Βοήθεια για αγορά νέων ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Καλημέρα και χρόνια πολλά
Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι νέα ηχεία και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ
Η μουσική που ακούω είναι κυρίως μέταλ
Έχω αυτή την στιγμή ένα ενισχυτή και προενισχυτη της nad (c165/c275) και ηχεία τα magnat 2002 supreme monitor σε ένα δωμάτιο 20 τ.μ. τα ηχεία πρέπει να πω ότι για τα λεφτά τα τους ήταν τίμια θέλω να τα βάλω όμως στο σαλόνι για home cinema και θέλω να πάρω ένα ζευγάρι ηχεία πιο κατάλληλα για μέταλ μουσική αλλά και καλύτερα για τους ενισχυτές της nad
Έχω δει μέχρι στιγμής πολλά δεν έχω την δυνατότητα να τα ακούσω μιας και είμαι από την επαρχία.
Με γνώμονα λοιπόν ότι η μέταλ μουσική χρειάζεται καλό μπάσο είχα δοκιμάσει παλιότερα τα cerwin vega xls-12 ενός φίλου αλλά μέσα στο δωμάτιο μου και εννοώ το μπάσο έσπερνε τα ηχεία ακούγονταν κάπως μπουκομενα στα χαμηλά τους ο ήχος δεν ήταν καθαρός έπρεπε δηλαδή να χαμηλώσεις το μπάσο και να ανεβάσεις τα πρίμα για να καθαρίσει ο ήχος αυτό όμως είχε σαν αποτέλεσμα να σε κουράζουν μετά από λίγο τα Τουίτερ .
Τα magnat που έχω ήταν πολύ καλά με αρκετό μπάσο απλώς μερικές φορές μπουμαριζαν λίγο.
Έτσι λοιπόν σκέφτομαι πιο είναι το πιο κατάλληλο ηχείο για το δωμάτιο μου .
Για βιβλιοθήκης δε το συζητάμε έχω δοκιμάσει και δεν ...
Έχω δοκιμάσει επίσης klipsch τα οποία δεν μου άρεσαν καθόλου πολύ κουράστηκα για μέταλ μουσικη.
Έχω κατά νου μου 3-4 ηχεία λοιπόν και θα ήθελα την γνώμη σας σαν πιο κατάλληλοι που είστε τα ηχεια που κοιτάω τώρα είναι τα εξής.
Mission mx5
Magnat transpuls 1500
Cerwin vega xls-28
Nubert nubox 586
Παρακαλώ τις γνώμες σας και αν όχι κάποιο από αυτά κάποια άλλη γνώμη
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
 
Last edited by a moderator:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τέλειο τετράγωνο. Για αυτό το λόγο έχεις πρόβλημα με το μπάσο. Δυστηχώς, σε αυτό το χώρο δύσκολα θα παιξει κάτι σε στερεοφωνικό.

Για να παίξει κάτι χωρίς να σε ενοχλεί το μπάσο, θα πρέπει να περιποιηθείς το χώρο σου για να σπάσεις λίγο τα στάσιμα κύματα.

Αν δεν θές η δεν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα τότε πρέπει να πάρεις ένα ηχείο που να μην διεγείρει πολύ το χώρο σου, πράγμα δύσκολο διότι με μέταλ μουσική οι εντάσεις θα ανέβουν.

Προτίμησε ένα ηχείο με 6,5 γούφερ και νιαρφιλντ ακρόαση.


Διαφορετικά, φτιάξε ένα καλό σύστημα head fi να ακούς από ακουστικά. Θα το ευχαριστηθείς και θα πιάσουν τόπο τα χρήματά σου σε μεγαλύτερο βαθμό από τη στερεοφωνική λύση

Εγω θα ακολουθολυσα το head fi.
 
Last edited by a moderator:

