Ηχεια για Denon AVR-X3600H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicoven

New member
11 October 2010
82
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Σκοπευω να αγορασω τον Denon AVR-X3600H για να εκμεταλευτω το eArc με την LG OLED65C9 που προσφατα αγορασα (Atmos, DTS:X). Εχουν και οι δυο HDMI 2.1.

Καταλαβαινω βεβαια οτι υλικο που να εκμεταλευεται το HDMI 2.1 ακομη δεν υπαρχει αλλα θελω να ειμαι λιγο future proof.

Ψαχνω να βρω τα σωστα ηχεια (δαπεδου) για αυτον τον ενισχυτη και θα ηθελα να τονισω οτι δεν θα υλοποιησω 5.1 παρα μονο 2.1 (εχω ενα Martin Logan subwoofer ηδη).

Θελω τα καινουρια ηχεια να ειναι "μουσικα" καθως ακουμε πολυ μουσικη στο σπιτι και δεν θελω να κανω (μεγαλη) εκπτωση στην ποιοτητα του ηχου.

Επισης παιζω games απο το ΧΒΟΧ ΟΝΕ Χ και θα αγορασω και το καινουριο που θα βγει του χρονου (ευελπιστω με HDMI 2.1).

Η ερωτηση μου ειναι: ποια ηχεια μου προτεινετε με budget 2.000 ευρω. Να τονισω παλι οτι θελω μονο ενα ζευγαρι ηχεια και οχι κεντρικο και δορυφορικα.

Αν κατι δεν ειναι κατανoητο απο τα παραπανω, ζητω συγνωμη καθως δεν ειμαι παρα πολυ εμπειρος με αυτα τα θεματα.

Υ.Σ. Αν νομιζετε οτι ο εν λογω ενισχυτης δεν εχει αρκετο ρευμα για να τρεξει τα προτεινομενα ηχεια, δεν εχω προβλημα να αγορασω και εναν τελικο αν χρειαστει για να τον υποστηριξω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Απόσταση από θέση ακρόασης και μέγεθος χώρου;
Σαν πρώτη γνώμη θα σου έλεγα να κοιτάς ηχεία με αντίσταση 8 ohm αντε το πολύ 6.
Οι av receivers δεν τα πάνε πολύ καλά με αντιστάσεις κάτω των 6 ohm.
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Απόσταση από θέση ακρόασης και μέγεθος χώρου;
Σαν πρώτη γνώμη θα σου έλεγα να κοιτάς ηχεία με αντίσταση 8 ohm αντε το πολύ 6.
Οι av receivers δεν τα πάνε πολύ καλά με αντιστάσεις κάτω των 6 ohm.

Η αποσταση ειναι 3.5 μετρα
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν το σύστημα σου θα είναι αυστηρά 2καναλο γιατί δεν σκέφτεσαι για ένα στέρεο ενισχυτή με έξοδο σαμπ, αντί του 3600;
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Καλή ιδέα αλλά:

1. Μπορώ να του περάσω από την τηλεόραση dolby atmos και τα αλλά φόρμα ήχου όπως dts:X? Εγώ σκόπευα να τον συνδέσω με hdmi 2.1 για αυτό το λόγο.

2. Θα βρω κάποιον να έχει AirPlay 2 , Spotify και αλλά τέτοια καλούδια ?
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Σκοπευω να αγορασω τον Denon AVR-X3600H για να εκμεταλευτω το eArc με την LG OLED65C9 που προσφατα αγορασα (Atmos, DTS:X). Εχουν και οι δυο HDMI 2.1.

Καταλαβαινω βεβαια οτι υλικο που να εκμεταλευεται το HDMI 2.1 ακομη δεν υπαρχει αλλα θελω να ειμαι λιγο future proof.

Ψαχνω να βρω τα σωστα ηχεια (δαπεδου) για αυτον τον ενισχυτη και θα ηθελα να τονισω οτι δεν θα υλοποιησω 5.1 παρα μονο 2.1 (εχω ενα Martin Logan subwoofer ηδη).

Θελω τα καινουρια ηχεια να ειναι "μουσικα" καθως ακουμε πολυ μουσικη στο σπιτι και δεν θελω να κανω (μεγαλη) εκπτωση στην ποιοτητα του ηχου.

Επισης παιζω games απο το ΧΒΟΧ ΟΝΕ Χ και θα αγορασω και το καινουριο που θα βγει του χρονου (ευελπιστω με HDMI 2.1).

Η ερωτηση μου ειναι: ποια ηχεια μου προτεινετε με budget 2.000 ευρω. Να τονισω παλι οτι θελω μονο ενα ζευγαρι ηχεια και οχι κεντρικο και δορυφορικα.

Αν κατι δεν ειναι κατανoητο απο τα παραπανω, ζητω συγνωμη καθως δεν ειμαι παρα πολυ εμπειρος με αυτα τα θεματα.

