αγορα βελονας πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
[FONT=&quot]καλησπερα σας[/FONT]

[FONT=&quot]βρηκα ενα πικαπ του πατερα μου και θελω να το ξανα κανω λειτουργικο κυριως για συναισθηματικους λογους[/FONT]
[FONT=&quot]το μοντελο ειναι το p1000 της sansui οπου δεν υπαρχει η βελονα αλλα αν θυμαμαι καλα μοιαζει με την audio technica atn91 την κιτρινη[/FONT]
[FONT=&quot]οποτε αυτη τη στιγμη ψαχνω βελονα που να ταιριαζει και αν γινεται να ειναι καλυτερη απο την αρχικη αν φυσικα μπορουμε να δουμε διαφορα[/FONT]
[FONT=&quot]και επιπλεον αξιζει να αλλαξω το καλωδιο με ισως λιγο καλυτερο αν φυσικα θα υπαρχει διαφορα γιατι τωρα εχει το κλασικο κοκκινο ασπρο[/FONT]
[FONT=&quot]και τελος εχω απο αλλο πικαπ μια κεφαλη stanton 600 με βελονα ee600 αλλα εχει σπασει οποτε αξιζει να μπει αυτη η κεφαλη και να βρω βελονα;[/FONT]
[FONT=&quot]το κοστος της βελονας δε θα ηθελα να ξεπερασω τα 30 ευρω[/FONT]


[FONT=&quot]επιπλεον θα ηθελα και την βοηθεια σας να το ρυθμισω και επειδη μαζι ειναι και ενας ενισχυτης sansui και εχω μια απορια πισω απο τον ενισχυτη γραφει σε ενα κουμπι deck selector mono or double αυτο τι ακριβως κανει;[/FONT]

[FONT=&quot]επισης θα ηθελα να μου απαντησετε οσο το δυνατον ποιο γρηγορα γιατι θελω να τα εχω παραγγειλει μεχρι αυριο γιατι θελω να το κανω για εκπληξη[/FONT]

[FONT=&quot]σας ευχαριστω προκαταβολικα[/FONT]
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μην ψάξεις βελόνα για την stanton σου, δεν νομίζω να βρεις κάτω απο 45ευρω. γνώμη μου είναι ούτε την κίτρινη ΑΤ για το sansui.
πάρε 2 ΑΤ νέα μοντέλα και για τα 2 πικάπ και δεν θα'ταν κακή ιδέα να είναι η ΑΤ3600.
ψάξε στο νετ και μη νομίσεις ότι δεν παίζουν επειδή κοστίζουν φθηνά. το αντίθετο!
κοιτα με προσοχή το βίντεο να καταλάβεις. εγω την έχω και ναι, παίζει εξαιρετικά!
https://www.youtube.com/watch?v=e2s69fpphVU
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Και εγω στον πατερα μου για το μκ2 πηρα την ατ95 την πρασινη , κανει 59ευρω και παιζει πολυ καλα για αυτο που ειναι
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
ωραια θα βαλω τοτε την 3600
αξιζει τωρα να αλλαχτει το καλωδιο με καποιο αλλο καλυτερης ποιοτητας αλλα φτηνο;
οσο για την ρυθμιση πρεπει να αγορασω κατι;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: αγορα βελονας πικαπ

ωραια θα βαλω τοτε την 3600
αξιζει τωρα να αλλαχτει το καλωδιο με καποιο αλλο καλυτερης ποιοτητας αλλα φτηνο;
οσο για την ρυθμιση πρεπει να αγορασω κατι;

αν δεν έχει πρόβλημα το καλώδιο μην το πειράξεις.
για την σωστή ρύθμισή του πάρε ένα αλφάδι για την ευθυγράμμιση του πικάπ,
https://www.ebay.com/itm/Spirit-Lev...=14283302555669e7b63a55c44e359c7e140b709f90d6
μια κλίμακα για να τσεκάρεις το VTA,
https://www.ebay.com/itm/Record-Pla...189076?hash=item3413f602d4:g:RH0AAOSwinlbkN7Q
έχει και μικρό αλφαδάκι μέσα για να κάνεις επαλήθευση, αν το επιτρέπει το headshell..
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: αγορα βελονας πικαπ

παιδια εβαλα πανω την βελονα το ρυθμισα αλλαξα τον ιμαντα του και φαινονται ενταξει
το μονο θεμα που εχω ειναι οτι που και που ακουω ενα μικρο χτυπημα αλλα δε ξερω αν οφειλεται σε κακη ρυθμιση η στα βυνιλια
τα βυνιλια να πω οτι δεν εχουν καθαριστει ποτε και εχω σκοπο να τα καθαρισω και θελω να μαθω με ποιο τροπο
βαρος αναγνωσης εχω βαλει 2.5gr ειναι ενταξει;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: αγορα βελονας πικαπ

