"Μαξιλαράκια" για in-ear ακουστικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Ψάχνοντας ANC ακουστικά κατέληξα και πρόσφατα αγόρασα τα TaoTronics TT-EP01.
Για την τιμή τους, 30 λίρες σε προσφορά από amazon, έμεινα ευχαριστημένος τόσο από το ANC όσο και από την ποιότητα ήχου.
Θα ήθελα μόνο να βελτιώσω την άνεση τους και σκέφτηκα να αντικαταστήσω τα σιλικονάτα μαξιλαράκια τους με foam.
Βρήκα στo site της comply ότι τα Comfort Ts-500 αντιστοιχούν στο δικό μου μοντέλο.
Και πάνω που ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω, διαβάζω reviews στο amazon όπου αρκετοί αναφέρουν για την μειωμένη αντοχή τους.
Κάποιος ανέφερε ότι μετά από τρεις βδομάδες έπρεπε να αντικαταστήσει το μαξιλαράκι λόγω φθοράς, άλλος ανέφερε ότι μπορεί να σκιστούν ακόμα και κατά την τοποθέτηση πάνω στο ακουστικό. Αυτό το τελευταίο με φοβίζει ιδιαίτερα μιας και δεν είμαι των τοοοόσο λεπτών κινήσεων...
Το ζητούμενο είναι η άνεση αλλά όχι να χρειάζονται αλλαγή και κάθε μήνα...

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εντυπώσεις, αν κάποιος χρησιμοποιεί τέτοια προιόντα της comply ή πιθανόν και κάποιας άλλης μάρκας που να μη γνωρίζω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς όλα τα memory foam tips όπως αυτά της Comply έχουν περιορισμένο
χρόνο ζωής.
Το πόσο εξαρτάται από την χρήση , τον ιδρώτα , το σμήγμα και την προσοχή κατά την τοποθέτηση.
Όταν είναι καινούργια δεν υπάρχει περίπτωση να καταστραφούν κατά την τοποθέτηση στο ακουστικό ή το αυτί
εκτός και αν γίνει κάποια υπερβολικά αδέξια κίνηση.
 

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Στο λινκ που έδωσα παραπάνω σχετικά με τα ακουστικά μου, μόλις πρόσεξα ότι δεν είναι από σιλικόνη αλλά τα αναφέρει ως rubber. Μήπως αυτά σιλικόνης θα πρόσθεταν λίγη περισσότερη άνεση;
Συγχωρήστε την ανιδεότητά μου αλλά είναι τα πρώτα μου in-ear ακουστικά και η αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική σε ότι είχα συνηθίσει με τα "κλασσικά" που καθόντουσαν στο εξωτερικό αυτί.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μπα σε γενικές γραμμές είναι τι ίδιο ακριβώς.
Αν έχεις βρει το μέγεθος που σε βολεύει μετά η άνεση είναι καθαρά
θέμα κατασκευής αυτιού και του ακουστικού όσο αφορά το σχήμα , μέγεθος , μήκος της μύτης κλπ.
Έχω ακούσει μέχρι τώρα πάνω από τριάντα In ear ακουστικά και κανένα δεν είχε την ίδια εφαρμογή
με κάποιο άλλο και ελάχιστα από αυτά μου έκατσαν γάντι.
Σκέψου επίσης ότι το ένα αυτί μου είναι εσωτερικά ελαφρώς διαφορετικό από το άλλο!
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: "Μαξιλαράκια" για in-ear ακουστικά

Comply foams..
Με τρία ζευγάρια (τόσα έχει το σετ) ''κατάφερα'' κ έβγαλα 3 χρόνια . Με ελάχιστη χρήση (ακρόαση 1 φορά την εβδομάδα) κ προσεχτική τοποθέτηση στο αυτί πάντα....
Πάντως, -τα προσέχεις - δεν τα προσέχεις, μετά τον χρόνο χάνουν την ελαστικότητά τους (πολυμερίζονται ?), δεν δουλεύουν σωστά κ θέλουν άλλαγμα.
Με άλλα in-ear ακουστικά κάνουν θαύματα (π.χ. κάτι Ultimate Ears που έχω ) και με άλλα (Cambridge Audio Melomania) καταστρέφουν τον ήχο (μπασάρουν τρομερά)..
Για καθημερινή χρήση - γνώμη μου πάντα - είναι να βρείς σιλικόνης με καλή εφαρμογή (που είναι και φτηνά κ δεν παθαίνουν τίποτα)..
Tip : Αυτά της σιλικόνης, μόλις ζεσταθούν μέσα στο αυτί, ''πατάνε'' καλύτερα.
Από πλευράς άνεσης, δεν το συζητώ, τα comply είναι κορυφή. Απλά δεν ακούς τίποτα κ αυτό με τρομάζει για ακρόαση στον δρόμο
 

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Τα comply είναι πολύ ακριβά για να τα επιλέξω μιας και ακούω αρκετή ώρα κάθε μέρα μουσική στο μετρό.
Θα κοιτάξω για σιλικόνης σε κάποια λινκς που δίνουν σε αυτό το site.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Απάντηση: "Μαξιλαράκια" για in-ear ακουστικά

Τα comply είναι πολύ ακριβά

Aκριβά ειναι στο επισημο site οπου αναγκαστικά πρεπει να παρεις σετ με 3 ζευγάρια...

Δες όμως και στο AliExpress.
 

udroxoos

New member
26 September 2019
11
Ψάχνοντας για άνετα μαξιλαράκια in-ear ακουστικών και αποκλείοντας τα foam λόγω μειωμένης αντοχής, κατέληξα σε σιλικονάτα.
Τυχαία λοιπόν, βρήκα το site της SpinFit και τους ρώτησα ποιό μοντέλο θα ταίριαζε στα δικά μου TaoTronic TT-EP01.
Η απάντηση τους άμεση και μου πρότειναν τα CP-100. Πράγματι αυτά κούμπωσαν και μπορώ να πω ότι:

-Είναι σίγουρα πιο άνετα και δε νιώθω την πίεση των rubber μαξιλαριών.
-Προσφέρουν καλύτερη απομόνωση ήχου.

Εντυπωσιάστηκα γιατί πριν αγοράσω τα συγκεκριμένα ακουστικά, ανέφεραν στα reviews του amazon ότι με το anc ενεργό ακούγεται ένα φύσημα το οποίο δεν γίνεται αντιληπτό από το 50% περίπου και άνω της έντασης. Όντως το παρατήρησα και εγώ και νομίζω ότι εξαφανίστηκε εντελώς αυτό το φύσημα ακόμα και χωρίς μουσική! Και προφανώς θα οφείλεται στην καλύτερη απομόνωση που προσφέρουν τα σιλικονάτα.

Στα υπόλοιπα θετικά τους συγκαταλέγονται τα εξής:
-Αντοχή
-Καθαρίζουν εύκολα
-Δεν προκαλούν αλλεργίες
-Παίρνουν τη θερμοκρασία του σώματος

Δεν πιστεύω ότι αναφέρω κάτι καινούργιο αλλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου μιας και αναβάθμισαν σημαντικά τα ακουστικά μου!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Spin fit , πολύ καλά , προσφέρουν συνήθως διαφορετικό
προφίλ ήχου από τα μανίσια συνήθως λίγο πιο λεπτομερές
και με μια μικρή έμφαση στα πρίμα.