απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Χωρίς πολύ σκέψη και ψάξιμο, έκανα ανανέωση στο προβολικό μου.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει πολύ υλικό, ήθελα όμως 3d & 4K (οκ ψευτο4Κ).
Το κρέμασα στη θέση του παλιού και μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις: Φως, πολύ περισσότερο φως. Ενώ πριν ήθελα απόλυτη συσκότιση, τώρα δεν είναι απαραίτητη. Χωρίς να έχω κάνει καμιά απολύτως ρύθμιση στον 7000 το μαύρο του μου φαίνεται χειρότερο άλλα ούτως ή άλλως το σαλόνι μου είναι σε ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις...
Το 3D σε 106 ιντσες είναι πραγματικά εντυπωσιακό, αλλά και πιο κουραστικό από την passive LG 47" μου. Το V lens shift είναι λιγότερο στον καινούριο και οριακά μπόρεσα να φέρω σωστά το κάδρο. Το οριζόντιο δεν με ενδιαφέρει τόσο, γιατί ο προβολέας είναι κρεμασμένος σχεδόν στο κέντρο.


Συνολικά αισθάνομαι βελτιωμένος...
(Αν το σκεφτόμουν λίγο περισσότερο ίσως πήγαινα στον 7100 για το παραπανω κοντραστ, αλλά τώρα ...έληξε)
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Εχει ενεργοποιήσει την ίριδα για βελτίωση του μαύρου;
Τον έχω παραγγείλει απο Κοτσώβολο και τον περιμένω έως την ερχόμενη Παρασκευή.
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Απάντηση: Re: απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Εχει ενεργοποιήσει την ίριδα για βελτίωση του μαύρου;
Τον έχω παραγγείλει απο Κοτσώβολο και τον περιμένω έως την ερχόμενη Παρασκευή.

Ναι. Στο μενού έχει τις επιλογές γιa την ίριδα off, normal, fast
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Kαι παρα τη χρηση της ιριδας το μαυρο του φαινεται στα ματια σου χειροτερο απο τον προηγουμενο προβολεα σου;
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Απάντηση: Re: απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

Έτσι νομίζω, συγκρίνοντας την "μαύρη" μπάρα πάνω και κάτω από την ταινία, όταν είναι στενότερη από 16/9. Όμως δεν έχω πειράξει τίποτα από ρυθμίσεις. Στον προηγούμενο προβολέα είχα χρησιμοποιήσει ένα δισκάκι με patterns και χρωματικό φίλτρο και είχα ρυθμίσει τη συνολική φωτεινότητα, αντίθεση, το κάθε χρώμα ξεχωριστά, το gamma και δε θυμάμαι τί άλλο...
Όταν βρω χρόνο θα το κάνω και σε αυτόν. Μέχρι τότε θα τον χρησιμοποιώ out of the box, που δεν είναι και χάλια...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
τρεξε ενα πατερνακι black clipping να ρυθμισεις την σταθμη φωτεινοτητας του μαυρου, μηπως θελει χαμηλωμα.
Επισης, οι 3D προβολεις ειναι φτιαγμενοι να βγαζουν πιο πολυ φως μιας και το χρειαζονται για το 3D mode.
Λογικο ειναι να γκριζαρει λιγο παραπανω το μαυρο, ειδικα αν η λαμπα ειναι στο High.
(αν εχεις σκοπο να τον καλιμπραρεις, θα μειωνες λιγο και το φως του απο εκει)
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Τη λάμπα την έχω στο ECO μια που η φωτεινότητα είναι υπερ-αρκετή. Ο παλιός άλλωστε είχε 1200 ώρες στην πλάτη του με την αρχική του λάμπα και προφανώς είχε μειωμένη φωτεινότητα.
Το βράδυ θα ασχοληθώ με βιντεο με patterns από το youtube, για να δω αν θα καταφέρω κάτι. Το δισκάκι που είχα χρησιμοποιήσει παλιά ήταν bluray που πλέον δεν έχω συνδεδεμένο...
Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καλησπέρα,
Βρήκες χρόνο να ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις?
 

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Απάντηση: Re: απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

Καλησπέρα,
Βρήκες χρόνο να ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις?

Ναι, έτρεξα μερικά βιντεακια από το youtube και ρύθμισα τα εντελώς βασικά, contrast & brightness και το συνολικό Hue. Το αποτέλεσμα είναι καλύτερο, με βελτίωση του μαύρου, αλλά θέλω να βρω και το bluray ρύθμισης με το μπλε φίλτρο για να παίξω λίγο παραπάνω..
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εγώ είμαι ακόμη στο περίμενε από Κωτσόβολο. Μου έδωσαν τώρα ενδεικτική ημερομηνία παράδοσης 7 Φεβρουαρίου.

