ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ DAC ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!.
Εν όψει Χριστουγεννων σκέφτομαι να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
ΟΠως εγγραψα και στο τίτλο χρειαζομαι ενα νεο dac για το συστημα μου και όχι για χρήση με ακουστικά.
Τωρα ακουω με ενα μικρο παλιό ifi nano...
Ο χωρός μου είναι περί τα 25 τ.μ και τα ηχεία μου ακρτετα φωτείνα (τονίζουν τα πρίμα) είναι τα Triangle luna Australe... τα οποία οδηγούνται με τελικό τον Parasound A21.
θα με ενδιεφερε και η περίπτωση αν δεν ανεβαιναμε παρα πολύ σε χρηματα και ενoς Dac built in pre amplifer καθώς τωρα χρησιμοποιω εναν av primare ως προενισχυτή.
Εχω δει διαφορα όπως το Ifi zen dac, to ifi Xdsd, to chord mojo, to cambridge dac magic plus καθως και δευτερο χέρι ένα musical fidelity mx dac !
το budget αγοράς θα ήθελα να μην ξεπερναει τα 500 ευρω.
Η βοηθεία σας όπως και στο παρελθόν είναι παντοτε χρησιμη. ιδίως απο κατόχους ή ατομα που έχουν ακούσει τα dacakia αυτης της κατηγοριας!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονύσης
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!.
Εν όψει Χριστουγεννων σκέφτομαι να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
ΟΠως εγγραψα και στο τίτλο χρειαζομαι ενα νεο dac για το συστημα μου και όχι για χρήση με ακουστικά.
Τωρα ακουω με ενα μικρο παλιό ifi nano...
Ο χωρός μου είναι περί τα 25 τ.μ και τα ηχεία μου ακρτετα φωτείνα (τονίζουν τα πρίμα) είναι τα Triangle luna Australe... τα οποία οδηγούνται με τελικό τον Parasound A21.
θα με ενδιεφερε και η περίπτωση αν δεν ανεβαιναμε παρα πολύ σε χρηματα και ενoς Dac built in pre amplifer καθώς τωρα χρησιμοποιω εναν av primare ως προενισχυτή.
Εχω δει διαφορα όπως το Ifi zen dac, to ifi Xdsd, to chord mojo, to cambridge dac magic plus καθως και δευτερο χέρι ένα musical fidelity mx dac !
το budget αγοράς θα ήθελα να μην ξεπερναει τα 500 ευρω.
Η βοηθεία σας όπως και στο παρελθόν είναι παντοτε χρησιμη. ιδίως απο κατόχους ή ατομα που έχουν ακούσει τα dacakia αυτης της κατηγοριας!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονύσης

Απο τα DAC που ανέφερες έχω ακούσει για το Chord Mojo ότι δεν ενδείκνυται ως Desktop DAC και ότι το δυνατό του σημείο είναι η οδήγηση ακουστικών, έχει σχεδιαστεί για φορητότητα. Μερικά πολύ καλά DAC στην κατηγορία τιμής προσφέρει η TEAC. Επίσης στις αγγελίες πήρε το μάτι μου ένα DAC της Cayin στην κατηγορία τιμής που σε ενδιαφέρει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε αυτά τα λεφτά το dac magic plus αν και παλιό είναι κατά την άποψη μου μια
από τις καλύτερες επιλογές ever με πολύ καλό ήχο. και με xlr πλήρως ισορροπημένη έξοδο.
Το mx dac είναι επίσης πολύ καλό ηχητικά αλλά δεν έχει δυνατότητα προενισχυτή.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Μηπως ειναι πιο σοφο να εξερασεις αλλαγη ηχειων;
Μου αρεσει που είναι φωτεινά πιο πριματα απλά πιστευω πως με το κατάλληλο dac οποιαδήποτε αλλοίωση του ήχου θα φτιαξει ! Να πω την αλήθεια τα έχω ακούσει τα ηχεία με το dac magic plus και όντως τα έντονα πρίμα ισορρόπησαν !! Ωστόσο εκανα την ερώτηση επειδή ήξερα ότι το dac magic είναι παλιό και μήπως τυχόν υπάρχει μια νέα εναλλακτικής !!!
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Απο τα DAC που ανέφερες έχω ακούσει για το Chord Mojo ότι δεν ενδείκνυται ως Desktop DAC και ότι το δυνατό του σημείο είναι η οδήγηση ακουστικών, έχει σχεδιαστεί για φορητότητα. Μερικά πολύ καλά DAC στην κατηγορία τιμής προσφέρει η TEAC. Επίσης στις αγγελίες πήρε το μάτι μου ένα DAC της Cayin στην κατηγορία τιμής που σε ενδιαφέρει.

