Aποκριση συχνοτητας ηχειου

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια !!!! εχω να κανω την εξης ερωτηση οταν λεμε οτι ενα ηχειο εχει αποκριση συχνοτητας πχ 70 xz σημαινει οτι τα χαμηλο του ηχειου πεφτει μεχρι τα 70 xz σωστα ? τα δικα μου ηχεια πεφτουν μεχρι εκει ωστοσο προχθες ειδα στο you tube τεστ για τις συχνοτητες των ηχειων και με εκπληξη διαπιστωστα οτι στα δικα μου ηχεια ακουσα μεχρι και τα 50 χz ρωταω τωρα πως γινεται αυτο ο κατασκευαστης να λεει 70 και εγω να ακουω μεχρι 50 και η φωνη του ενισχυτη στο 1 ! -bye-
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια !!!! εχω να κανω την εξης ερωτηση οταν λεμε οτι ενα ηχειο εχει αποκριση συχνοτητας πχ 70 xz σημαινει οτι τα χαμηλο του ηχειου πεφτει μεχρι τα 70 xz σωστα ? τα δικα μου ηχεια πεφτουν μεχρι εκει ωστοσο προχθες ειδα στο you tube τεστ για τις συχνοτητες των ηχειων και με εκπληξη διαπιστωστα οτι στα δικα μου ηχεια ακουσα μεχρι και τα 50 χz ρωταω τωρα πως γινεται αυτο ο κατασκευαστης να λεει 70 και εγω να ακουω μεχρι 50 και η φωνη του ενισχυτη στο 1 ! -bye-

Το θεμα ειναι και σε τι ενταση παιζουν την Χ συχνοτητα. Για αυτο και οι κατασκευαστες συνηθως μαζι με την αποκριση, αναφερουν και τα db σταθμης.

π.χ. παιζουν μεχρι τα 45hz +-3db. Που σημαινει οτι στα 45hz μπορει να παιζουν χαμηλοτερα κατα 3db απο οτι π.χ. στα 500hz.

Οταν η πτωση εντασης ξεπερασει συνηθως τα 3db, τοτε λεμε οτι πλεον δεν μπορει να αναπαραγει αυτη τη συχνοτητα στις προδιαγραφες.
Δεν σημαινει οτι ο ηχος εξαφανιζεται, αλλα μειωνεται τοσο πολυ που δεν τον λαμβανουμε υπ'οψιν στις προδιαγραφες.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα εγω πως ακουσα την 50 ! και δυνατα η φωνη του ενισχυτη στο 1 το πηγα στο 2 και ακουστηκε πιο δυνατα! μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
η συχνότητα απόκρισης δίνεται συνήθως με κάποιο εύρος +/- db.
Συνήθως στο κάτω άκρο -3 ή -2. Εξαρτάται από την απόκριση που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.
Αυτό σημαίνει ότι το 70 το ακούς ήδη -3 κάτω σε στάθμη από ας πούμε το 100.
Και πέφτει η απόκριση με μια κλίση συνήθως 12db (ανα οκτάβα).
Αρα εντελώς αυθαίρετα αν ακούς το 70 στα -3, το 50 πιθανότατα το ακούς γύρω στα -12 - αν υποθέσουμε ότι αρχισε η πτώση στα 100, μιά οκτάβα στα 100 πάει στα 50. Ακούς συνεπώς τα 50 αλλά πιό χαμηλά από όσο τα 70 ή τα 100.

Αλλοι κατασκευαστές δίνουν την εντελώς φλατ στο κάτω όριο.
Αν δεν μας πεις ποιό ηχείο είναι...δεν βγαίνει άκρη.

Αρα όσα σου είπα, στο περίπου.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
η συχνότητα απόκρισης δίνεται συνήθως με κάποιο εύρος +/- db.
Συνήθως στο κάτω άκρο -3 ή -2. Εξαρτάται από την απόκριση που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.
Αυτό σημαίνει ότι το 70 το ακούς ήδη -3 κάτω σε στάθμη από ας πούμε το 100.
Και πέφτει η απόκριση με μια κλίση συνήθως 12db (ανα οκτάβα).
Αρα εντελώς αυθαίρετα αν ακούς το 70 στα -3, το 50 πιθανότατα το ακούς γύρω στα -12 - αν υποθέσουμε ότι αρχισε η πτώση στα 100, μιά οκτάβα στα 100 πάει στα 50. Ακούς συνεπώς τα 50 αλλά πιό χαμηλά από όσο τα 70 ή τα 100.

Αλλοι κατασκευαστές δίνουν την εντελώς φλατ στο κάτω όριο.
Αν δεν μας πεις ποιό ηχείο είναι...δεν βγαίνει άκρη.

Αρα όσα σου είπα, στο περίπου.

bowerw wilkins dm 302 !
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Προφανως καταλαβα λαθος γιατι νομιζα οτι κατω απο τα 70 δεν θα ακουγα καθολου αρα το ηχειο κατεβαινει πιο χαλημα αλλα παιζει πιο χαμηλα !!!! τωρα το καταλαβα !!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,799
Athens
Το τι είναι αποδεκτό από εμάς και από τους κατασκευαστές διαφέρει και ποικίλλει ανάλογα και τις προϋποθέσεις.

Μπορεί να θέσεις ένα όριο παραμόρφωσης, οπότε αν π.χ. στο φάσμα 70Hz - 22kHz είναι η παραμόρφωση ας πούμε μεταξύ 0.05 και 0.1% και η παραμόρφωση στα 40-69Hz είναι 5%, εσύ μπορεί να λες, "οκ παίζει και τα 60Hz" ενώ άλλος θα πει "όχι, δεν παίζει σωστά 50Hz" κ.ο.κ.

