Ξαφνική αλλαγή χρώματος oled

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά πρέπει να με έχουν ματιάσει. Έχω μια LG oled e9 55 άρα και ξαφνικά εκεί που βλέπω τηλεόραση κιτρινησε το χρώμα, σαν το λευκό να έγινε κίτρινο. Έψαξα και τις άλλες ρυθμίσεις εικόνας αλλά σχεδόν σε όλες είναι έτσι και σε όλες τις λειτουργίες της τηλεόρασης. Όταν η τηλεόραση μπαίνει στο Mode πρότυπο η ζωηροχρομο και Eco μπλεδιζει σε όλα τα άλλα Mode κιτρινίζει. Στο μόνο που κάπως βλέπεται είναι στην επιλογή παιχνίδι. Έκανα επαναφορα ρυθμίσεων και είναι ακριβώς το ίδιο. Η τηλεόραση έπαιζε στην ρύθμιση expert σκοτεινό με oled Light 60%. Ευτυχώς είναι στην εργοστασιακή εγγύηση. Επίσης έτρεξα ένα βίντεο YouTube και το λευκό το δείχνει σαν σπασμένο κίτρινο η σαν να μπλεδιζει ανάλογα με την επιλογή εικόνας. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να έγινε? Πιστεύω να γίνει αντικατάσταση, είναι 2 μηνών.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Τελικά όλα καλά, Ήρθε σήμερα ο τεχνικός της LG και έβγαλε ένα δικό του τηλεκοντρόλ που μπαίνει με κάποιο Password στο υπολογιστικό έκανε ένα reset σε κάποια καρτέλα που αφορούσε τα χρώματα και όλα επανήλθαν στθς εργοστασιακες ρυθμίσεις. Δεν ξέρει γιατί άλλαξε η τηλεόραση τις ρυθμίσεις αλλά όλα τώρα είναι Οκ.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Είναι ευαίσθητες οι Oled και θέλουν την αγάπη μας.....LG έχω και γω και με αυτά που έγραψες με τρόμαξες όμως η άμεση αντιμετώπιση απο το service με ικανοποίησε.
Καλή χρονιά και καλές θεάσεις.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Μαλιστα μου ειπε να μην ανυσηχω για οτι και αν παθει γιατι η LG εχει απο τις καλυτερες εγγυησεις και τις αλλαζει ευκολα τις τηλεορασεις.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα. Καλή εγγύηση έχει αλλά μη θεωρείς δεδομένο ότι αλλάζουν τις τηλεοράσεις τόσο απλά όσο πιστεύω ότι ο τεχνικός άφησε να εννοηθεί. Πλέον όπως και σε άλλες εταιρείες, προκρίνεται η επισκευή και εάν αυτή δεν είναι εφικτή, τότε επέρχεται η αντικατάσταση.
 

galaxianos

New member
24 November 2017
11
Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα. Καλή εγγύηση έχει αλλά μη θεωρείς δεδομένο ότι αλλάζουν τις τηλεοράσεις τόσο απλά όσο πιστεύω ότι ο τεχνικός άφησε να εννοηθεί. Πλέον όπως και σε άλλες εταιρείες, προκρίνεται η επισκευή και εάν αυτή δεν είναι εφικτή, τότε επέρχεται η αντικατάσταση.

Χρονια Πολλα . Κοιτα σε εμενα εχει τυχει αντικατασταση oled tv με την προαναφερομενη λογο burn in στο πανελ. Γι αυτο και η τηλεοραση ειναι 2 μηνων. Τωρα μαλλον ο τεχνικος εννοουσε καλυτερη εγγυηση σε σχεση με τις αλλες εταιριες. Βασικα εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν παθει κατι η τηλεοραση να φτιαχτει η με επισκευη η με αντικατασταση.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Εννοείται ότι η τηλεόραση θα γίνει σαν καινούργια, σε αυτό το κομμάτι η LG παίρνει τα εύσημα. Δε τίθεται τέτοιο θέμα.