βοηθεια για σωστο στησιμο home theater

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
.να σας ρωτησω καποια πραγματα για το τωρινό μου.τα ηχεία του samsung HT D6750W 7.1 πως να τα βαλω σωστά ;το κεντρικό θα το βαλω με wall mount ακριβώς κατω απο τη τβ.τα δυο μπροστά ηχεία διπλα στη τβ αριστερά και δεξιά της τβ με ιση αποσταση απο τη τβ το καθενα,σωστα;ερωτησεις:πρεπει να ειναι σε γωνία προς εμενα (ποσες μοιρες;);να τα βαλω στον τοιχο και αν ναι σε τι υψος απο το εδαφος;τα πισω αν τα βαζω δεξιά και αριστερά μου δε νομίζω να χρειάζεται να τα βαλω στο τοιχο επειδή είναι ακριβώς στο υψος των αυτιών ,σωστασε τι κλιση να τα βαζω;τελος στις ταινίες//σειρες/τηλεόραση που είναι 5.1 τα πισω ηχεία χρειάζονται ;γιατί δε μπορω να τα εχω συνεχεία συνδεδεμενα.αν χρειάζονται μπορω να ρυθμισω μεσω του μενού να λειτουργούν μονο τα μπροστά ως 5.1;το γουφερ το εχω στο πατωμα λιγο αριστερά της τβ.ειναι οκ ή πρεπει να είναι σε καποιο υψος;οτι ερωτηση θελετε καντε την
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλυτερα απο εμας τα λεει η dolby.
Απλα εχε υποψη, οτι στα συστηματα χωρις ισοαταθμιση η συμμετρια ειναι πιο σημαντικη. Ιδιες αποστασεις απο τη θεση ακροασης και απο τους τοιχους κλπ κλπ.
Στο βαθμο που αυτα μπορουν να ενταχθουν στην οικιακη καθημερινοτητα φυσικα.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
2 πραγματα

1ο. τα μπροστά ηχεία νομίζω εχουν πανω ταυτοχρόνως και τα πλαινα ηχεία .δε βλέπω κατι τετοιο στο σαιτ της dolby :nounder:
2ο. πως μπορω απλά και ευκολα να σας σχεδιασω το χωρο να με βοηθησετε ποιο ευκολα ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα εμπρός ηχεία σου έχουν επάνω τους κάποια επιπλέον περιστρεφόμενα μεγάφωνα για να κάνουν χρήση ενός κατ' επιλογή proprietary upmix που ενσωματώνει το σύστημά σου (Vertical Surround). Δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις τα surround ηχεία που έχουν άλλη δουλειά να κάνουν στο σύστημα.

Τις θέσεις των ηχείων και το πως λειτουργεί το κάθε sound mode τα εξηγεί το manual.

http://downloadcenter.samsung.com/c...7/AH68-02336B_REV03_HT-D6750W_XU_web_0117.pdf
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Διαβάζοντας το manual διαπιστώνει κανείς ότι έχει μία ασύρματη μοντούλα για τα πίσω ηχεία οπότε δε χρειάζεται καλώδια, επίσης για το στήσιμο των ηχείων έχει και σχετικό διάγραμμα με εικόνες, το χεις διαβάσει αυτό gergeo?
Αν μπορείς βάλε μία φωτό του χώρου ή κάνε ένα σχεδιάγραμμα και ανέβασέ το εδώ να δούμε κατά πόσο είσαι σωστός και τι διορθώσεις επιδέχεται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια χαρα τα βλεπω αλλα δεν φαινονται πουθενα τα πισω περιφερειακα. Δεν ειναι ασυρματα οπως διαβασα στο εγχειριδιο; Γιατι δεν τα βαζεις κι αυτα να εχεις κυκλωτικο ηχο; Το καροτσακι που λες να υποθεσω αναπηρικο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
ναι αναπηρίας .τα συνδεω μονο οταν βλέπω 7.1,λαθος μου ;χρειαζονται σε 5.1;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βεβαια τα πισω ειναι πρωτιστως για 5.1 και μετα αν το αρχειο σου ειναι 7.1 το κανει downmix σε 5.1 αφου δεν εχεις 7.1 συστημα ηχειων.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
αρα πρέπει να ειναι συνεχεία συνδεδεμένα πισω μου ...χμμ το θεμα είναι οτι δε βολεύει γιατί ετσι μπαινουν στη μεση του χωρου.πφ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έτσι είναι το ιδανικό στήσιμο.

Multi%20Speaker%20position%20ITU_OBAOILeboewhwf.png


Το δικό σου σύστημα είναι 5.1 επί της ουσίας και έχει απλά τη δυνατότητα να φτιάχνει κάποιου είδους πληροφορία ύψους από τα εμπρός ηχεία στα οποία υπάρχουν επιπλέον ενσωματωμένα μεγάφωνα για το σκοπό αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
δεν είναι 7.1;;;;;;

Δεν είναι. 5.1 είναι μαρκεταρισμένο ως 7.1 λόγω και καλά των top front μεγαφώνων που έχει στα εμπρός ηχεία. 7.1 θα ήταν αν είχες και surround back ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Surround ήχο δεν θέλεις να έχεις; Υποχρεωτικά θα βάλεις και τα surround ηχεία να παίζουν. Από κει και πέρα αν θες ψευτοπληροφορία ύψους, πατάς το αντίστοιχο πλήκτρο στο remote και παίζει κάποιος αλγόριθμος της Samsung αγνώστων λοιπών στοιχείων. Αυτό μπορεί να κάνει.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
οκ σας ευχαριστώ παιδιά .κωστα σβησε τις φωτο που ανεβασα αν γινεται :eek:perator:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
δηλαδή κοροϊδία ..
Κοροιδια δεν το λες απ την αποψη οτι εμεις σαν καταναλωτες δεν ξερουμε να διαβασουμε η δεν κανουμε πρωτα μια ερευνα αγορας και οι εταιριες το γνωριζουν αυτο και φυσικα το εκμεταλλευονται.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk