Mετατροπή dac σε bluetooth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση που λόγω αλλαγής θέσης συστήματος, με βασανίζει αυτές τις μέρες και αν δεν ρωτήσω θα σκάσω...:BXVZCBXZ6:

Έχω το παρακάτω ταπεινότατο sabre 9023 dac εδώ και 3 χρόνια με ενισχυτή λυχνίων που παίζει μέσω usb υπολογιστή. Ξέρω δεν είναι τίποτα τρομερό, αλλά εκείνη την εποχή που ψαχνόμουν με ότι και αν το σύγκρινα μέχρι την κατηγορία των 800 ευρώ, ακόμα και ιδιοκατασκευής, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον ήταν αξιοπρεπέστατο και δεν δικαιολογούταν η τιμή τους με τπτ.

Τέσπα, θέλω λοιπόν να απαλλαγώ από τον υπολογιστή λόγω αλλαγής χώρου και θέλω να δω αν μπορώ αυτό το πραγματάκι να το κάνω να δέχεται bluetooth. Η ερώτηση αφορά στο αν πάρω το παρακάτω

https://www.logitech.com/el-gr/product/bluetooth-audio-adapter#specification-tabular

Που έχει εξόδους jack και rca, το dac έχει είσοδο usb μόνο και εν συνεχεία πάρω ένα τέτοιου τύπου ανταπτοράκι
https://www.ebay.com/itm/3-5mm-Male...le-Converter-Cable-Cord-Car-MP3-/283542383047

Θα κάνω δουλειά η ούτε καν?

Δηλαδή θέλω να πάρω το jack από το logitech, με το ανταπτοράκι να το μετατρέψω σε usb και είσοδο στο dac....

Τι λέτε???
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    50.3 KB · Views: 152
  • 2.jpg
    2.jpg
    39.8 KB · Views: 151

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δε γίνεται αυτό που λες. Το Logitech που δείχνεις είναι dac, το σήμα που δίνει στην έξοδό του είναι αναλογικό. Υπάρχουν άλλες λύσεις για να έχεις ήχο μακριά από τον υπολογιστή, καλύτερες από το BT. Αν δώσεις κάποιες πληροφορίες του τι ακριβώς θες να κάνεις θα πάρεις ιδέες.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Σ ευχαριστώ για την απάντηση....πολύ εύκολο φαινόταν αλλά δεν...

Το σύστημα που έχω είναι ενισχυτής ολοκληρωμένος με λυχνίες και 2 ηχεία βάσης. Ήταν συνδεδεμένα μέσω του παραπάνω dac από usb του υπολογιστή και έπαιζα με foobar. Τώρα θέλω να μεταφέρω τον ενισχυτή σε άλλη θέση, σε βιβλιοθήκη δηλαδή και δεν μπορώ να τον συνδέσω με τον υπολογιστή.

Θέλω βασικά να μπορώ να στέλνω μουσικά αρχεία, είτε μέσω tablet ή/και smartphone. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κατευθείαν το logitech και θα ήμουν μια χαρά, αλλά δεν θέλω να καταργήσω το dac που έχω...Παίζει μεγάλη διαφορά στον ήχο, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Η πιο απλή και φθηνή (πάνω απ' όλα) λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα raspberry pi zero w που θα συνδεθεί στην usb είσοδο του dac. Ουσιαστικά θα στριμάρεις τα μουσικά αρχεία από τον υπολογιστή στο dac. Στο λέω αυτό με το δικό σου σκεπτικό πως δε θες να αντικαταστήσεις το dac σου. Το κόστος θα είναι περίπου 30€.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Raspberry ε...? Δοκίμασα λίγο να καταλάβω τι κάνει αυτές τις μέρες, αλλά μόλις διάβαζα για linux σταμάταγα...:2thumb22sup:

Για να καταλάβω, ας πούμε παίρνω αυτό το κιτ (και προφανώς αρχίζω διάβασμα)
https://nettop.gr/index.php/raspber...i-zero-kits/raspberry-pi-zero-w-full-kit.html

Το βάζω πριζα, συνδέω στην usb το dac και από κει και πέρα, μπορώ να στέλνω αρχεία μέσω bluetooth? (wifi το βλέπω για αργότερα)
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Όχι Bluetooth, wifi. Γιατί κολλάς με το BT? Δε χρειάζεται πολύ διάβασμα, υπάρχουν έτοιμοι οδηγοί, άντε 2-3 ώρες δουλειά αν κάποιος δεν το πολυκατέχει με τους υπολογιστές.

