Αναζήτηση ενισχυτή για Focal Chorus 726

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

XristosAth

New member
29 December 2019
8
Καλησπέρα σε όλους και Χρονια Πολλα.
Αποφάσισα φέτος για μια ηχητική αλλαγη στο χώρο μου και ξεκινάω απο ένα ζεύγος Focal Chorus 726.
Το σύστημα θα φτάσει μεχρι 5.1 για home cinema χρηση αλλα επισης θα παιζει και αρκετη μουσική.
Δεν εχω πολυ εμπειρια στο χωρο και γιαυτο και ηρθα εδω.
Απο το ψαξιμο στο internet δειχνει μια κληση προς Denon, αλλα προτιστος θα ηθελα να ρωτησω τι ισχυ ενισχυτη προτεινεται
για τετοιου ειδους συστημα.
Τα ηχεια τα ακουσα προσφατα σε ενα σπιτι και ηταν φανταστικα, εκει ηταν με εναν Onkyo A-5VL.
Κάθε πληροφορία ειίναι καλοδεχούμενη.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πολλες μοναδες, πολλοι δρομοι και παραδοσιακα κατά focal παιχνιδισματα στην ωμικοτητα. Κανονικα τελικο θελεις αλλα ας πουμε οτι ενας marantz σειρα 6 "μπορει να ανταπεξελθει". Παιρνει και τελικο μετα "αν χρειαστει"
 
Last edited:

XristosAth

New member
29 December 2019
8
καλημερα!
Λιγο πιο λιανα ρε παιδια....
Εχω καποιο μπατζετ αλλα δεν ειναι και ατελειωτο. Για κατι πιο προσιτο υπαρχει καποια λυση??
Για τελικο ηταν η αρχικη ιδεα, αλλα πως θα το προχωρησω για home cinema?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα ηχεία τα άκουσες με δικάναλο ενισχυτή με ό,τι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά τη στερεοφωνική ακρόαση μουσικής. Απ αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι αν θες πολυκάναλο ενισχυτή με μουσικό προσανατολισμό και ικανή οδήγηση με μελλοντική προσθήκη ενός δικάναλου τελικού ο Marantz 7013 φαντάζει ιδανική επιλογή. Κάνε ένα κόπο και μίλα σε προσωπική επικοινωνία με τα καταστήματα γιατί 100% θα πάρεις πολύ καλύτερη τιμή απ τις αναγραφόμενες στο διαδίκτυο.
Τώρα όσον αφορά το μπάτζετ λες ότι δεν είναι ατελείωτο και συμφωνώ, κανενός δεν είναι, αλλά δεν θα πρεπε να ξέρουμε ποιο είναι αυτό για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε;
 

XristosAth

New member
29 December 2019
8
η ιδεα ειναι οτι ξεκιναω με το ζευγαρι αυτο μαζι με τον ενισχυτη! Σαν πρωτο βημα!
δε θα ηθελα να υπερβω τα 2000ευρω. Το επομενο ειναι να προσθεσω 3 focal Flax δορυφορικα! Μικρα ομορφα και απ οσο διαβαζω ικανοποιητικα για home theater!
αυτα φανταζομαι... αν χρειαστει sub ειναι κατι πιο μακρινο!
Διαβαζω οτι τα κεντρικα θελουν δυνατο ενισχυτη για να βγαλουν βαθυ μπασο.... ο χωρος ειναι μεγαλουτσικος που εχω! δε θελω να παω πανω απο 3 αν με ρωτας!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Βαθύ μπάσο μπορείς να έχεις μόνο με sub. Αν ο χώρος είναι μεγάλος θα χρειαστείς και μεγαλούτσικα ηχεία. Έτσι πάνε αυτά.

Ξεκινώντας λοιπόν με ένα ζευγάρι ηχεία και έναν ενισχυτή, το επόμενο βήμα είναι το sub. Ειδικά για το κεντρικό ηχείο που αναφέρεις, έχε υπ' όψη πως ένα σωστά χρονικά ευθυγραμμισμένο ηχείο με το/τα sub ακούγεται σαν πολύ μεγάλο ηχείο ανεξάρτητα από το πόσο μεγάλο είναι το ίδιο.
Αν πάλι δεν είναι σωστά χρονικά ευθυγραμμισμένο με το/τα sub, τότε όντως θα ακούγεται μικρό, όσο μικρό είναι.

Με λίγα λόγια το sub δεν το γλυτώνεις. Όπως δεν γλυτώνεις τα μεγάλα ηχεία αν ο χώρος σου είναι μεγάλος. Όλο το σύστημα πρέπει να είναι σε ισορροπία και το διαθέσιμο budget είναι εκείνο που σου επιτρέπει να έχεις το μέγεθος που μπορείς να έχεις. Προφανώς δεν μπορούν όλοι να τα έχουν όλα.
 

