμαι.

https://ibb.co/dJQtLvt
 

iceage2609

New member
15 April 2008
24
Αγρίνιο
Re: Απάντηση: Router Forthnet σε VDSL 100

Ευχαριστώ πολύ...Σε υπάρχουσα γραμμή Nova-Forthnet ή φορητότητα...;

Σε υπάρχουσα γραμμη Forthnet στο Αγρίνιο. Βέβαια ουτε εγω βλεπω να συγχρονιζω αλλα λέμε...

ΣηΜερα θα ερθει κ το εταιρικο μοντεμ,θα το βαλω πανω και ειμαι σιγουρος πως ουτε αυτο θα παιξει, η γραμμη θα εχει το θέμα.
Το παλιο μου το τομσον θα επρεπε να παιζει σαν adsl ακομα και τωρα που αλλαξε η γραμμη ; Γτ ουτε εκεινο εχει σημα.