Να αλλάξω modem-router για να πιάνω να πιάνω σε 4k του Netflix 15 Mbps σε XF90;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Βλέπω τώρα The Witcher από Netflix και ενώ είναι 4K πατάω το info και δείχνει ότι πιάνει 6-7 mbps δηλαδή από 1440 έως 2160.
Κανονικά έπρεπε να ήτανε 15 mbps σταθερά έτσι;
Έχω Vdsl 50 από wind και είναι στα 4m από την Tv.
Να αλλάξω ρουτερ μιας και δεν θέλω καλώδιο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν μπορείς να αλλάξεις ρούτερ.Μόνο να γεφυρωσεις άλλο από πίσω αυτού που σου έχουν δώσει.Δεν θα δουλεύει το τηλ σου λόγω voip.Αν δεν σε νοιάζει το τηλ άλλαξε το.Θα χρειαστείς μόνο το user name & password από την wind για να τα βάλεις στο καινούριο ρούτερ.

Same Sh1t...Different Day
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν μπορείς να αλλάξεις ρούτερ.Μόνο να γεφυρωσεις άλλο από πίσω αυτού που σου έχουν δώσει.Δεν θα δουλεύει το τηλ σου λόγω voip.Αν δεν σε νοιάζει το τηλ άλλαξε το.Θα χρειαστείς μόνο το user name & password από την wind για να τα βάλεις στο καινούριο ρούτερ.

Same Sh1t...Different Day

Εννοώ modem router.
Συγκεκριμένα το tp link vr600 λέω να πάρω μιας και διάβασα καλές κριτικές.

Το ερώτημα είναι αν όντως πρέπει να πιάνω σε 4k του Netflix 15 mbps, και αν φταίει το modem router της wind που δεν τα πιάνω...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το νετφλιξ κάνει μπαφερινγκ οπότε δεν χρειάζεται πάνω από 7-8 mbps για να παίξει 4k. Πάτησε το ινφο πάνω αριστερά, θα σου δείξει ακριβώς τι ανάλυση παίζει, για να φτάσει το 4κ θέλει 1-2 λεπτά αν δεν έχεις πολύ μεγάλη ταχύτητα.
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το νετφλιξ κάνει μπαφερινγκ οπότε δεν χρειάζεται πάνω από 7-8 mbps για να παίξει 4k

Άρα ότι και να κάνω δεν μπορεί να πιάσει σταθερά 15mbps?
Όποτε είναι άχρηστο άλλο modem router?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

winlink

AVClub Addicted Member
4 July 2006
1,317
Ελληνικό, Αττική
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η ταχύτητα του WiFi επηρεάζεται από αρκετούς παράγοντες μεταξύ των οποίων σημαντικότεροι είναι οι απόσταση. παρεμβολές, διαμοιρασμός του bandwidth.
Επίσης στην WiFi επικοινωνία, οι δυνατότητες επικοινωνίας μεταξύ client (TV στην περίπτωση σου) και server (router), είναι η τομή των δυνατοτήτων των επιμέρους άκρων, λιανά το όποιο χαμηλότερο είναι και το ισχύον.
Τσέκαρε λοιπόν τι υποστηρίζουν τα 2 άκρα.
Στο δια ταύτα λοιπόν, το 802.11g στα (2.4GHz) θεωρητικά δίνει 54 Mbps αλλά πρακτικά δίνει ~20 Mbps. Το οποίο σου φτάνει θεωρητικά.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα με καλώδιο, μιας και η απόσταση είναι μικρή, και θα σύγκρινα με το WiFi για να πάρω τις αποφάσεις μου
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εννοώ modem router.
Συγκεκριμένα το tp link vr600 λέω να πάρω μιας και διάβασα καλές κριτικές.

Το ερώτημα είναι αν όντως πρέπει να πιάνω σε 4k του Netflix 15 mbps, και αν φταίει το modem router της wind που δεν τα πιάνω...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν θα δουλέψει σου λέω.Έχω το vr 200 που είναι ένα πιο φτωχό vr600.Η wind δεν θα σου δώσει τους κωδικούς για την τηλεφωνία της που περνάει μέσα από το μοντεμ-ρουτερ.Δύο λύσεις υπάρχουν
1.Να βάλεις με γέφυρα πίσω από το ZTE το vr 600
2.Powerlines που όμως δεν θες καλώδια.

Same Sh1t...Different Day
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή από τα πράγματα.
Έχω την 65 Sony 9005 και wind vdsl 50 με 2.4 ghz.
Αυτήν την στιγμή που μιλάμε με το κινητό μου iPhone xs κάνω Speedtest από την θέση που είναι η τηλεόραση και πιάνω τουλάχιστον 25mbps.

1. Εσείς τώρα αν βάλετε the Witcher η κάποια άλλη σειρά 4K θα πιάνετε συνεχώς 15mbps?
Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει;


2. Αν πρέπει να πιάσω 15mbps και δεν θέλω καλώδια δεν είναι καλή επιλογή ένα νέο modem router όπως το vr600? Το λέω γιατί θα αυξηθεί η εμβέλεια και η ταχύτητα και η σταθερότητα. Επίσης τους κωδικούς της wind τους έχω, τώρα πχ μπήκα μέσα στο modem router zte της wind. Το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει.

a0355448a153cea6260d069848bf0b96.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εκτός θέματος νομιζω οτι είμαστε αλλα ....
Πρεπει να μετρήσεις την ταχυτητα μέσα απο το νετφλιξ check network για να δεις τι πιάνεις σε σχεση με τους δικούς τους σέρβερ και οχι μια μέτρηση σε οποιοδήποτε σάιτ.Και ναι οταν πατάω το ινφο μου βγάζει 2160 και 15.25 καρφί με απο κανα λεπτό όμως.