Δεν τα χω υπόψιν μου τα dac της Teac κα της cayin θα τα τσεκάρω ευχαριστώ πολύ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε αυτά τα λεφτά και σαν πρε πάμε στα κινέζικα.
Όλα φοράνε τα νέα μοντέρνα τσιπάκια.
Εκτός αν δεν θέλεις τηλεχειρισμό , pre και xlr τότε
Schiit Modi.
Επίσης στα μικρά ρίξε μια ματιά σε Audiolab , Nad και Denon.
Έχουν κάποιες προτάσεις που είναι και pre αλλά δεν τα έχω ακούσει.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!.
Εν όψει Χριστουγεννων σκέφτομαι να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
ΟΠως εγγραψα και στο τίτλο χρειαζομαι ενα νεο dac για το συστημα μου και όχι για χρήση με ακουστικά.
Τωρα ακουω με ενα μικρο παλιό ifi nano...
Ο χωρός μου είναι περί τα 25 τ.μ και τα ηχεία μου ακρτετα φωτείνα (τονίζουν τα πρίμα) είναι τα Triangle luna Australe... τα οποία οδηγούνται με τελικό τον Parasound A21.
θα με ενδιεφερε και η περίπτωση αν δεν ανεβαιναμε παρα πολύ σε χρηματα και ενoς Dac built in pre amplifer καθώς τωρα χρησιμοποιω εναν av primare ως προενισχυτή.
Εχω δει διαφορα όπως το Ifi zen dac, to ifi Xdsd, to chord mojo, to cambridge dac magic plus καθως και δευτερο χέρι ένα musical fidelity mx dac !
το budget αγοράς θα ήθελα να μην ξεπερναει τα 500 ευρω.
Η βοηθεία σας όπως και στο παρελθόν είναι παντοτε χρησιμη. ιδίως απο κατόχους ή ατομα που έχουν ακούσει τα dacakia αυτης της κατηγοριας!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονύσης

Άσε τα καινούργια και χτύπα ένα από τα δύο παρακάτω!

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168967-CAYIN-idac6
https://www.avsite.gr/forum/threads/ayazi-dac.175387/#post-2514944
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Οι τιμές είναι πολύ καλές και ντακ από τα καλά ΑΛΛΆ
Χωρίς να ακούσεις μην χτυπάς τίποτα για να μην χτυπάς το κεφάλι σου μετά!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Στην θεση σου στα 500Ε δεν θα αγόραζα ΤΙΠΟΤΑ.

Υπομονή, οικονομίες και τουλάχιστον στα διπλά χρήματα κάτι σε μεταχειρισμένο Hegel αν βρεθεί.

Στο τωρινό μπάτζετ, κρίμα θα πάει ο Parasound.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω ενα dac της hegel που ακουσα δε μου δικαιολογησε με τπτ τα λεφτα του. Ενω τους ενισχυτες και γενικα την εταιρια την εχω σε υποληψη.
Μου κανει εντυπωση που προτεινεις κατι τετοιο. Και μαλιστα στο χιλιαρικο μτχ. Και αν δε κανω λαθος και χωρις προενισχυση στο παιχνιδι.
Και αν φτασει στο χιλιαρικο κοιταζει και rme dac fs καινουργιο. Και με το AKM 4497 αν δεν απατωμαι.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Εγω ενα dac της hegel που ακουσα δε μου δικαιολογησε με τπτ τα λεφτα του. Ενω τους ενισχυτες και γενικα την εταιρια την εχω σε υποληψη.
Μου κανει εντυπωση που προτεινεις κατι τετοιο. Και μαλιστα στο χιλιαρικο μτχ. Και αν δε κανω λαθος και χωρις προενισχυση στο παιχνιδι.
Και αν φτασει στο χιλιαρικο κοιταζει και rme dac fs καινουργιο. Και με το AKM 4497 αν δεν απατωμαι.

