Medrano 2019

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Είχα χρόνια να επισκευθώ Τσίρκο.

Να πω την αλήθεια πρέπει να πήγαινα γυμνάσιο να ήταν καλοκαίρι και να βρισκόμουν σε διακοπές στην Ερμιόνη μέσα 10ετίας 90'.

Βρέθηκα λοιπόν στο Medrano. Απόφαση στιγμής και πήρα μαζί μου την ολοκαίνουρια Nikon D7200. Έδωσα αυτή που είχα σχεδόν 3 χρόνια και την ξαναπήρα αφού το μετάνιωσα μετά την πώλησή της...

Αν και σκεφτόμουν απλά να πάω να δω το θέαμα μου πήρα και την μηχανή μαζί μου. Τράβηξα τελικά 460+ φωτογραφίες από τις οποίες ανέβασα μόνο λίγες. Αυτές που ξεχώρισα.

Balancer by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr


Nets In The Air by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

Hanging And Dancing by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

Expression by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

Concentration... by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr


The Loneliness Of The Laughter by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Xαιρομαι που δεν βλεπω πια ζωα.


Ωραιες φωτο.

Υπάρχει πλέον οδηγία / κανονισμός από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τα ζώα. Είναι και στη πολιτική του Medrano. Ναι ευτυχώς που δεν υπάρχουν πλέον ζώα. Έχω δει στο παρελθόν...
Ευχαριστώ πολύ!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,167
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Medrano 2019

Ομορφη σειρά Παναγιώτη, πως και δεν πήρες το θηρίο μαζί ? να υποθέσω λόγω έλλειψης φακού κατάλληλης εστιακης ?
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Medrano 2019

Ομορφη σειρά Παναγιώτη, πως και δεν πήρες το θηρίο μαζί ? να υποθέσω λόγω έλλειψης φακού κατάλληλης εστιακης ?

Καλησπέρα Κώστα.

Το θηρίο το έχω για special περιπτώσεις. :flipout:
Πήρα την D7200 γιατί ο 18-105mm θα με βοηθούσε καλύτερα από τον 24-85mm. Και έτσι έγινε. Τα 105mm ήταν ότι έπρεπε. Αν είχα και παραπάνω θα ήταν μια χαρά. Μ' αρέσει πολύ η 7200 σαν μηχανή αλλά και φωτογραφικά. Το θηρίο το δουλεύω πιο πολύ για μακρά έκθεση και εξορμήσεις εκτός.

Έχω και άλλες φωτό τις οποίες δεν έχω φτιάξει ακόμα. Μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την 7200 από πλευράς υψηλών iso (δούλεψα βέβαια μέχρι 6400). Χρησιμοποίησα spot και κέντρου βάρους φωτομέτρηση. Δεν συνηθίζω να τραβώ φωτογραφίες σε υψηλά iso. Πρώτη φορά το έκανα σε τέτοιο όγκο φωτογραφιών αλλά το απαιτούσε και το θέμα. Δεν δυσκολεύτηκα στην επεξεργασία στο κομμάτι αποθορυβοποίησης των αρχείων και μου άρεσε πολύ από πλευράς επιδόσεων η 7200. Βέβαια σαν το θηρίο δεν είναι... :D
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Το γνωστό κλουβί με τις μοτοσυκλέτες! Πολύ ενδιαφέρον θέμα ειδικά τη στιγμή που έσβησαν τα φώτα και άναψαν τα φώτα από τις μοτοσυκλέτες. Πολύ διχρονίλα όμως.


DSC_0814.jpg
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μπράβο. Πολυ ομορφες φωτογραφίες και με πολυ ζεστά χρώματα

Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Ήταν ωραία. Δεν συνηθίζω να φωτογραφίζω ανθρώπους. Σπάνια το κάνω. Αλλά κάποιες φωτογραφίες τελικά άξιζαν πολύ!

Πολύ όμορφες, ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι! Συμφωνώ με τον Ναθ, ευτυχώς δεν υπάρχουν πια ζώα στα τσίρκα...

Ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που αρέσουν!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Δεν το ήξερα ότι σταμάτησαν τα ζώα στα τσίρκα - τώρα που το έμαθα θα πάω να θυμηθώ...

...Πολύ όμορφες φωτογραφίες, ευχαριστούμε που "μας έβαλες μέσα"!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους!

Κι εγώ δεν το γνώριζα για τα ζώα. Το έμαθα όταν διάβασα τη σελίδα του Medrano. Και χάρηκα ιδιαίτερα. Είναι κρίμα στον βωμό του θεάματος να υποδουλώνονται ζώα και μα ταλαιπωρούνται.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Δεν υπήρχε απαγορευτικό στις κάμερες;


Όχι.
Ρώτησα και μου είπαν ότι μπορώ ελεύθερα.
Και έτσι έκανα. Εκάτσα και σε εμφανές σημείο και του έδωσα και κατάλαβε. Τραβούσα συνέχεια.