Για το κιτ θα επέλεγα άλλα κομμάτια, να είναι μαύρο το setup αλλά αν δε σε ενοχλεί αυτό είναι ολοκληρωμένη πρόταση.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
To bluetooth μου φαινόταν πιο απλό...πχ θέλει η γυναίκα μου να παίζει μουσική μέσω του smartphone....φαντάζομαι γίνεται αυτό και μέσω wifi?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τίποτα δεν είναι απλό μέχρι να το δοκιμάσεις αλλά το wifi είναι πιο απλό και λογικό από το Bluetooth. Με το wifi παίζεις τα αρχεία από το pc ενώ με το BT θα πρέπει να τα έχεις στο κινητό. Επίσης με τη λύση του raspberry έχεις και internet radio. Όλος ο χειρισμός θα γίνεται μέσα από το κινητό ή το tablet.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Θα ριξω διάβασμα να δω τι μπορώ να κάνω. Αν τυχόν αποφασίσω να πάω σε κάποια ακριβότερη λύση η γνώμη σου γι αυτό?

https://ifi-audio.com/products/zen-blue/

Γνωρίζω κάποιον αντιπρόσωπο που ίσως μου το δώσει να το ακούσω, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τι είδους sabre chip έχει...
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Καλό θα είναι αλλά θα αντικαταστήσει το dac που έχεις. Βασικά είναι μία συσκευή αντίστοιχη της Logitech που έδειξες, πολύ ανώτερη όμως ηχητικά.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
To ZEN blue έχει και ψηφιακή έξοδο, έτσι μπορεί να συνδεθεί σε υφιστάμενα DAC προσφέροντας τους τα πλεονεκτήματα του High Res Bluetooth streaming (BT 5.0, LDAC, HWA 24/96 κλπ κλπ).

Εν κατακλείδι μπορει να συνδεθεί και αναλογικά και ψηφιακά και να έχουμε 2 «γεύσεις» ψηφιακές στο συστημα μας.
Έτσι έχουμε και την δυνατότητα άμεσης σύγκρισης.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
To ZEN blue έχει και ψηφιακή έξοδο, έτσι μπορεί να συνδεθεί σε υφιστάμενα DAC προσφέροντας τους τα πλεονεκτήματα του High Res Bluetooth streaming (BT 5.0, LDAC, HWA 24/96 κλπ κλπ).

Εν κατακλείδι μπορει να συνδεθεί και αναλογικά και ψηφιακά και να έχουμε 2 «γεύσεις» ψηφιακές στο συστημα μας.
Έτσι έχουμε και την δυνατότητα άμεσης σύγκρισης.

Ναι, κάπου διάβασα ότι μπορεί να συνδεθεί και σε dac, αλλά προφανώς στο δικό μου που έχει μόνο usb είσοδο δεν γίνεται, σωστά?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Aν το dac σου ειναι αυτο που εχεις στην φωτο,εχει ψηφιακη εισοδο.
Εκτος και αν κανω λαθος και η coaxial ειναι εξοδος.
Αν λοιπον ισχυει αυτο (δηλ η coaxial ειναι εισοδος) τοτε μπορεις να συνδεσεις το ifi με το dac σου και να το λειτουργεις μονο σαν δεκτη bt.
Και καθολου μην αποκλεισεις το γεγονος, το ifi σαν dac να ακουγεται καλυτερα απο το δικο σου!!!
Απλα θα χρειαστεις ενα καλωδιο πχ
https://www.odes.gr/el/kalodia/kalo...dia-psifiaka/kalodia-coaxial-omoaksonika.html
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Την coaxial την είχα συνδέσει κάποια στιγμή σε coaxial input του home cinema, άρα φαντάζομαι είναι έξοδος, οπότε δεν γίνεται, σωστά?

Σε φόρουμ του εξωτέρικου για το Ifi διάβασα ότι μάλλον φοράει το 9023, οπότε φαντάζομαι στην καλύτερη να παίζει σαν το δικό μου, εκτός αν η υπόλοιπη υλοποίσή του μπορεί να κάνει τν διαφορά...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Λοιπόν τώρα με πιάνεις αδιάβαστο, γιατί δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θεμα ....οπότε να μια καλή ευκαιρία να το ξεκαθαρίσω και γω μαζί σου.
Σαν να θυμάμαι παλιά, ότι η coaxial σύνδεση είναι αμφίδρομη,αλλά όχι πάντα.
Οπότε ή διαβάζουμε manual ή δοκιμάζουμε.
Τα λέω σωστά ωρέ παλικάρια ή εχω ξεκουτιανει τελείως?:D
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Δεν το γράφει ρε παιδι μου πανω και η συσκευή, ως θα οφειλε!
To ifi το γράφει σαφως.....ΟUTPUT δεν μας αφηνει καμμία αμφιβολία ;)

Το άλλο πάλι με τα bt receivers.....να μην έχουνε, τα πιο πολλά, κουμπακι on off.
Ποσο θα επιβάρυνε την τιμή ρε κατασκευσταρά?
Εγώ στο δικό μου του έβαλα διακοπτακι από πορτατίφ και του κόβω το ρευμα....ξεφτίλα μεν, δεν το έχω στο ρεύμα συνέχεια άνευ λόγου και αιτίας δε!
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Σωστός....Βέβαια τώρα που κοιτάω το dac φαίνεται και στην αρχική φοτο που έχω, λέει COAX_O

To Ifi το έχει ένα κατάστημα στον Πειραιά και ίσως κάνω μια προσπάθεια να μου το δώσει να το συγκρίνω...αλλιώς αν του παω το δικό μου εκεί να παίξουν και τα 2 δεν ξέρω αν θα καταλάβω και πολλά..
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Το είδα και γω αλλα για να είμαι ειλικρινής, δεν μπόρεσα να το αποκρυπτογραφήσω.
Να ήθελε να πει με το Ο out?
Μπορεί!