Υ.Σ. Αν νομιζετε οτι ο εν λογω ενισχυτης δεν εχει αρκετο ρευμα για να τρεξει τα προτεινομενα ηχεια, δεν εχω προβλημα να αγορασω και εναν τελικο αν χρειαστει για να τον υποστηριξω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επειδη και γω εχω ακριβως την ιδια τηλεοραση και παιζω games επισης, δε καταλαβαινω γιατι θες να υλοποιησεις "σκετο" 2.1

Φανταζομαι οτι οταν δει το μηυμα σου ο Pleo θα σου πει να παρεις Marantz που ειναι πιο "μουσικος" AVR ενισχυτης (ειναι, το ακουσα με τα αυτακια μου).
Στα λοιπα δεν μπορω να βοηιησω
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Δεν θέλω να γεμίσω ηχεία το χώρο μου. Θέλω να πάρω ότι μπορώ από ήχο μόνο με 2.1.
Αν μπορώ από αυτά να έχω atmos και αλλά πρωτόκολλα έστω και όχι με την πιστότητα του 7.1 θα είμαι ευχαριστημένος.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Δεν θέλω να γεμίσω ηχεία το χώρο μου. Θέλω να πάρω ότι μπορώ από ήχο μόνο με 2.1.
Αν μπορώ από αυτά να έχω atmos και αλλά πρωτόκολλα έστω και όχι με την πιστότητα του 7.1 θα είμαι ευχαριστημένος.

Παρε την 5.1 JBL τοτε για ταινιες.....λενε οτι σκιζει σε ποιοτητα και "ξεγελα" οτι ειναι κανονικο 5.1
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Δεν θέλω να γεμίσω ηχεία το χώρο μου. Θέλω να πάρω ότι μπορώ από ήχο μόνο με 2.1.
Αν μπορώ από αυτά να έχω atmos και αλλά πρωτόκολλα έστω και όχι με την πιστότητα του 7.1 θα είμαι ευχαριστημένος.


Atmos height virtualizer δηλαδή. Για να κάνει ο ενισχυτής επεξεργασία Dolby Atmos όταν δέχεται atmos σήμα (το δείχνει στην οθόνη) και να ενεργοποιεί την επεξεργασία virtualizer ακόμα και με 2 ηχεία.

Στα μοντέλα του 2019 υπάρχει αυτό. Δηλαδή εκτός από τον 3600Η υπάρχει και στον SR6014.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Κοίταξε, η οδός έχει ως εξής. Για καλύτερο αποτέλεσμα στη μουσική, θα πρέπει να κοιτάξεις σε δικάναλο Hi-Fi ενισχυτή. Αν όμως θέλεις τις ευκολίες και την επεκτασιμότητα ενός ενισχυτή AV, τότε θα κοιτάξεις ενισχυτή AV.

Ακόμα δεν έχουν επεκταθεί στις μεγαλύτερες κατηγορίες οι δικάναλοι ενισχυτές AV. Εννοώ εκείνους με HDMI switching. Είναι ακόμα νέα η κατηγορία.
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Ναι συμφωνώ και γιαυτο διαλέγω AV ενισχυτή.

Τι ηχεία προτείνεις;

Κοίταξε, η οδός έχει ως εξής. Για καλύτερο αποτέλεσμα στη μουσική, θα πρέπει να κοιτάξεις σε δικάναλο Hi-Fi ενισχυτή. Αν όμως θέλεις τις ευκολίες και την επεκτασιμότητα ενός ενισχυτή AV, τότε θα κοιτάξεις ενισχυτή AV.

Ακόμα δεν έχουν επεκταθεί στις μεγαλύτερες κατηγορίες οι δικάναλοι ενισχυτές AV. Εννοώ εκείνους με HDMI switching. Είναι ακόμα νέα η κατηγορία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Τουλαχιστον παρε το marantz. Κριμα ειναι δυο ολοκληρα χιλιαρικα για δυο μονο front ηχεια και να τα ταηζεις με denon 3600h.
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Τουλαχιστον παρε το marantz. Κριμα ειναι δυο ολοκληρα χιλιαρικα για δυο μονο front ηχεια και να τα ταηζεις με denon 3600h.
Κατανοητό και συμφωνώ.
Τι ηχεία προτείνεις ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Dynamo 700 wirelessly

Δηλαδή πρόκειται για sub που παίζει πιο καλά μεταξύ 40Hz-63Hz. Εάν το βάλεις να παίξει με ένα ζευγάρι ηχείων δαπέδου δεν θα συμπληρώσει και πολλά σε έκταση. Ίσως με κάποιο καλό audiophile μικρό δαπέδου να ταιριάξει το αποτέλεσμα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Τα proac response d28 τα εχω δει στα λεφτα αυτα αλλα θελει λιγο επεξηγηση το θεμα των 3,5μ αποστασης. Τα ηχεια ποσο θα εχουν μεταξυ τους, ποσος ειναι ο χωρος κλπ κλπ
 

nicoven

New member
11 October 2010
82
Τα proac response d28 τα εχω δει στα λεφτα αυτα αλλα θελει λιγο επεξηγηση το θεμα των 3,5μ αποστασης. Τα ηχεια ποσο θα εχουν μεταξυ τους, ποσος ειναι ο χωρος κλπ κλπ
Τα ηχεία θα απέχουν περίπου 220cm μεταξύ τους.
Είναι σάλοκουζίνα 22τμ.