Σήμανση καλωδίων.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λοιπόν καλημέρα, χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και :merrychristmas:


Θα θελα να σας παρουσιάσω ένα πρακτικό προϊόν που ανακάλυψα με τη δουλιά μου και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να δοκιμάσω και πραγματικά είναι χρήσιμο. Είναι κάτι μικρά ταμπελάκια - ετικέτες για σήμανση καλωδίων και στην περίπτωσή μας όπου έχουμε πολλά καλώδια interconnect, ρεύματος, hdmi και δεν έχουμε άμεση πρόσβαση πίσω απ το rack μας, μας βγάζει απ τον κόπο και τη διαδικασία μετακίνησης επίπλων και κουραστικής αναζήτησης ποιο είναι ποιο. Τα συγκεκριμένα τα προμηθεύτηκε η εταιρία που εργάζομαι απ τον Μεϊδάνη, κοστίζουν κάπου στα 3,5 ευρώ το σακουλάκι που περιέχει 100 τεμάχια, πραγματικά τσάμπα για τη δουλιά που κάνει. Αυτά που βρήκα εγώ είναι διάφανα οπότε για να είναι πιο ορατά και ευκρινή τα γράμματα μπήκα στη διαδικασία κι έγραψα με ασημί ψιλό μαρκαδοράκι τα γράμματα αλλά έβαψα με μαύρο χοντρό μαρκαδόρο από πίσω ώστε να κάνει αντίθεση, ξέρω όμως ότι βγαίνουν σε διάφορα χρώματα οπότε εσείς δεν θα χρειαστεί να μπείτε σ αυτόν τον κόπο. Παρακάτω επισυνάπτω φωτό με το αποτέλεσμα και τη συσκευασία του προϊόντος για όποιον ενδιαφέρεται.

kr9W98Fh.jpg

g3vo2Yeh.jpg

4torBh3h.jpg


vqNkbBSh.jpg

DaG8dRsh.jpg
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
χρόνια πολλά και από εδώ.
κάποτε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. δεν το ήξερα το προϊόν. τώρα με σκέτο 2κάναλο δεν μπερδεύω καλώδια..:laugh:
να σε ρωτήσω Κώστα, στην 1η φωτό έχεις γράψει marantz σε ένα καλώδιο. του νέου AV είναι;;
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Για μένα που είμαι ακόμα με πολλά καλώδια και σε έπιπλο (όχι rack) είναι Χριστουγεννιάτικο δώρο!
Και ήλθε την ώρα που έχω τραβήξει έξω τον πολυκάναλο για κάτι μικροαλλαγές!
Ευχαριστώ! :a0210:
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,798
καλημερα και χρονια πολλα.Φιλε K.ROMPOTIS,μπορεις να μας δωσεις το τηλεφωνο της εταιρειας;Θα ημουν υποχρεος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωραια μαραφετακια Κωστα :)

Ωραία και πρακτικά Θανάση, πάντα είχα πρόβλημα όταν έπρεπε να κάνω κάτι σε μία συσκευή να μπω από πίσω να δω που οδηγεί το καλώδιο να κόψω τα δεματικά που τα είχα πιάσει, τώρα πας στο πολύπριζο βλέπεις το ταμπελάκι και ξέρεις ότι θα βγάλεις τη σωστή πρίζα, ή τα rca ή τα hdmi, εγώ που είμαι της τάξης και του νοικοκυριού και δεν μπορώ να βλέπω μακαρονάδες τα χω μαζέψει τα καλώδια αλλά στις άκρες ξέρω ποιο είναι και τι, πραγματικα πολύ χρήσιμα.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Μπράβο Κώστα, πολύ πράκτικό και χρήσιμο. Μέχρι τώρα έβαζα πάνω στα διάφορα καλώδια αυτοκόλλητες ετικέτες hand made ... :2thumb22sup: