Αγορά μεταχειρισμένης VT60

filippos69

New member
1 November 2010
42
Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος μιας Panasonic plasma GT50 50inch και είμαι πολυ ευχαριστημένος για 8 ολόκληρα χρόνια .. η ερώτηση είναι απλή, έχω βρει από έναν γνωστό μου μια VT60 50inch, αξίζει να την πάρω ? Η πλέον είναι ξεπερασμένες ? Θα δω καμία διαφορά σε σχέση με την δικιά μου, η συγκεκριμένη vt60 είναι σε άριστη κατάσταση και έχει λειτουργήσει περίπου 4000 ώρες .. έχω περιορισμό χώρου και δεν μπορώ να πάω πάνω από 50 inch διαφορετικά θα δοκίμαζα OLED.. υπάρχει καμία εφάμιλλη στις 50 ίντσες ? Γενικά ότι άλλο έχω δει δεν με ενθουσιάζει και η εικόνα μου φαίνεται ψεύτικη .. τέλος ποσό περίπου αξίζει να πληρώσω ?

ευχαριστω πολυ,

φιλιππος
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για υλικό 4Κ, όχι μόνο δεν είναι ξεπερασμένη, αλλά παραμένει κορυφαία.
Θα δεις κάποια διαφορά σε σχέση με την gt50, αλλά όχι δραματική.
Έχει αρκετά πιο ζωηρή εικόνα σε έντονο φως, πάντως.
Τώρα για την τιμή, δύσκολα...
Όσο καλή και να είναι μία τηλεόραση, κουβαλάει αρκετά χρόνια πίσω της, αν χαλάσει άντε να βρεις λύση κλπ.
Δεν μπορώ να πω ακριβές ποσό, αλλά για παράδειγμα, κάποιος πουλάει στη Χρυσή Ευκαιρία μία 55vt50 900 .
Εννοώ, θέλει να την πουλήσει 900 .
ΔΕΝ πουλιέται τόσο, δεν πιάνει ούτε τα μισά.
Πρακτικά πωλούνται 300 με 400 με τάσεις πτωτικές και βέβαια ΑΝ βρεθεί αγοραστής.
(οι πιο πολλοί θα σου πούνε να μην πάρεις plasma 7ετίας).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Δε χωραει μεγαλυτερη απο 50αρα;
Μηπως με καποιο τροπο να το εκανες να χωρεσει;
Αλλιως κι εγω λεω κατω απο 400 οπωσδηποτε. Και πολλα ειναι. Εξου και η παρακκληση να βρεις χωρο για 55αρα. Καταρχας, θα εχεις bezels. Σχεδον στην ιδια διασταση θα εισαι. Το εχεις μετρησει στον ποντο;
Παρε μια oled φρεσκαδουρα...
 

filippos69

New member
1 November 2010
42
Ευχαριστω πολυ Παιδιά, η αλήθεια είναι ότι είναι στον πόντο γιατί μπαίνει σε τοίχο πάνω από τζάκι, και δεν το πέρνει να εξέχει ... το 4κ δεν με ενδιαφέρει στα 4- 5 μέτρα που κάθομαι.. το μόνο που με χαλάει είναι ότι είναι μεταχειρισμένη και φοβάμαι μην βγάλει κανένα πρόβλημα .. επίσης ζητάει αρκετά ο γνωστός .. 800.. αν έβρισκα χώρο θεωρείται ότι μια OLED κορυφαία είτε Panasonic, Sony, LG είναι αρκετά καλύτερη ? Πάντα για HD υλικό .. και stream από Netflix η prime .. και κάτι τελευταίο, 4000 ώρες είναι πολλές η λίγες για μια plasma ? Δηλαδή θεωρείτε καινούργια η παλιά ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εννοείται ότι δεν αξίζει, δεν έπρεπε καν να το συζητάς.

