Νέος στο Home Cinema!

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Καλημέρα στην εκλεκτή παρέα. Έχω μπει κι εγώ στον δύσκολο χώρο του Home Cinema και προσπαθώ να κατανοήσω κάποια πράγματα...Ενισχυτή έχω τον Marantz NR1608.
Ως ηχεία έχω επιλέξει την εταιρεία Klipsch. Για Fronts έχω (Left & Right) τα RP-600M, Kεντρικό το R-52C, Subwoofer το R-120SW. Μου λείπουν τα Surrounds ακόμα. Μάλλον θα βάλω τα RP-140D.
Επειδή ο ενισχυτής υποστηρίζει Dolby Atmos έως 5.1.2 μπήκα στην σκέψη να βάλω και 2 ηχεία Αtmos ως Front Ηeights ψηλά στον τοίχο που θα με βόλευε. Αλλά ακόμα δεν το έχω προχωρήσει. Έχω κάποιες ερωτήσεις να σας κάνω:

Παρατηρώ κάποιες ταινίες στο Netflix αναφέρουν είτε 5.1 είτε Dolby Atmos στην περιγραφή.

1) Aν φτιάξω διάταξη 7.1 και επιλέξω ταινία στο Netflix που αναγράφει 5.1, τι θα κάνουν τα Surround Back ηχεία μου? Θα παίζουν???
2) Αν η ταινία στο Netflix είναι Dolby Atmos κι εγώ έχω και πάλι 7.1 διάταξη στον ενισχυτή, θα παίζουν τα Surround Back ηχεία μου ή θα είναι σιωπηλά καθόλη την διάρκεια της ταινίας? Γνωρίζω πως δεν θα παίζουν ήχο με προδιαγραφές Atmos αλλά η ερώτηση είναι αν θα παίζουν έστω κάποιον τυπικό ήχο Surround.Eυχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
O 1608 έχει ARC. Επομένως ο ήχος που θα πάρεις από το Netflix θα είναι έως 5.1 και από κει και πέρα μπορείς να τον κάνεις upmix στα επιπρόσθετα κανάλια ήχου που θα επιλέξεις να έχεις. Αυτά ως προς την TV ως πηγή. Αλλιώς από εξωτερικό box μια χαρά Atmos θα μπορέσεις να έχεις.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
O 1608 έχει ARC. Επομένως ο ήχος που θα πάρεις από το Netflix θα είναι έως 5.1 και από κει και πέρα μπορείς να τον κάνεις upmix στα επιπρόσθετα κανάλια ήχου που θα επιλέξεις να έχεις. Αυτά ως προς την TV ως πηγή. Αλλιώς από εξωτερικό box μια χαρά Atmos θα μπορέσεις να έχεις.
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Το Upmix ώστε να ακούσω και στα 7 κανάλια πως το κάνω?
Mήπως επιλέγοντας μία από τα 6 ακόλουθες επιλογές του ενισχυτή μου? DTS HD Master / DTS:X / DTS Neural:X / Dolby TrueHD / Dolby Atmos / Dolby Surround ????
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Το Upmix ώστε να ακούσω και στα 7 κανάλια πως το κάνω?
Mήπως επιλέγοντας μία από τα 6 ακόλουθες επιλογές του ενισχυτή μου? DTS HD Master / DTS:X / DTS Neural:X / Dolby TrueHD / Dolby Atmos / Dolby Surround ????

http://manuals.marantz.com/NR1608/EU/EN/GFNFSYrvfbzbgs.php

Smode%20&%20Cout%20N68_ENUS_RQIFILygevdern.png
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Καλή χρονιά! Βοηθήστε με γιατί θα τρελαθώ! Θέλω να φτιάξω 5.1.2 και να τοποθετήσω τα Klipsch Dolby Atmos Elevation RP-500SA τέρμα ψηλά στον τοίχο ως Front Heights.
Δεν μπορώ να καταλάβω από το Manual του ενισχυτή μου τι συμβαίνει. Γράφει μόνο για Dolby Atmos Enabled Speakers αλλά εγώ δεν θα τα χρησιμοποιήσω ως Upfiring Speakers.
Θέλω να κάνω 5.1.2 με 2 Mπροστινά,Kεντρικό,2 Side Surrounds,Subwoofer & 2 Αtmos ως Front Heights.
Mπορώ να το κάνω αυτό με τον ενισχυτή μου ή όχι?


