Igor Levit

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Ο Igor Levit γεννήθηκε το 1987 στην Ρωσία αλλά οι μουσικές του σπουδές έγιναν στην Γερμανία.

Στην δισκογραφία εμφανίστηκε το 2013 με τις πέντε τελευταίες του Beethoven. Οι σονάτες αυτές ανήκουν στα σημαντικότερα έργα της πιανιστικής φιλολογίας με πάμπολλες ηχογραφήσεις. Ένας νεαρός λοιπόν μουσικός δηλώνει ηχηρά την παρουσία του και αναρωτιέσαι αν πρόκειται για έπαρση ή αυτοπεποίθηση.
Οι εκτελέσεις του στέκουν επάξια δίπλα στις καλύτερες εκτελέσεις της δισκογραφίας.
Ιδιαίτερα στέκομαι στην ζωντάνια, την καθαρή άρθρωση και μια απίστευτη ευκρίνεια ακόμη και στα πολύ γρήγορα περάσματα. Αλλά και σε αργά μέρη, όπως είναι το τρίτο μέρος της Hammerklavier, διατηρεί την ένταση χωρίς να αποσπάται το ενδιαφέρον του ακροατή.
Άκουσα έναν ώριμο μουσικό μια και η συγκριτική ακρόαση της Hammerklavier έγινε με τον μεγάλο Gilels.
Εξαιρετική ποιότητα ηχογράφησης από την Sony.

Beethoven_ The Late Piano Sonatas.jpg
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Το 2014 παρουσίασε τις έξι παρτίτες του Βach BWV 825-830.
Ο ήχος ήταν γεμάτος ζωντάνια και φρεσκάδα. Φωτεινές εκτελέσεις, ρυθμικά ευλύγιστες αλλά και κάποιες εκκεντρικότητες στην ταχύτητα.
Παράδειγμα είναι το Scherzo στην Partita Νο 3. Παίζει πολύ γρήγορα, χωρίς ποτέ να χάνει σε ευκρίνεια, έτσι όμως η Gigue που ακολουθεί φαίνεται αργή.
Τα μεγάλα όμως έργα επιδέχονται πολλές προσεγγίσεις. Η δική του είναι πιο αέρινη και λεπτομερειακή του Gould είναι πιο στακάτη.
Στον Perahia όλα ηχούν φυσικά και προδιαγεγραμμένα. Ο Ashkenazy τις ηχογράφησε με την εμπειρία των εβδομήντα χρόνων του και την έμφυτη μουσικότητα του. Υπάρχει η εξαίρετη Hewitt αλλά και η Κινεζογαλλίδα Zhu-Xiao-Mei. Η τελευταία έχει λίγες ηχογραφήσεις, κυρίως σε Bach, και οι παρτίτες της είναι αναφορά.
Η ηχογράφηση της Sony εξαιρετική.

2-Igor_Levit-Bach_Partitas_BWV_825-830.jpg
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Το 2015 ασχολείται με το τρίαθλο.
Πως αλλιώς να χαρακτηρισθεί το τριπλό cd που διατρέχει τρείς εποχές, τριών απαιτητικών μουσικών κύκλων με παραλλαγές.
Goldberg Variationen, Diabelli Variationen και οι παραλλαγές του Frederic Rzewski πάνω στο λαϊκό τραγούδι People united will never be defeated.
Πρόκειται για δύο μνημειώδη έργα με πολιτιστική συνέχεια και τον απόηχο τους στον 20ο αιώνα.