Οι κατασκευαστές συνήθως είτε... υπερβάλλουν στα specifications τους είτε είναι συνεσταλμένοι ( π.χ. μια σειρά κάρτας γραφικών της Asus που ήταν factory overclocked, η Asus έδινε ένα safe νούμερο turbo boost, πάροτι οι περισσότερες κάρτες πήγαιναν πιο πάνω, σου λέει ας έχω εγω καλυμμένο τον πωπό μου, και αν πάει παραπάνω, ίσα ίσα θα πει ο πελάτης, wow, πάει καλύτερα από ότι μου διαφήμιζαν, μπράβο Asus! ).

Αν τώρα το X subwoofer είναι "γραμμικό", δηλαδή αναπαράγει τις συχνότητες μεταξύ 50Hz - 200Hz με μικρές διαφορές ας πούμε max 2db διαφορά top ( μιλάμε για ένα φανταστικό subwoofer που ενδεχομένως δεν υπάρχει με τόσο καλό όριο, αλλά λέμε τώρα :D ), και ας πούμε πιάνει:

100db @ 50Hz
102db @ 55Hz
99db @ 45Hz
101db @ 40Hz
60db @ 35Hz

εεε. δεν λες ότι... παίζει τα 35Hz.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το τι είναι αποδεκτό από εμάς και από τους κατασκευαστές διαφέρει και ποικίλλει ανάλογα και τις προϋποθέσεις.

Μπορεί να θέσεις ένα όριο παραμόρφωσης, οπότε αν π.χ. στο φάσμα 70Hz - 22kHz είναι η παραμόρφωση ας πούμε μεταξύ 0.05 και 0.1% και η παραμόρφωση στα 40-69Hz είναι 5%, εσύ μπορεί να λες, "οκ παίζει και τα 60Hz" ενώ άλλος θα πει "όχι, δεν παίζει σωστά 50Hz" κ.ο.κ.

Οι κατασκευαστές συνήθως είτε... υπερβάλλουν στα specifications τους είτε είναι συνεσταλμένοι ( π.χ. μια σειρά κάρτας γραφικών της Asus που ήταν factory overclocked, η Asus έδινε ένα safe νούμερο turbo boost, πάροτι οι περισσότερες κάρτες πήγαιναν πιο πάνω, σου λέει ας έχω εγω καλυμμένο τον πωπό μου, και αν πάει παραπάνω, ίσα ίσα θα πει ο πελάτης, wow, πάει καλύτερα από ότι μου διαφήμιζαν, μπράβο Asus! ).

Αν τώρα το X subwoofer είναι "γραμμικό", δηλαδή αναπαράγει τις συχνότητες μεταξύ 50Hz - 200Hz με μικρές διαφορές ας πούμε max 2db διαφορά top ( μιλάμε για ένα φανταστικό subwoofer που ενδεχομένως δεν υπάρχει με τόσο καλό όριο, αλλά λέμε τώρα :D ), και ας πούμε πιάνει:

100db @ 50Hz
102db @ 55Hz
99db @ 45Hz
101db @ 40Hz
60db @ 35Hz

εεε. δεν λες ότι... παίζει τα 35Hz.

ευχαριστω παιδες το καταλαβα να ειστε καλα!!!!-bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
bw302FIG3.jpg


όπως βλέπεις τα 70 στα δίνει στο -7 και τα 50 στα -10
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,010
127.0.0.1
Συνήθως οι κατασκευαστές αναφέρουν ένα εύρος συχνότητας όπου το +- στα db δεν θα βγάλει μάτι.
Αλλιώς όλα τα ηχεία θα έπαιζαν στα 20hz - 20khz +-20db. :smile:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Προφανως καταλαβα λαθος γιατι νομιζα οτι κατω απο τα 70 δεν θα ακουγα καθολου αρα το ηχειο κατεβαινει πιο χαλημα αλλα παιζει πιο χαμηλα !!!! τωρα το καταλαβα !!!

Δεν ακούς την κύρια συχνότητα αλλά αρμονικές όπως επίσης μπορεί να ακούς στάσιμο κύμα σε αυτή την συχνότητα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,037
Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια !!!! εχω να κανω την εξης ερωτηση οταν λεμε οτι ενα ηχειο εχει αποκριση συχνοτητας πχ 70 xz σημαινει οτι τα χαμηλο του ηχειου πεφτει μεχρι τα 70 xz σωστα ? τα δικα μου ηχεια πεφτουν μεχρι εκει ωστοσο προχθες ειδα στο you tube τεστ για τις συχνοτητες των ηχειων και με εκπληξη διαπιστωστα οτι στα δικα μου ηχεια ακουσα μεχρι και τα 50 χz ρωταω τωρα πως γινεται αυτο ο κατασκευαστης να λεει 70 και εγω να ακουω μεχρι 50 και η φωνη του ενισχυτη στο 1 ! -bye-

Προφανώς αυτό που άκουσες ήταν η θεμελιώδης συχνότητα από διάφορα test tones. Η απόκριση συχνότητας όμως ενός ηχείου μετριέται μόνο με ροζ θόρυβο. Ο ροζ θόρυβος έχει ίση ενέργεια ανά οκτάβα και αναλύεται με αναλυτή φάσματος. Πολλά ηχεία μπορούν να αναπαράγουν χαμηλές συχνότητες, το θέμα όμως είναι να της αναπαράγουν με ικανή ένταση ώστε να μην επισκιάζονται κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Και φυσικά δεν είναι μόνο τι άκουσες, αλλά και με τι παραμόρφωση το άκουσες.