Same Sh1t...Different Day
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εκτός θέματος νομιζω οτι είμαστε αλλα ....
Πρεπει να μετρήσεις την ταχυτητα μέσα απο το νετφλιξ check network για να δεις τι πιάνεις σε σχεση με τους δικούς τους σέρβερ και οχι μια μέτρηση σε οποιοδήποτε σάιτ.Και ναι οταν πατάω το ινφο μου βγάζει 2160 και 15.25 καρφί με απο κανα λεπτό όμως.


Same Sh1t...Different Day

12313c5882f389287feb1b9149939513.jpg




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ορίστε και από την εφαρμογή της Tv. Εδώ μου δίνει 43!!!!


beae66c46cb470876f8f9af5140c9756.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν όπως σας είχα πει χτες το βράδυ έπιανα 6-7 mbps στο the Witcher, τώρα πιάνω επιτέλους 15.

Λογικό κατ’ έμε γιατί αυτή την στιγμή -Κυριακή πρωί-δεν μπαίνουν παρά ελάχιστοι στο δίκτυο της wind.
Χτες βράδυ όμως που ήταν και Σάββατο είχε υπερφόρτωση.

Άρα με ένα καλύτερο modem router δεν θα φτιάξουν τα πράγματα;

( έχω 75 ευρώ δωροεπιταγή από πλαίσιο και πρέπει κάπως να την εξαρθρώσω)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

paulgio

New member
5 September 2019
27
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τις λειτουργίες Netflix τις έχεις και όταν παρακολουθείς ταινίες από εξωτερικό σκληρό;
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τις λειτουργίες Netflix τις έχεις και όταν παρακολουθείς ταινίες από εξωτερικό σκληρό;

Όχι μπορείς μόνο από το αντίστοιχο app( kodi πχ)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadada

New member
22 May 2014
42
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή από τα πράγματα.
Έχω την 65 Sony 9005 και wind vdsl 50 με 2.4 ghz.
Αυτήν την στιγμή που μιλάμε με το κινητό μου iPhone xs κάνω Speedtest από την θέση που είναι η τηλεόραση και πιάνω τουλάχιστον 25mbps.

1. Εσείς τώρα αν βάλετε the Witcher η κάποια άλλη σειρά 4K θα πιάνετε συνεχώς 15mbps?
Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει;


2. Αν πρέπει να πιάσω 15mbps και δεν θέλω καλώδια δεν είναι καλή επιλογή ένα νέο modem router όπως το vr600? Το λέω γιατί θα αυξηθεί η εμβέλεια και η ταχύτητα και η σταθερότητα. Επίσης τους κωδικούς της wind τους έχω, τώρα πχ μπήκα μέσα στο modem router zte της wind. Το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει.

a0355448a153cea6260d069848bf0b96.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Με 50vdsl nova δεν εχω πιασει σταθερα 15mbps btw το 2160p ειναι 4k οποτε εισαι στην μαξιμουμ αναλυση που μπορεις να πιασεις.Οσο γρηγορη γραμμη και να εχεις το νετφλιξ θελει 1-2 λεπτα να φτασει στο φουλ..δεν ξεκιναει 4k.
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με 50vdsl nova δεν εχω πιασει σταθερα 15mbps btw το 2160p ειναι 4k οποτε εισαι στην μαξιμουμ αναλυση που μπορεις να πιασεις.Οσο γρηγορη γραμμη και να εχεις το νετφλιξ θελει 1-2 λεπτα να φτασει στο φουλ..δεν ξεκιναει 4k.

Μα εννοείται ότι δεν ξεκινάει έτσι.
Χτες όμως το είχα πάνω αριστερά το info για καμία ώρα και δεν έδειχνε πάνω από 7mbps.
Άρα είναι καθαρά θέμα router-wind.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zpaf

Established Member
16 December 2009
179
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

1. Εσείς τώρα αν βάλετε the Witcher η κάποια άλλη σειρά 4K θα πιάνετε συνεχώς 15mbps?
Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να μου πει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτήν την εικόνα έχω εγώ από τον router μου βλέποντας το the Witcher.
Αν τρέξω μπροστά την ταινία βλέπω μέχρι 170mbps σε γραμμή cosmote 200.

video info : 15,25Mbps/2160
a0c84876d822d72ce1688de78ecfb267.jpg


Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadada

New member
22 May 2014
42
Re: Απάντηση: Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μα εννοείται ότι δεν ξεκινάει έτσι.
Χτες όμως το είχα πάνω αριστερά το info για καμία ώρα και δεν έδειχνε πάνω από 7mbps.
Άρα είναι καθαρά θέμα router-wind.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Παντως εμενα με το ρουτερ της νοβα ειναι σε χειροτερο χαλι..Εχω παρατηρησει οτι αργα το βραδυ μονο θα πιασω 4κ .Εχω δει και 720P ολοκληρη ταινια και να μην ανεβει καθολου.Στα speedtest μεσω tv στην εφαρμογη του νετφλιξ πανω απο 20-25mbps δεν ειδα ποτε ενω απο το Pc sto fast.com την ιδια στιγμη ειναι 40-45
 

johnythedirector

Established Member
23 November 2008
171
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το πρωί μέσα από την tv η ταχύτητα ήτανε 43.

Τώρα 18.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Με την καταιγίδα μην περιμένεις και τρελές ταχύτητες...Τα έλεγε κάποτε ο Χάρρυς ο Κλυνν ....
Μαμο τον ΟΤΕ σας μαμο τις γραμμές...Μια βροχή ρίχνει και το κράτος σας διαλύεται...
Για τους παλιούς που θυμούνται..

Same Sh1t...Different Day