To τραγούδι του Segio Ortega <El pueblo unido jamas sera vencido> ήταν ο ύμνος της Χιλιανής αντίστασης κατά του φασίστα Pinochet όταν το 1973 ανέτρεψε τον Alliente. Το τραγούδι αυτό έχει μεταφρασθεί σε όλες τις γλώσσες, είναι κάτι αντίστοιχο του Ιταλικού Padiera Rosa ή του λιγότερο γνωστού των Eisler- Brecht Solidarity Song.
Πάνω σε αυτό και ίσως σαν μια αντίδραση κατά της ελιτίστικης καθαρότητας της νέας μουσικής (παρά το ότι χρησιμοποιεί στοιχεία της) ο Rzewski συνέθεσε το 1975 τις 36 παραλλαγές του. Πρόκειται για ένα από σπουδαιότερα έργα, ένα επίτευγμα της πιανιστικής φιλολογίας του 20ο αιώνα.
Ο Levit παίζει με εκπληκτική τεχνική δεξιότητα αλλά και με πολύ ένταση.
Να σημειώσω ότι υπάρχει ακόμη μια εκτέλεση από τον συνθέτη και μια ακόμη εξαιρετική εκτέλεση από τον Andre Hammelin (Hyperion).

Οι παραλλαγές Diabelli είναι αγαπημένο του έργο. Οι παραλλαγές περιλαμβάνουν έναν ολόκληρο μουσικό κόσμο μέσα στον οποίο πετυχαίνει με εξαιρετικό τρόπο να ισορροπεί ανάμεσα στο στοχαστικό στοιχείο και το χιουμοριστικό στοιχείο, ανάμεσα στο Largo molto expressive και το Presto scherzando. Είναι μια από τις καλύτερες Diabelli που έχω ακούσει, αν ήταν να διαλέξω ένα από τα τρία cd θα διάλεγα αυτό.

Στις Goldberg αρκούμαι στο ότι η εκτέλεση στιλιστικά και τεχνικά (αυτονόητο) ήταν άψογη.

1-Igor_Levit-Bach_Beethoven_Rzewski.jpg
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Πρόσφατη είναι η έκδοση με όλες τις σονάτες του Beethoven που αναφέρθηκαν στις μουσικές συζητήσεις στο post <σύγχρονες ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής>.

Οι σονάτες αυτές έχουν ηχογραφηθεί σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και σε τρία διαφορετικά μέρη. Παρόλα αυτά η ποιότητα ηχογράφησης είναι το ίδιο καλή.
Οι πέντε τελευταίες που αναφέρθηκαν στο πρώτο post εκδόθηκαν ξανά αυτούσιες. Κοινό χαρακτηριστικό στις νεότερες εκτελέσεις του παραμένει η καθαρότητα, η φρεσκάδα και η ζωντάνια.
Κανείς όμως πιανίστας που κάνει όλο τον κύκλο δεν είναι το ίδιο καλός σε όλες τις σονάτες. Οι νεότεροι μάλιστα πιανίστες κινδυνεύουν από τις υπέρτερες έναντι των παλαιοτέρων τεχνικές τους ικανότητες. Παράδειγμα είναι η ιλιγγιώδης ταχύτητα που παίζει το τρίτο μέρος της Οp 81a Adieu. Δεν έχω ξανακούσει τόση καθαρότητα σε τέτοια ταχύτητα αλλά. Αλλά η μουσική χρειάζεται και κάποιο χώρο να αναπνεύσει.
Αδύναμη θεωρώ επίσης και την εκτέλεση της σονάτας Νο 24 Οp. 78.
Εκτός αυτών των μικρών επιφυλάξεων είναι ένας αξιόλογος κύκλος από έναν σκεπτόμενο νέο λαμπρό καλλιτέχνη που μου έχει δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες.

Εντελώς συνειρμικά, κρίμα που δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει τον κύκλο ο Gilels.

3-folder.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έξοχη παρουσίαση Κώστα σε ευχαριστούμε πολύ.
Ομολογώ ότι τον κύριο τον γνώρισα πολύ πρόσφατα από τον κύκλο του Beethoven
τον οποίο τώρα ακούω και τον βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα αν και δηλωμένος λάτρης του fortepiano.
Τώρα μου έχεις εξάψει την περιέργεια και για τις υπόλοιπες ηχογραφήσεις.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Κώστα,μπράβο για την ενημέρωση.