XristosAth

New member
29 December 2019
8
σιγουρα δε μπορουμε... απο προηγουμενη εμπειρια παντως επειδη εχω ξυλινο πατωμα και ειναι κουφιο απο κατω εχω ενα θεμα με τα μπασα γιατι το πατωμα συμβαλει στην γχω του! ειχα ενα συστημα απλο μεχρι σημερα και το μπασο μπουκωνε σισθητα! μπορει να μη φταιει μονο το πατωμα αλλα σιγουρα συμβαλει...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
Το σύστημα θα ρυθμιστεί και θα παίζει μέχρι εκεί που αντέχει να παίζει ο χώρος. Όπως κάνουμε όλοι στα σπίτια μας. Εάν θέλεις μετά μπορείς να επέμβεις ακουστικά στον ίδιο το χώρο για ακόμα καλύτερο ήχο.

Και στην πρώτη και στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι subwoofer.

Φυσικά δεν πρόκειται κανείς να σε πείσει αν δεν θέλεις, και εννοείται ότι εσύ αποφασίζεις πως θα χτίσεις σταδιακά το σύστημα.

Για να γυρίσουμε στα μηχανήματα, οριακά προλαβαίνεις σε καλή τιμή και με 4 χρόνια εγγύηση τον SR7013.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
Όποιον ενισχυτή και να πάρεις με όποια ηχεία και να διαλέξεις στο τέλος θα χρειαστείς έναν τελικό.
Οπωσδήποτε ενισχυτή με pre out.
 

XristosAth

New member
29 December 2019
8
στα 1500 βρισκω ενδεικτικα τον 7013... και εχει και pre out! Δεν εχω αντιρρηση καμια για το sub!
Αλλα ανεβαινω κατακορυφα και ανησυχω :)
Να προτιμισω πρωτα sub και μετα δορυφορους δλδ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αφού μόνος σου είπες ότι θα το στήσει σταδιακά το σύστημα, ό,τι και να πάρεις τώρα κάτι θα σου λείπει, οπότε βάζεις εσύ τις προτεραιότητές σου. Ο 7013 είναι must, μίλα απ ευθείας με κατάστημα γιατί ξέρω ότι θα τον βρεις κάτω από 1500, μετά πας για sub, κεντρικό και περιφερειακά.
 

XristosAth

New member
29 December 2019
8
Απάντηση: Re: Αναζήτηση ενισχυτή για Focal Chorus 726

Ενδιαφερον πλυ φαινεται. Δεν εχω τρελες απαιτησεις απο το Home Cinema.. περισσοτερο βαση στη μουσικη θελω να δοσω.
Θα παω με το νεο ετος σε μαγαζι και με ολα αυτα που μου ειπατε και εχω μαζεψει και νομιζω οτι θα κανω μια καλη κουβεντα και κατι θα βγει.
Ειναι τοσες πολλες οι επιλογες που ενας ασχετος χανει τη μπαλα! Αλλα γλυκαθηκα με τα ηχεια και ειπα να το κανω το βημα!
Απο Yugo παω σε AUDI και εχω ενα ανγχος να κανω οσο γινετε μια καλη επιλογη!
Θα σας ενημερωσω!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλησπέρα σε όλους και Χρονια Πολλα.
Αποφάσισα φέτος για μια ηχητική αλλαγη στο χώρο μου και ξεκινάω απο ένα ζεύγος Focal Chorus 726.
Το σύστημα θα φτάσει μεχρι 5.1 για home cinema χρηση αλλα επισης θα παιζει και αρκετη μουσική.
Δεν εχω πολυ εμπειρια στο χωρο και γιαυτο και ηρθα εδω.
Απο το ψαξιμο στο internet δειχνει μια κληση προς Denon, αλλα προτιστος θα ηθελα να ρωτησω τι ισχυ ενισχυτη προτεινεται
για τετοιου ειδους συστημα.
Τα ηχεια τα ακουσα προσφατα σε ενα σπιτι και ηταν φανταστικα, εκει ηταν με εναν Onkyo A-5VL.
Κάθε πληροφορία ειίναι καλοδεχούμενη.

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές που δίνει η εταιρεία, τα ηχεία έχουν ελάχιστη αντίσταση 2,9Ω. Η ίδια η εταιρεία συνιστά ενισχυτές από 40-250W. Εγώ θα σου συνιστούσα να πάρεις όσο περισσότερα βατ σηκώνει η τσέπη σου!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θέλει βαρβάτο τελικό με ρεύματα, κανένας a/v δεν θα τα οδηγήσει όπως πρέπει, βέβαια σε κινηματογράφο με τα υπογούφερ για τις χαμηλές και κομμένα τα ηχεία ψηλά θα γίνει δουλιά αλλά αν θέλει τίποτα pure direct mode θα τα βρει δύσκολα.
 

XristosAth

New member
29 December 2019
8
ο 3600 εχει και ενα ωραιο κολπο. εχει επιπλεον 2 καναλια που τα δινει σε εξωτερικο ενισχυτη. Δεν ειναι marantz αλλα εχει και μια καλυτερη τιμη!
Απο δυναμη δειχνει καλος