Mission lx3

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Ποια η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα ηχεια; Τα ακουσα σε μαγαζι και μου αφησαν αρκετα καλες εντυπωσεις παιζοντας με εναν denon pma720. Ωστοσο προβληματιζομαι με το μπασο, το οποιο ηταν πολυ στακατο και χαρακτηριστικο αλλα ο χωρος του μαγαζιου ηταν αρκετα μεγαλος. Ο δικος μου ειναι 20τμ και φοβαμαι μπουμαρισμα.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Το μπάσο στα Mission που έχω ακούσει είναι γενικά καλά ελεγχόμενο για το μέγεθος του ηχείου.Αν δεν κάνω λάθος μαζί με τα ηχεία θα σου έρθουν και ειδικά σφουγγαράκια για να κλείσεις τις οπές των reflex αν έχεις θέμα με μπουμάρισμα. Βέβαια χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή με την τοποθέτηση φυσικά κ αν είναι δυνατόν προσπάθησε να τα ακούσεις στο χώρο σου μιας κ τα πάντα εξαρτώνται από αυτόν σχεδόν.
Προσοχή, η ελάχιστη αντίσταση τους πέφτει στα 3.6 Ω πράγμα που- προς τιμήν της- η εταιρεία το αναφέρει στα specs τους .
Οπότε θέλουν το ρεύμα τους και τα κάποια βατάκια τους με ευαισθησία 86,5 db/w/m .
Καλές γιορτες.
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Οντως δινουν και σφουγγαρακια μαζι με τα ηχεια. Ο ενισχυτής που τα δοκιμασα, ειναι ο δικος μου και ηταν αξιολογο το αποτελεσμα. Με την τοποθέτηση υπάρχει μια μικρη δυσκολια. Το ενα ηχειο θα μπει στη γωνια του δωματίου οποτε δεν μπορει να απεχει παραπανω απο 20-30 ποντους απο τοιχο. Και απο το πλάι και απο το πισω μερος.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ποσα τμ ειναι ο χωρος σου και ποιος ειναι ο δικο σου ενισχυτης που τα δικιμασες ? τα mission ειναι τιμια ηχεια αλλα και αυτα χρειαζονται ρευμα για να αποδωσουν το μεγιστο! τωρα καλο ειναι τα ηχεια να μην τοποθετηθουν κοντα σε γωνια για να μην εχεις μπουμαρισματα! παντως ο denon σε οτι αφορα τα βατ τα οδηγει πολυ οριακα και επειδη ειναι αναισθητα ηχεια καλο ειναι η αποσταση ακροασης να ειναι κοντα ! 1,5-2 μετρα !-bye-
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Ο ενισχυτης μου ειναι αυτος που εγραψα, ο denon 720. Καπου στο 1.80μ ειναι η αποσταση ακροασης.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εαν ο κωδικος του ενισχυτη σου ειναι ο pma -720 ae εχει και pre-out πραγμα που σου δινει την δυνατοτητα εαν θελεις να εχεις επαρκη ρευματα να συνδεσεις πανω του και τελικο!!!
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Απάντηση: Re: Mission lx3

Εαν ο κωδικος του ενισχυτη σου ειναι ο pma -720 ae εχει και pre-out πραγμα που σου δινει την δυνατοτητα εαν θελεις να εχεις επαρκη ρευματα να συνδεσεις πανω του και τελικο!!!

Αυτος ειναι. Στα 8Ω δινει 50watt και στα 4Ω 85watt. Θα προτιμουσα στο μελλον να αλλαξω ενισχυτη για να παρω καποιον με extra features, πχ usb παρα να βαλω τελικο στον τωρινο. Αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Παντως και ετσι μια χαρα εισαι σε οτι αφορα το pre-out που εχει ο ενισχυτη σου σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν βρισκεις ειναι τιμιο μηχανακι παντως !!!