Θέλω να κάνω αυτήν εδώ την συνδεσμολογία.Αλλά το ονομάζει ως 7.1.Δεν το αναφέρει 5.1.2. Τι στο καλό συμβαίνει? Πού είναι η παγίδα?
Μην μου πείτε μου πως Atmos μπορώ να έχω μόνο με Dolby Enabled Upfiring Speakers! Θέλω Atmos από Front Heights.
http://manuals.marantz.com/NR1608/EU/EN/DRDZSYiltbhifm.php#DRDZMLnojojamp

Pict-Front-Height-SP-Layout-X-ZHOBILpnupsqdk.png
 

sainakos

New member
14 April 2019
57
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Ολα 7.1 τα ονομάζει, άσχετα αν είναι 5.1.2
Μην σε τρομάζει αυτό.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Θα τα δηλώσεις ως Top Front.
Η τοποθέτηση που θες να κάνεις όμως δεν είναι προτεινόμενη.

Αν πας σε .2 ( δηλαδή 2 overhead / ceiling speakers ) η σύσταση από την Dolby είναι να τα βάλεις λίγο πιο μπροστά από την θέση θέασής σου και να τα δηλώσεις ως Top Middle.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Billpeppas δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης σε οροφή... Με βολεύει να μπουν όσο ψηλά θέλω στον τοίχο (όχι σε οροφή) αλλά πάνω από τα Μπροστινά μου. Ας μην είναι τέλειο το αποτέλεσμα,δεν πειράζει.

1) Aν ας πούμε τα δήλωνα Front Heights αντί για Top Fronts,θα έχανα το Atmos Effect? Δεν θα έπαιζαν καθόλου?
2) Σε ταινίες που ΔΕΝ υποστηρίζουν Dolby Atmos, τι συμπεριφορά θα έχουν τα συγκεκριμένα ηχεία αν τα δηλώσω όπως μου προτείνεις (Τοp Fronts). Θα είναι σιωπηλά?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
1) τα βάζεις εκεί που θες λοιπόν, και τα δηλώνεις σαν Top Front για να έχεις "σωστά" και σε Atmos movies.
2) διαλέγεις στο Audio Mode την επιλογή Dolby Surround η οποία είναι ο νέος upmixer της Dolby, που παίρνει οποιαδήποτε μη-Atmos ταινία και "παράγει" Dolby Atmos (upmixed) ήχο. Οπότε θα σου παίζουν και αυτά.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Mόλις παραλάβω τα Side Surrounds και τα Dolby Atmos ηχεία θα κάνω το τελικό Configuration από το Menu του Marantz και θα τρέξω και το Audyssey Setup με το παρεχόμενο μικροφωνάκι.
Σε Atmos ταινίες αν θυμάμαι αναγνωρίζει αυτόματα το σήμα ο Marantz και το αναγράφει στην οθόνη του αν και κάτι έχει συμβεί τελευταία και δεν το αναγνωρίζει.Αλλά ίσως φταίει κάτι που έχω πειράξει εγώ από το Menu.
Βασίλη να'σαι καλά,με βοήθησες πάρα πολύ! Χρόνια πολλά και για την ονομαστική σου εορτή!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Thank you Σταύρο!
Καλή χρονιά και σε 'σένα φίλε μου, ότι επιθυμείς να στο φέρει.

για την αναγνώριση του φορμά ήχου, από τι πηγή παίζεις ? παίζει κάπου να έχει χαθεί ρύθμιση ( π.χ. στο PC αν παίζεις σαν πηγή από υπολογιστή ) για το bitstreaming.