Κάθε νέο ταλέντο αξίζει-τουλάχιστον-ένα άκουσμα και ένα αφιέρωμα.Δεν μυρίζουμε νύχια στην Τέχνη.Είναι θέμα ανησυχίας και δια ζώσης έρευνας.

Θα τον "ανακαλύψω" τον Ιγκορ όταν θα είμαι έτοιμος ψυχολογικά ώστε να μην τον αδικήσω..
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Διαβάζοντας τα πολύ εγκωμιαστικά σχόλιά σας γιά τον Ιγκόρ Λέβιτ άκουσα την σαραμπάντα (την "άρια" από τις παραλλαγές Γκόλντμπεργκ) εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=RKekwMJ4sO8 και ομολογώ γοητευμένος. Έχει το σωστό χρόνο, όλες τις επαναλήψεις και το όποιο συναίσθημα - ναι έχει και ο Μπαχ συναισθήματα - το μουσικό αυτό κομμάτι εκπέμπει! Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι η απόδοσή του στις παρτίτες θα είναι ανάλογη. Δεν κρύβω καθόλου την προτίμησή μου στις εκτελέσεις με τσέμπαλο, σημειώνοντας ότι τις εναλλακτικές αυτές εκτελέσεις τις θεωρώ διαφορετικά έργα....
...Γιά τις προτιμήσεις ισχύει άλλωστε το γνωστό "περί ......... κολοκυθόπιττα".
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Tην βρισκω αρκετα αργη και με περιτο σιροπι.

Την συγκεκριμενη Αρια την προτιμω απο τον Μπαρενμποιμ, 30 δευτερολεπτα λιγοτερο με ολες τις επαναληψεις. Μεστη, ειλικρινη, γεματη και συγκινητικη ταυτοχρονα.
Και οι Variations στο συνολο τους απο τον Γκουλντ. Του οποιου επισης προτιμω την ερμηνια σε σχεση με αυτην του Λεβιτ. Σε πιανο ενοειται.

Γιατι νομιζω οτι και γω την προτιμω σε Κλαβσεν. Ακουσε την ερμημεια απο Jean Rondeau. Eμενα με καθηλωνει...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Ο Levit δε μου άρεσε καθόλου στις σονάτες του Beethoven. Άκουσα δειγματοληπτικά μερικές αγαπημένες σονάτες, τη γνωστή του Σεληνόφωτος και την Hammerklavier. Η προσέγγισή του μου φάνηκε υπερβολικά εγκεφαλική και στεγνή, χωρίς καθόλου συναίσθημα. Αντίθετα ο Bach του, που ακούω στις Παρτίτες τώρα, είναι πολύ πιο συναισθηματικός και ρομαντικός. Περίεργο. Και μου αρέσει πολύ. Θα ξανακούσω και άλλες Σονάτες μου φαίνεται.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Μην κρίνετε από το βίντεο. Στο cd η άρια διαρκεί 4.25.

Σε όλους τους πιανίστες η άρια διαρκεί γύρω στα 4 ή 4+ λεπτά (Hewit, Perahia, Beatrice Rana,Irma Issakatze, Gavrilov, Sokolov, Νikolayevna).
Με την μικρότερη διάρκεια είναι ο Gould στην εγγραφή του 1955 σε 1.52 ( στην εγγραφή του 1981, που σιγανοτραγουδάει, την παίζει σε 3 λεπτά) και με την μεγαλύτερη διάρκεια είναι η Tureck 6.09.
Συνεπώς δεν είναι αργός.

Στην κριτική μου για τις Goldberg αφιέρωσα μόνο μια γραμμή γράφοντας ότι είναι τεχνικά και στιλιστικά άψογος. Αυτό, κατά την γνώμη μου ισχύει, αλλά δεν είναι το ένα από τα τρία cd που θα διάλεγα. Συνήθως τις Goldberg τις ακούω με τον Perhaia.
Αγνοώ την εκτέλεση του Barenboim.