LG 43UM7450 ή Samsung UE43RU7102?

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Καλημέρα Σωκράτη,

Για θέαση απέναντι από την tv σε συνθήκες χαμηλού ή καθόλου φωτισμού μια τηλεόραση με VA panel θα σου αποδώσει εικόνα με περισσότερη λεπτομέρεια και διαβαθμίσεις.
Η UE43RU7102 έχει βρεθεί και με VA και με PLS/IPS panel,αν την πετύχεις με VA αυτή θα προτεινα για τη χρήση που περιγράφεις.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Δεν έχει να κάνει με τον τύπο του πάνελ αλλά με την υλοποίηση.
Σε ένα πιο "τρύπιο" πάνελ θα είναι πιο έντονο λόγω χαμηλότερης εγγενούς αντίθεσης.
 
Last edited:

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Επειδη και γω ειμαι gamer, στα πιο πολλα (?) παιχνιδια που εχουν εντονα χρωματα κλπ, η διαφορα VA με ΙΡS δεν θα ειναι τοσο ενοχλητικη. Τωρα αν σκοπευεις ξερω γω να παιξεις dark souls...ε ναι εκει ως ατμοσφαιρα και μονο το καλυτερο μαυρο της VA θα κανει διαφορα.
Απο την αλλη βεβαια, αν ειναι να εχεις αρκετη γωνια απο τη θεση της tv ως το κρεβατι.....ισως να ενδεικνυται το IPS αν και η προσωπικη μου αποψη οταν κοιταζα τηλεορασεις, ειναι οτι τελικα αυτο με το "θαμπωμα" του πανελ για να το δεις πρεπει να εχεις μεγαλη γωνια απο την τιβι και δεν φαινεται σε "λογικες" γωνιες
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Απάντηση: LG 43UM7450 ή Samsung UE43RU7102?

Oταν γράφεις "τρύπιο" τι εννοείς;

Το LCD λειτουργεί σαν διακόπτης (φίλτρο) φωτός (του οπίσθιου φωτισμού των LED και παλιότερα των CCFL).
Τα IPS/PLS panel έχουν μεγαλύτερη διάχυση του φωτός από το οπίσθιο φωτισμό,σε σχέση με τα VA.
Για αυτό και ο λόγος αντίθεσης στα IPS/PLS είναι στο 1000:1 και στα VA στο 4000:1.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,130
ΑΘΗΝΑ
Σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν ήταν για εμενα οι συσκευές αλλά για τους γιους μου.
Gamer στα 54 είναι λίγο δύσκολο :)
Tελικά αγόρασα από τον Κωτσόβολο 2 LG 43UM7450 με το magic remote με το air play να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην απόφασή μου και να είναι εξαιρετικά χρήσιμο και βολικό.
Με την εικόνα κόντεψα να πάθω ένα μικρό εγκεφαλίκο όταν αφού συντόνισα τα κανάλια,έβαλα ERT SPORTS HD που εκείνη την ώρα είχα ποδοσφαιρο,τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.
Τέτοια θαμπή εικόνα σε FHD μετάδοση δεν είχα ξαναδεί.
Μετά το πρώτο σοκ,συνηλθα και πήγα να δω πως παιζουν οι υπόλοιπες τηλεοράσεις και ευτυχώς...ο αγώνας δεν μεταδιδόταν σε FHD.
Για 379 ευρω που κόστισε η κάθε μία,μάλλον είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή τους.
Ο χρόνος βέβαια θα δείξει αν αυτά που γράφω τώρα συνεχίσουν να ισχύουν.