ΥΓ. To πλάτος της απο ότι είδα είναι 120 cm , οι 55άρες είτε LED είτε OLED είναι στο ίδιο περίπου μεγεθος (γύρω στα 122 cm).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Για τουλάχιστον τέσσερα μέτρα απόσταση θέασης, αν αξίζει κάποια αναβάθμιση, θα είναι με μεγαλύτερη των 50". Έστω, μια οικονομική LCD με VA panel. Για OLED, ίσως να μην αξίζει η επένδυση, με τόσο μεγάλη απόσταση.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ευχαριστω πολυ Παιδιά, η αλήθεια είναι ότι είναι στον πόντο γιατί μπαίνει σε τοίχο πάνω από τζάκι, και δεν το πέρνει να εξέχει ... το 4κ δεν με ενδιαφέρει στα 4- 5 μέτρα που κάθομαι.. το μόνο που με χαλάει είναι ότι είναι μεταχειρισμένη και φοβάμαι μην βγάλει κανένα πρόβλημα .. επίσης ζητάει αρκετά ο γνωστός .. 800.. αν έβρισκα χώρο θεωρείται ότι μια OLED κορυφαία είτε Panasonic, Sony, LG είναι αρκετά καλύτερη ? Πάντα για HD υλικό .. και stream από Netflix η prime .. και κάτι τελευταίο, 4000 ώρες είναι πολλές η λίγες για μια plasma ? Δηλαδή θεωρείτε καινούργια η παλιά ?

Μία OLED είναι η ενδεδειγμένη αναβάθμιση για την περίπτωσή σου. H VT60 έχει περίπου διπλάσια αντίθεση από τη δικιά σου (και τετραπλάσια ενός καλού VA), αλλά το άπειρο αποτελεί άλλη κλάση. Πόσο δε μάλλον όταν μιλάμε για μια τηλεόραση 6ετίας και βάλε χωρίς εγγύηση, τη στιγμή που καινούριες 55άρες OLED έχουν παίξει στα 800-1000 ευρώ κατά διαστήματα...
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για υλικό 4Κ, όχι μόνο δεν είναι ξεπερασμένη, αλλά παραμένει κορυφαία.
Θα δεις κάποια διαφορά σε σχέση με την gt50, αλλά όχι δραματική.
Έχει αρκετά πιο ζωηρή εικόνα σε έντονο φως, πάντως.
Τώρα για την τιμή, δύσκολα...
Όσο καλή και να είναι μία τηλεόραση, κουβαλάει αρκετά χρόνια πίσω της, αν χαλάσει άντε να βρεις λύση κλπ.
Δεν μπορώ να πω ακριβές ποσό, αλλά για παράδειγμα, κάποιος πουλάει στη Χρυσή Ευκαιρία μία 55vt50 900 .
Εννοώ, θέλει να την πουλήσει 900 .
ΔΕΝ πουλιέται τόσο, δεν πιάνει ούτε τα μισά.
Πρακτικά πωλούνται 300 με 400 με τάσεις πτωτικές και βέβαια ΑΝ βρεθεί αγοραστής.
(οι πιο πολλοί θα σου πούνε να μην πάρεις plasma 7ετίας).

ΜΗΝ παρεις πλασμα 7ετιας και ειδικα αν δεν την εχεις χειριστει εσυ.....μπορει ΞΑΦΝΙΚΑ να αρχισει να καταβαζει κατακορυφες γραμμες (σαν χρωμα)...εμενα η δικη μου το εκανε γυρω στα 9 χρονια.
Στις 50 ιντσες και αφου δεν την εχεις απολυτη αναγκη, θα βγει καποια Oled (πχ Philips) σε καλη τιμη, θα εχεις εφαμιλλη (τουλαχιστον) ποιοτητα και ολα τα συγχρονα καλούδια/δυνατοτητες
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
βλέπω όσοι είχαμε πλάσμα σε κανένα δεν έβγαλε την δεκαετία :D
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
βλέπω όσοι είχαμε πλάσμα σε κανένα δεν έβγαλε την δεκαετία :D

