ΝΕΟ SET UP

JNPS

New member
2 January 2020
1
Ευχαριστώ για την αποδοχή στο φόρουμ !!

Καλησπέρα στην ομάδα καταρχήν. Θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω ένα σαλόνι 6χ4 24τμ ( ύψος 2,80) και το σετ θα γίνει κάπως έτσι
ΓΖ’ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒΏΓŽΒ½ΓŽΒΉ set up.jpg
οπότε θα έχω ακριβός το μισό σαλόνι 3,5μ απόσταση κεφάλι με τηλεόρασή ( 65" λέω να αγοράσω ).
τώρα σχετικά με τα ηχεία σκέφτομαι να βάλω μπροστά ηχεία ραφιού 6,5" + κεντρικό που σχεδόν πάντα αποτελείτε από 2χ5,25"
ένα sub ( εδώ θέλω τα φώτα σας 8" 10 " η 12") και όσο για τα πίσω ίσως το κρατήσω 3.0 μέχρι νεοτέρας, ( εδώ τι έχει ποιο ωραίο άκουσμα 3,1,2 ή 5,1 ???)
καλώδια έχω περασμένα μέσα από τοίχο για sub και για πίσω ηχεία ( θα μπουν ψηλά )!
έχω σκεφτεί να αρχίσω με DENON x1600h + dali oberon 3 + dali oberon vocal δλδ 3,0 για αρχή ( δεν υπάρχει το ρευστό για όλα μαζί ) και αργότερα sub +souround.
όσο για τα ηχεία είναι υπερβολή το μέγεθος ? θα γίνει δουλειά και με μικρότερα ? ο ενισχυτής είναι αρκετός ? και θέση ηχείων είναι καλή ?

θέλω ότι γνώμη έχετε να μου προτείνετε γιατί τπτ από όλα αυτά ακόμα δεν έχουν αγοραστή! μόνο ο καναπές υπάρχει ( περιμένω τα έπιπλα)

ευχαριστώ!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,579
Αθήνα
Θα έβαζα στο παιχνίδι και τα Polk Signature E, δηλαδή τα S20e και S30e αντίστοιχα βάσης και κεντρικό. Είναι πιο bold στον ήχο τους από τα Oberon και το κεντρικό είναι πιο μεγάλο.

Σε ό,τι αφορά το sub, δεν παίζει ρόλο μόνο η διάμετρος του κώνου. Παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο. Εγώ εδώ στη δουλειά έχω ένα 12ιντσο και ένα 10ιντσο με bass reflex και τα δύο και το 10ιντσο παίζει αισθητά καλύτερα και είναι πιο... σεισμικό. :p