παιδια εβαλα πανω την βελονα το ρυθμισα αλλαξα τον ιμαντα του και φαινονται ενταξει
το μονο θεμα που εχω ειναι οτι που και που ακουω ενα μικρο χτυπημα αλλα δε ξερω αν οφειλεται σε κακη ρυθμιση η στα βυνιλια
τα βυνιλια να πω οτι δεν εχουν καθαριστει ποτε και εχω σκοπο να τα καθαρισω και θελω να μαθω με ποιο τροπο
βαρος αναγνωσης εχω βαλει 2.5gr ειναι ενταξει;

βάρος η 3600 θέλει 3γρ. αν κάνω λάθος ο AUDIOLYTIC θα μας πει.
τι είδους χτύπημα ακούς; σταθερό περιοδικά ή σε άτακτη περίοδο; μήπως είναι σκρατς;
αν αρχίσω εγώ να σου λέω πως να πλύνεις τους δίσκους σου θα γίνει εδώ της τρελής....
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
2.5-3.5 γρ οποτε αν ειναι οκ ασε την στα 2.5
Aν το καλωδιο δεν εχει προβλημα μην κανεις τιποτα.
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
θα ηθελα να μαθω πως νατα καθαρισω γιατι φαινεται οτι εχουν σκονη και σκεφτομαι να παρω αυτα τα πινελακια που διαφημιζουν κανοουν δουλεια;
το χτυπημα το κανει που και που και και σε ατακτη περιοδο και δεν νομιζω να ειναι σκαρτς
λετε να εχω ρυθμισεις κατι λαθος η ειναι βρωμικα τα βινυλια;
νιωθω οτι το κανει λιγο εντονα και οτι σε κανα δυο σημεια ενος βινυλιου πηδηξε ελαχιστα η βελονα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Κοιταξε αν το κατω μερος του σωματος της κεφαλης ακουμπα τον δισκο και γι αυτο να ακουγεται ο θορυβος.Αν συμβαινει αυτο ρυθμισε ξανα προσεκτικα το βαρος αναγνωσης της βελονας μηπως ειναι πολυ.Ο δισκος που το εκανε ειναι στραβος?Η βελονα της ΑΤ91 δεν βγαινει τωρα νομιζω και η 3600 που σου ειπε ο Βλαδιμηρος ειναι απολυτα συμβατη.Καλυτερη απο την ATN-91 και την ATN-3600 ειναι η ATN-91R (κοκκινη) αλλα λιγο πιο ακριβη.Παιζει με λιγοτερο βαρος , εχει αλλη αναρτηση και καλυτερο tracking.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
οχι δεν ακουμπαει τον δισκο πρεπει να το ξανα ρυθμισω;
Αν εισαι σιγουρος οτι η ρυθμιση σου ειναι σωστη και αφου δεν ακουμπα στον δισκο, οχι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Πιθανον.Οταν το ξανακανει,καθαρισε τον συγκεκριμενο δισκο για να δεις αν οντως εφταιγε αυτος η κατι αλλο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν έχεις λίγους δίσκους και ένα knosti είναι ασύμφορο,
https://www.skroutz.gr/c/2645/Axesouar-Pikap/m/31309/Knosti.html
πάρε ένα προστατευτικό για την ετικέτα του δίσκου και πλύνε τους με σφουγγάρι / νερό /σαπουνάδα.
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=vinyl+label+protector&_sacat=0
στο τέλος μη ξεχάσεις να τους ξεβγάλεις με απιονισμένο γιατί στην Μαλεσίνα πρέπει να έχετε πολλά άλατα.

να και κάτι σχετικό με δίσκους που η τιμή έπεσε!
αυτό που έχω εγώ πριν χρόνια το είχα πάρει 50 φράγκα χώρια το shipping.. ήταν το πιο φτηνό.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημέρα μπορείς να πάρεις απο aliexpres για να πλένεις τους δίσκους σου
https://m.aliexpress.com/item/40001...8iC111aGLEaZdg1614426724663&browser_id=&is_c=
Εγω το ειχα παρει γυρω στα 15ευρω.
Βεβαια επειδή έρχεται απο Κίνα είναι της υπομονής γυρω στο 1.5 μηνα εμενα έκανε να ερθει.
Λίγο το χερουλι με δυσκόλεψε στην αρχή αλλα μετα ειναι θέμα συνήθειας.
Πιστεψε με το θεμα πλυσιμο δίσκων είναι οτι καλύτερο, οτι και βουρτσακι να παρεις εχω 2 που ειναι για την απλή σκόνη να το πω ετσι.
Δεν θα κανει την ιδια δουλειά όταν πλύνεις.
Αυτο που σου πρότεινα είναι μια φτηνή λύση αλλα κάνεις την δουλειά σου.
Τωρα αμα θες να ξοδευτείς και τα έχεις τα λεφτά, γιατί ολα είναι θέμα οικονομικής φύσεως πας στην πρόταση του Βλαδίμηρου που οντος εκεί άλλη ποιότητα και δεν θα σε παιδέψει μα καθόλου το χερούλι.
Πιστεψε με γίνομαι κουραστικός αλλά αμα εχεις βυνιλια αρκετά αξίζει να τους πλένεις και όσο να είναι αυτή είναι η μαγεία ενος βυνιλιου, ολα είναι μια τελετή που κάνεις.