Όπως και να 'χει, ότι έχεις θα το λύσουμε :)
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Μέχρι τώρα έχω παίξει Netflix,FM Τuner (τον ενσωματωμένο που έχει ο Marantz 1608) αλλά και από την USB υποδοχή που έχει ο Marantz (WAV&MP3 αρχεία). Το έβαλα στο auto mode πατώντας το κουμπι Pure Direct 2-3 φορές αλλά δεν αναγνωρίζει Atmos από Netflix ενώ μέχρι πριν κάτι μέρες μόλις έβαζα Atmos τσουπ η οθόνη του ενισχυτή το ανέγραφε. Ακόμα δεν με απασχολεί βέβαια το θέμα καθώς λείπουν τα Surround και τα Atmos ηχεία. Ππρέπει να περιμένω γιατί τα Side Surrounds ηχεία που παρήγγγειλα της Klipsch δεν έρχονται Ελλάδα και πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία στο προμηθευτή μου είπαν 3-4 καταστήματα....Θα κάνω όταν έρθει η ώρα κανά Reset , Αusyssey setup και νομίζω θα στρώσει χαρακτήρα! Μάλλον έχω κάνει βλακεία με το BiAmp το οποίο δεν καταλάβαινα τι είναι...
Πολύ μπλέξιμο αυτές οι ιστορίες με τα Home Cinema...Τι ήθελα να μπλέξω...!:idea:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Δεν χρειάζεται να κάνεις bi-amp τα RP-600M ούτε τα έχεις διπλοκαλωδιώσει φαντάζομαι, οπότε το bi-amp στον ενισχυτή το κάνεις disable.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Φίλε Βασίλη μου έχει πάρει 1 μήνα να καταλάβω την φιλοσοφία του Home Cinema με τα Dolby Atmos κτλ...
Kαι κάθε μέρα μάθαίνω κάτι καινούριο. Όπως σήμερα ας πούμε... Οπότε αυτά με τα Bi-Amp θέλω καιρό για να τα αντιληφθώ... Σιγά σιγά οι γνώσεις...Χα χα
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Το bi-amping ( δηλαδή "διπλο-ενίσχυση" ) είναι "χρήσιμο" για ηχεία HiFi με δύσκολα φορτία ( 4Ω και 6Ω ονομαστικά που πέφτουν μέχρι και τα 2.xΩ ), όπου επί της ουσίας από τον ενισχυτή σου χρησιμοποιείς 2 ξεχωριστές εξόδους τελικής ενίσχυσης πρός κάθε ηχείο ώστε να μπορεί να "τροφοδοτήσει" καλύτερα το ηχείο ο ενισχυτής σου.

Σαν να λέμε πως με "2 λάστιχα γεμίζεις πιο γρήγορα έναν κουβά με νερό" ( όχι βεβαίως με το ίδιο ποσοστό βελτίωσης απόδοσης όπως το ημι-ατυχές παράδειγμά μου :D )
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Έτσι κι αλλιώς το bi-amping αφορά τη χρήση του 6ου και 7ου καναλιού στον ενισχυτή σου για διενίσχυση των front, τα οποία κανάλια θα τα χρησιμοποιήσεις για τα ηχεία ύψους. Άρα θα χρειαστεί να ξανακοιτάξεις το μενού του ενισχυτή.

Έχε πάντα υπ' όψη τον πίνακα και το link στο post αυτό για να μην μπερδεύεσαι.
 

DJSTAVROS

Senior Member
10 November 2008
330
Παιανία
Επειδή ο Marantz ΝR-1608 που έχω είναι μικρούλης (Black Friday 2018 στα 479 ) και δίνει μόνο 50W rms/kανάλι, ενώ τα μπροστινά μου KLIPSCH RP-600M φθάνουν έως και 100W rms με νευριάζει λιγάκι που όταν ακούω μουσική έχω το Volume στα 3/4! Λένε πως έχουν ευαισθησία 96 DB τα Klipsch αλλά και πάλι...Δεν φταίνε στην περίπτωση μου τα ηχεία αλλά ο αδύναμος ενισχυτής νομίζω!
Ήθελα ρε γαμώτο να είχα έναν άλλο δυνατότερο ενισχυτή για μουσική που να τροφοδοτούσε τα μπροστινά μου + το ενεργητικό μου Subwoofer και όταν ήθελα να παίξω μουσική,να άνοιγα μόνο αυτόν. Kαι με κάποιο μαγικό τρόπο τα μπροστινά μου ηχεία να έπαιζαν και με τους 2 ενισχυτές αναλόγως του τι θα επέλεγα:Netflix ή Μουσική... Δεν ξέρω ακριβώς πως να το εκφράσω...

*Έπρεπε να δείτε την φάτσα του ιδιοκτήτη της Ηχοέκφρασης όταν άκουσε πως έχω τον Marantz 1608...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Μέχρι να βάλεις τα 2 έξτρα ηχεία, μπορείς να βάλεις τον ενισχυτή να κάνει bi-amp στα FL/FR ηχεία, χρησιμοποιώντας την ρύθμιση ορίζοντας ως bi-amp channels τα 2 που έχεις ελεύθερα στον ενισχυτή τώρα, και να ρίξεις 2 εξτρά καλώδια ( ένα σε κάθε ηχείο από τα front σου ) και να πάρεις εξτρά ζουμί για τα Klipsch σου, διαφορά μεγάλη δεν θα δεις λογικά μιας και είσαι σε αρκετά ευαίσθητα ηχεία ήδη ( γύρω στα 90db είναι η αληθινή ευαισθησία τους ).
Το ότι έχεις την ένταση στα 3/4 μην σε ανησυχεί καθόλου, είναι απολύτως ασφαλές και δεν παίζει να έχεις αυξημένες παραμορφώσεις εκεί.