Αγορά πρώτου προτζέκτορα

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Παιδιά αν μπορείτε τα φώτα σας!
Ενδιαφέρομαι για την καλύτερη εικόνα/λιγότερο θόρυβο πρωτίστως για προβολή HD. Η χρήση θα είναι προβολή ταινιών σε απόσταση 3 μέτρων σε ένα σαλόνι 3.5x4 με συσκότιση κουρτίνα, πατζούρια. Τοίχοι λευκοί.

Ποιο να πάρω?

Optoma uhd300x
Benq w1120/2000
Epson tw5600/5650/6700/7000
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Τι ίντσες θα ήθελες να βγάλεις περίπου ?
Μπάτζετ ?

Σε ενδιαφέρει μόνο νύχτα να βλέπεις με όση συσκότιση επιτρέπουν οι λευκοί τοίχοι σου ?
Προτίθεσαι να κάνεις κάποιες.. εικαστικές παρεμβάσεις όπως π.χ. βάψιμο ένα "frame" με σκούρο χρώμα στον τοίχο γύρω από την οθόνη ?
Έχεις δει αν έχεις ευαισθησία στο Rainbow Effect των DLP ?
 

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Νομίζω 90-100 ίντσες.
Κοντά στα 1000 ευρω. Αν υπάρχει τεράστια διαφορα μπορώ να το τραβήξω ως τα 1200 αλλα με ζόρι.
Δυστυχώς δεν μπορώ να κανω παρεμβάσεις και θα πρέπει να ανεχτώ τις ανταντακάσεις απο τους τοίχους.
Έχω συρόμενη πόρτα στο σαλόνι και θα μπεί οθόνη ωστε να κατεβαίνει απο πάνω.
Το rainbow effect το φοβάμαι. Δεν ξέρω αν έχω ευαισθησία σε αυτό. Διάβασα οτι οι νεότεροι προτζέκτορες οπως Benq1120 με RGBRGB τρεχουν πιο γρήγορα και μειώνουν τις πιθανότητες..Αλλα δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτα και να τα κλαίω.

Είχα αποφασίσει για Benq αλλα μάλλον για Epson με βλέπω. Πόσο χειρότερος να είναι;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Αν μπορείς να πας σε ένα από τα καταστήματα που έχουν showroom καλό θα ήταν να πας, και για να δείς τα μηχανήματα από κοντά ( αν βρείς κάποιο διαθέσιμο από το target group σου ), είτε έστω για να δεις τι γίνεται με το rainbow effect.
Αν δεν έχεις θέμα με το RBE εγω ψηφίζω BenQ W2000+ δαγκωτό.
Ειδάλλως στα αντίστοιχα λεφτά με λύση LCD πας σε Epson.
 

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Ευχαριστώ πολύ. Ύπάρχει showroom που να έχει entry level μηχανήματα και να έχει ίσος τον Benq 1120/2000/2000+; Έχεις υπόψη κάποιο στην Αθήνα;
Έχει μεγάλη διαφοφορά ο w2000+ απο τον w1120;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ultimate audio στην Ηλιούπολη και Audioshow στον Πειραιά, πρώτα όμως επικοινώνησε μαζί τους ποια απ αυτά τα μοντέλα έχουν προς επίδειξη και φυσικά να κανονίσετε ραντεβού, εγώ και στα δύο καταστήματα έχω δει κατά καιρούς προτζέκτορες κι είναι άκρως εξυπηρετικοί και υπομονετικοί κρίνοντας απ τις δικές μου παραξενιές οπότε μη φοβηθείς να ρωτήσεις και να ζητήσεις οτιδήποτε στα λογικά πλαίσια βέβαια.
 

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Ευχαριστω Κωνσταντίνε. Μίλησα και με τους 2. Προς μεγάλη μου έκλπληξη δεν έχει κανείς τίποτα στην έκθεση και μπεριμένουν καινούργιες παραγγελίες με την καινουργια χρονιά. Βέβαια το νόημα της έκθεσης είναι να υπάρχει κάτι μόνιμα άσχετα απο παραγγελίες. Αν βιαζόμουν θα έπαιρνα κάτι απο το Amazon η αλλού. Οπότε ή θα περιμένω ή θα παρω το tw7000 με το οποίο σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα με το rianbow effect.

Δυστυχώς ακόμη και σε αυτόν τον χώρο μας υπάρχει απίστευτος αντιεπαγγελματισμός. Δεν θα το περίμενε κάποιος όμως απο μαγαζί "εξειδικευμένο". Μίλησα με ένα τρίτο μαγαζί με μεγάλο όνομα που παρουσιάζεται ως τέτοιο και ο υπέυθυνος πωλήσεων ήταν εντελός άσχετος. Τον ρώτησα αν το Benq λόγω 6χ ταχύτητας color wheel μειώνει δραματικά το RBE. H απάντηση ήταν οτι το RBE είναι άσχετο απο την ταχύτητα (!) και οτι το βλέπουν μόνο αυτοί που έχουν πρόβλημα... Μάλλον έπρεπε να γίνει τεχνικός σύμβουλος στην Benq να τους πεί οτι τσάμπα σπαταλάνε τα λεφτά τους σε ανοησίες όπως αύξηση της ταχύτητας του color wheel !

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ προσωπικά πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω, αν θες να σου φύγει η απορία και μένεις κοντά Περιστέρι ευχαρίστως να πεταχτείς να σου βάλω για λίγο μιας κι εγώ dlp έχω να δεις αν το βλέπεις κι αν σ ενοχλεί. Πληροφοριακά επειδή αρκετός κόσμος κατά καιρούς έχει δει ταινία σπίτι μου στο τέλος της προβολής πάντα ρωτάω από περιέργεια αν έχουν παρατηρήσει κάτι και τους περιγράφω στο περίπου τι θα πρεπε να χουν δει και κανείς δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Εγώ προσωπικά στα 15 χρόνια βιντεοπροβολής από δύο μηχανάκια δικά μου και καμιά δεκαριά άλλα σε άλλους χώρους όλα dlp δύο φορές πρέπει να το έπιασα στα πεταχτά αυτό το φαινόμενο την ώρα που έσβηνε ο υπότιτλος στα λευκά γράμματα.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Χρονια πολλα,
Εαν σε ενδιαφερει παντως, αγορασα απο απο Κωτσοβολο the mall Μαρουσι τον epaon eh-tw7000 στα 1000 ευρω. Παραδοση εως και 10 Ιανουαριου. Δεν υπαρχει πουθενα αμεσα διαθεσιμος.
Πολυ βολικη η ευκολεια τοποθετησης του.
 

Nostromo

New member
5 August 2018
19
Eυχαριστω για τις προτάσεις! μένω στο κέντρο. Περιμένω απο εμβδομάδα να παω σε ενα μαγαζί να δώ μερικούς μαζί. Δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο. Πρέπει να μάθω αν με επηρρεάζει το rainbow effect για να αποφασισω. Εξακολουθώ να βρίσκομαι ανάμεσα σε benq 1120/2000 και epson w7000.