Απλό-φθηνό ενισχυτή για να κάνω τη δουλειά μου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

broxopios

Senior Member
6 January 2010
380
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Έχω 2 ηχεία και θέλω να πάρω έναν ενισχυτή να τα συνδέσω και στη συνέχεια τον ενισχυτή να τον συνδέσω στον υπολογιστή. Είναι μεγάλος ο χώρος και τα απλά ηχεία υπολογιστή δε θα κάνουν δουλειά. Εκτός αυτού, επειδή υπάρχουν, δε θα ήθελα να πάνε χαμένα. Είδα skroutz κάποιους ενισχυτές και κοίταξα για τον φθηνότερο. Αυτός θα κάνει δουλειά?

https://www.skroutz.gr/s/19956299/Fenton-AV360BT.html
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα φιλε μου και χρονια πολλα !! απο οτι καταλαβαινω ενδιαφερεσαι για δικαναλο ενισχυτη ! εχεις γραψει σε λαθος κατηγορια, δεν μας γραφεις τι ηχεια εχεις, και ενισχυτες τυπου fenton δεν σου δινουν και πολλες δυνατοτητες !!!!!-bye-
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι. Θα χρειαστουμε στοιχεία για τα ηχεια. Απο ενισχυτη παντως, δε μπορω να φανταστω οτι αυτο το πραματακι με τα λεφτα που κανει θα βγαλει ικανοποιητικο ηχο σε ποιοτητα και ενταση οποιο ηχειο και να του φορτωσεις.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εάν καταλαβα τα ηχεια είναι 100 βολτ οποτε πρεπει αναγκαστικα να παρεις ενισχυτή που παιζει στα 100 βολτ !!! είναι ηχεια που παιζουν σε καταστήματα δεν είναι για οικιακη χρηση οποτε θες και τον ανστοιχο ενισχυτή!!!-bye-
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Οι 100βολτικοί ενισχυτές είναι σχεδόν πάντα μονοφωνικοί, γιατί προορίζονται για εγκαταστάσεις σε καταστήματα κλπ. Μπορούν όμως να βρεθούν φθηνά:
https://ican.gr/epaggelmatikos-ihos/pro-enisxites/adastra-dm40n-enisxytis-me-usb-kai-bluetooth-r-40w
Αν όμως τους θέλεις για κανονικό στερεοφωνικό ηχοσύστημα, τα 100V δεν ενδείκνυνται.
 

broxopios

Senior Member
6 January 2010
380
Άρα φεύγουμε από αυτό που είχα στο μυαλό μου και πάμε σε κάτι πιο ακριβό. Και πάλι μόνο και μόνο για να δουλέψουν.

Κοινώς το πιο φθηνό είναι το παραπάνω που πρότεινε ο φίλος In(). ?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.