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Πολύ εύστοχη η τοποθέτηση
Η αλήθεια είναι ότι με το head-fi δεν υπάρχουν θέματα ιδιαιτεροτήτων του χώρου και η απόδοση είναι 100% εκεί
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Αυτη την περίοδο ψαχνω και εγω ηχεια για μεταλ και ο χωρος ειναι περίπου 20τμ και μενα αλλα οχι τοσο τετράγωνος. Σε τι απόσταση ακους; Τα ηχεια που εχεις βαλει, μου φαινονται ολα μεγαλα για 20τμ. Εχω ακουσει αρκετα, και βιβλιοθηκης και δαπεδου, και ξεχωρισα triangle και mission. Οσον αφορα ακουστικά, εχω τα sennheiser 650hd, και τα πηρα με σκοπο να μην δωσω αρκετα χρηματα για ηχεια γτ εχω ψιλοθεμα και με το γειτονα. Αν και φοβερα ακουστικά, δε συγκρινονται με ενα ζευγαρι ηχεια που σ' αρέσουν.
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Πια μοντέλα σου άρεσαν ?
Ακούω από απόσταση περίπου 2,5 μέτρα
Εγώ ακουστικά έχω τα beyerdynamic dt 770 pro 250 ohm απίστευτα ακουστικά για μέταλ έχω δοκιμάσει και τα seinheiser που έχεις από ένα φίλο μου πολύ καλά αλλά δεν μου άρεσαν όσο τα beyer
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Πια μοντέλα σου άρεσαν ?
Ακούω από απόσταση περίπου 2,5 μέτρα
Εγώ ακουστικά έχω τα beyerdynamic dt 770 pro 250 ohm απίστευτα ακουστικά για μέταλ έχω δοκιμάσει και τα seinheiser που έχεις από ένα φίλο μου πολύ καλά αλλά δεν μου άρεσαν όσο τα beyer

Τα mission lx3 και τα triangle borea Br03. Τα δευτερα ειναι βιβλιοθηκης και δε θα σε καλυψουν. Μαλλον θα θελεις τα δαπεδου της σειρας Borea, τα οποια ομως δεν εχω ακουσει.
Το μπασο σε καποια ηχεια μπορει να ειναι ψαρωτικο στην αρχη αλλα μπορει ευκολα να σε κουρασει και να παρατηρησεις μπουμαρισμα οπως εχεις ηδη ακουσει με καποια στο δωματιο σου. Πχ τα klipsch που ανεφερες, και μενα δε μ'αρεσουν. Αν και ακουσα σημερα κιολας ενα δαπεδου που η κορνα δεν ηταν ενοχλητικη, τα μπασα τους σκεπαζαν αλλα οργανα σε καποιες περιπτωσεις. Επισης πολυ χυμα μπασο εχουν τα Polk.
Πες μερικα ενδεικτικα κομματια/συγκροτηματα που ακους.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Να ακούσετε την σειρά Spektor της Dali .
Ροκάρουν πολύ καλά τα άτιμα ...
1352DDE0-8443-44A4-82FA-023095D406D9.jpg
 

fitriolis

New member
24 December 2019
15
Εχω ακουσει απο Dali τα zensor 5 και μου ηταν αδιαφορα. Ελλειψη μπασου και σκληρα μεσαια. Ισως τα Spektor να παιζουν καλυτερα το "Thor the mighty, Thor the brave..."
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέων ηχείων

Εχω ακουσει απο Dali τα zensor 5 και μου ηταν αδιαφορα. Ελλειψη μπασου και σκληρα μεσαια. Ισως τα Spektor να παιζουν καλυτερα το "Thor the mighty, Thor the brave..."
:a0210:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Καλησπέρα.
Κατ αρχήν η φιλοσοφία "μπουμάρει το ηχείο, αλλάζω ηχείο" είναι εντελώς λάθος.
Παίξε με τον χώρο σου.
Βάλε δύο ράφια με βιβλία στον τοίχο απέναντι από τα ηχεία σου.
Βάλε γλάστρες με μεγάλα φυτά στις γωνίες, ας είναι και πλαστικά.
Απομάκρυνε τα ηχεία από τον τοίχο.
Βάλε μικρά χαλάκια πίσω από τα ηχεία σου.
Παίξε με αυτά και μετά βλέπουμε τι μπορεί να αλλάξει.
Δεν είναι λογικό να σκέφτεσαι για 15άιντσα woofer και bass reflex την στιγμή που έχεις ήδη πρόβλημα.
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Σκέφτομαι πολύ τα heco prime victa 702
Είχα ακούσει και παλιότερα ότι για μέταλ μουσική είναι πολύ καλά και έχουν 6'5 γουφερ
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά νέων ηχείων

Έχω περιποιηθεί πολύ το δωμάτιο μου
Στην άρχει τα magnat μπουμαριζαν απίστευτα τώρα ελάχιστα απλά επειδή καταλαβα ότι είναι μεγάλα για το δωμάτιο μου λέω να τα βάλω στο σαλόνι και να πάρω 2 λίγο πιο μικρά ηχεία για το δωμάτιο μου
Αλλά με καλό μπάσο λόγω της μουσικής που ακούω
Και σκέφτομαι τα heco victa prime 702 έχω ακούσει ότι έχουν πολύ καλό μπάσο και είναι ζεστά ηχεία