μπορει να ηταν και στα δεκα χρονια...δε θυμαμαι ακριβως....αλλα νομιζω οτι καπου εκει ειναι το οριο τους (και καλα να λες)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Νομίζω οι plasma είχαν πιο πολύπλοκα κυκλώματα για να δημιουργήσουν εικόνα και ανέβαζαν και μεγαλύτερες θερμοκρασίες.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Νομίζω οι plasma είχαν πιο πολύπλοκα κυκλώματα για να δημιουργήσουν εικόνα και ανέβαζαν και μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Το πιο πολύπλοκα κυκλώματα από πού προκύπτει; Γιατί στην πραγματικότητα, ένα πάνελ Plasma αποτελείται μόνο από αγωγούς, οι οποίοι ελέγχονται για FullHD πάνελ από 7920 μονόμπιτα τρανζίστορ. Ένα LCD πάνελ από την άλλη, αποτελεί το ίδιο τυπωμένο κύκλωμα, το οποίο για FullHD απαιτεί την ύπαρξη τουλάχιστον 6.220.800, τουλάχιστον 8μπιτων τρανζίστορ. Σε αυτή την πολυπλοκότητα, προστίθεται και ένα ακόμα κύκλωμα ελέγχου για το backlight...

Το μόνο επιχείρημα που θα μπορούσε να σταθεί, είναι το ότι οι Plasma δούλευαν με υψηλότερες τάσεις, αλλά κατά κανόνα ήταν κατασκευασμένες και με ηλεκτρικά εξαρτήματα αντίστοιχης ποιότητας. Εκτός των Samsung, απ' ό,τι φάνηκε στο πέρασμα του χρόνου...

Οπότε, σε διορθώνω:

βλέπω όσοι είχαμε Samsung πλάσμα σε κανένα δεν έβγαλε την δεκαετία :D
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
βλέπω όσοι είχαμε πλάσμα σε κανένα δεν έβγαλε την δεκαετία :D

Εμένα πάντως, η S10, φτου να μην την ματιάσω, το ερχόμενο καλοκαίρι θα κλείσει 11 χρονών (αγορασμένη το καλοκαίρι του 09). :grandpa:
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
για να το λες κάτι θα ξέρεις... όπως και να έχει σαν τεχνολογία μας έχει αφήσει εδώ και καιρό...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
για να το λες κάτι θα ξέρεις... όπως και να έχει σαν τεχνολογία μας έχει αφήσει εδώ και καιρό...

Όχι πάντως λόγω πολυπλοκότητας, ούτε επειδή χάλαγαν. Εδώ δουλεύουν ακόμα στο μετρό οι Plasma που τοποθετήθηκαν το 2002...

Ο λόγος που σταμάτησε η παραγωγή τους το '14, ήταν η έλευση των OLED και η σύντομη πτώση των τιμών τους σε επίπεδα αρχικά κοντινά και μετέπειτα χαμηλότερα των premium Plasma...

Εμένα πάντως, η S10, φτου να μην την ματιάσω, το ερχόμενο καλοκαίρι θα κλείσει 11 χρονών (αγορασμένη το καλοκαίρι του 09). :grandpa:

Κι εμένα η U10 έχει ξεπεράσει τη δεκαετία και τις 20000 ώρες λειτουργίας στο πατρικό μου, ενώ η σύζυγος έχει μια LG Plasma του 2007 που χτυπάει καθημερινά 8ωρα σε χώρο υποδοχής ιατρείου τα τελευταία 3,5 χρόνια...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Έχω ακόμη μια vt20. Ξεπερασμένη Τεχνολογια με υψηλή κατανάλωση. Καλά για τα 800 δε το συζητώ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Έχω ακόμη μια vt20. Ξεπερασμένη Τεχνολογια με υψηλή κατανάλωση. Καλά για τα 800 δε το συζητώ.

Είσαι γκρινιάρης...

Στην ανταλλάζω με μια IPS ίδιου μεγέθους... :p