Συμφωνώ αλλά όπως και να έχει θεωρώ το 1000 πεταμένα λεφτά για dac ειδικά για μτχ. σε καμία περίπτωση για ένα τσιπάκι που το έχουν δέσει μέσα σε ωραίο σασί δεν θα σπαταλούσε τόσα λεφτά !!! Δεν θέλω να πάω σε κινεζικά αλλά όχι και σε τόσο ακριβό χωρίς λόγο !! Γνώμη μου αλλά με πολλούς π έχω συζητήσει θεωρούν τα πολλά λεφτά πεταμένα για dac !!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ε, οχι ακριβως. Χωρις dac το συστημα δε θα παιξει. Αστειο, τις προαλλες ακουσαμε proac των 6κ με σερβο ενισχυτη των 16κ και ελληνικο dac των 25κ. Οξυμωρο σεταπ. Οταν ομως μπηκε ενα dac των 2κ στην αλυσσιδα εγινε προφανες το τι ρολο παιζει η πηγη. Το συστημα κατεβηκε κατηγοριες με τη μια.
Οτι και να λενε, η πηγη ειναι η αρχη του καλου. Ή του κακού.
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Ε, οχι ακριβως. Χωρις dac το συστημα δε θα παιξει. Αστειο, τις προαλλες ακουσαμε proac των 6κ με σερβο ενισχυτη των 16κ και ελληνικο dac των 25κ. Οξυμωρο σεταπ. Οταν ομως μπηκε ενα dac των 2κ στην αλυσσιδα εγινε προφανες το τι ρολο παιζει η πηγη. Το συστημα κατεβηκε κατηγοριες με τη μια.
Οτι και να λενε, η πηγη ειναι η αρχη του καλου. Ή του κακού.

Δεν αμφιβάλλω ότι παίζει ρόλο η πηγή ! Εεε και 25 στα 2 σίγουρα θα είχε διαφορά ωστόσο στα budget που συζηταμε πέρα από την εκάστοτε ποιότητα της πηγής νομίζω παίζει αναμφίβολα ρόλο και η τροφή δηλαδή τι σήμα θα πάρει για να παίξει αντίστοιχα ! Αν δώσεις DSD θα το απογειώσει αν πας χαμηλότερα που είναι και τα πιο συχνά (βλ. Spotify ) θα λάβεις και αντίστοιχο αποτέλεσμα ! Το ίδιο όπως και με τις 4κ τηλεοράσεις βαλε την να παίξει το σταρ θα ξενερώσεις ... αλλά ναι εν γενεί η πηγή και τα σύνοδα θέλουν προσοχή και σωστό ταίριασμα αλλά χωρίς υπερβολες !
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Οι τιμές είναι πολύ καλές και ντακ από τα καλά ΑΛΛΆ
Χωρίς να ακούσεις μην χτυπάς τίποτα για να μην χτυπάς το κεφάλι σου μετά!

Τα dac που του πρότεινα τα έχουν ακούσει πολλοί πριν και θεωρούνται ασφαλείς επιλογές. Ειδικά το Ayazi. Αλλά τι να πω, αν έχει λεφτά ας πάρει καινούργιο και ό,τι dac θέλει!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Άσε δε που η δυνατότητα ακρόασης υπάρχει ακόμη και στα μεταχειρισμένα! Ενώ αντιθέτως, δεν υπάρχει σε πολλά καινούργια!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ DAC ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Εγω ενα dac της hegel που ακουσα δε μου δικαιολογησε με τπτ τα λεφτα του. Ενω τους ενισχυτες και γενικα την εταιρια την εχω σε υποληψη.
Μου κανει εντυπωση που προτεινεις κατι τετοιο. Και μαλιστα στο χιλιαρικο μτχ. Και αν δε κανω λαθος και χωρις προενισχυση στο παιχνιδι.
Και αν φτασει στο χιλιαρικο κοιταζει και rme dac fs καινουργιο. Και με το AKM 4497 αν δεν απατωμαι.

4493 για την ακρίβεια