Από τα reviews βλέπω ότι στις ρυθμίσεις είναι must η χρήση του color format RT.2020 και κάποιου super resolution mode.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Παρέλαβα, τον κρέμασα την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου και είδα μόνο λίγο batman από Nova.
Εντυπωσιακό το μέγεθος (120"), απολαυστική εμπειρία, "δύσκολη" ταινία το batman, πολύ σκοτεινές σκηνές που δεν πρέπει να είναι και το "φόρτε" του προβολέα που δεν απέφυγε ένα γκρι πέπλο.
Είναι ο πρώτος μου προβολέας, από ρυθμίσεις δεν γνωρίζω, τον έχω στο cinema, eco, super resolution 5, color format RT.2020 και auto iris high.
Ο Werewoolf πρότεινε ρύθμιση της "στάθμης φωτεινότητας του μαύρου" και (πιθανό) χαμήλωμα της, πως γίνεται αυτό από το μενού του προβολέα? Δεν εννοώ ο έλεγχος, το χαμήλωμα της στάθμης λέω
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κατεβαζεις το "brightness" ή "φωτεινοτητα" αν το μενου ειναι στα ελληνικα.

Στα μενου, το "contrast" ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα λευκου, ενω η "φωτεινοτητα" ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα του....μαυρου.

Αρα θα τρεξεις το πατερνακι black clipping σε πληρη συσκοτιση, θα πλησιασεις σε αποσταση αναπνοης την οθονη με το τηλεκοντρολ στο χερι και θα παρατηρεις τις μπαρες που αναβοσβηνουν.
Βεβαιωσου οτι θα αυξομειωσεις την φωτεινοτητα, σε σημειο που να μην βλεπεις το παραμικρο στην μπαρα 16. (Ακομα κι αν χρειαστει να σκοτεινιασεις λιγο και την 17 για να το πετυχεις αυτο.)
Καλυτερα να χασεις ελαφρως πληροφορια απο το 17 παρα να φωτισεις το μαυρο σου (16) με φως. (Εξτρα γκριζαδα)

Ομοιως μπορεις να τρεξεις και το πατερν white clipping ρυθμιζοντας και το κοντραστ του προβολεα (απο το ρυθμιστικο κοντραστ)

Αν δεις τις γκρι μπαρες να εχουν μια καποια εγχρωμη αποχρωση (π.χ. κοκκινωπη κλπ) ισως ειναι δειγμα οτι πρεπει να κατεβασεια λιγο κοντραστ, γιατι δημιουργει προβλημα στα χρωματα.

Και ενω η μπαρα στο black clipping πρεπει να αναβοσβηνει τυπικα μεχρι το 234 , καλο ειναι για να μην στρεσαρονται τα χρωματα, να το κατεβασεις 1-2-3 κλικ απο το ρυθμιστικο κοντραστ, μεχρι να δεις τις μπαρες να αναβοσβηνουν μεχρι καπου στο 240 περιπου, αν παρατηρησεις χρωματικες αλλοιωσεις στις μπαρες που θα αναβοσβηνουν.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Χίλια ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση.
Επειδή δεν έχω εμπειρία, αυτά τα πάτερνς μπορώ να τα "γκουγκλάρω" στο you tube μέσω του συνδεδεμένου Xiaomi Mi Box S, σωστά?
Φαντάζομαι/ελπίζω ότι αυτά τα νούμερα από τις μπάρες (16, 17 κλπ) καθώς και τα "αναβοσβησίματα" στα 234, 240 κλπ θα τα καταλάβω εκείνη την ώρα.
Μάλλον την Παρασκευή θα προσπαθήσω που πιθανότατα θα έχω άδεια.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

Χίλια ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση.
Επειδή δεν έχω εμπειρία, αυτά τα πάτερνς μπορώ να τα "γκουγκλάρω" στο you tube μέσω του συνδεδεμένου Xiaomi Mi Box S, σωστά?
Φαντάζομαι/ελπίζω ότι αυτά τα νούμερα από τις μπάρες (16, 17 κλπ) καθώς και τα "αναβοσβησίματα" στα 234, 240 κλπ θα τα καταλάβω εκείνη την ώρα.
Μάλλον την Παρασκευή θα προσπαθήσω που πιθανότατα θα έχω άδεια.
Ξεχασα να σου πω, πως το καθε player βγαζει τις δικες του σταθμες φωτεινοτητας, χρωματων κλπ

Αρα τα πατερνακια θα πρεπει να τα βαλεις να παιξουν στο player που θα συνδεεται στο προβολεα. (π.χ. χιαομι box)

Αν το πλεηερ συνδεεται στο youtube μπορεις σε αυτο να ψαξεις για ΑVS 709 Black clipping test καθως και AVS 709 white clipping test και να τα τρεξεις κατευθειαν απο εκει σε full screen.

Αν θα χρησιμοποιησεις και καποιο αλλο player στον προβολεα πιυ δεν τρεχει youtube πες μου να σου βαλω λινκ να τα κατεβασεις απο cloud, να τα βαλεις σε στικακι και να τα τρεξεις απο οποιοδηποτε player που θα συνδεθει στον προβολεα.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: Απάντηση: Re: απο epson tw-2000 δεκαετίας+ σε tw7000

Ξεχασα να σου πω, πως το καθε player βγαζει τις δικες του σταθμες φωτεινοτητας, χρωματων κλπ

Αρα τα πατερνακια θα πρεπει να τα βαλεις να παιξουν στο player που θα συνδεεται στο προβολεα. (π.χ. χιαομι box)

Αν το πλεηερ συνδεεται στο youtube μπορεις σε αυτο να ψαξεις για ΑVS 709 Black clipping test καθως και AVS 709 white clipping test και να τα τρεξεις κατευθειαν απο εκει σε full screen.

Αν θα χρησιμοποιησεις και καποιο αλλο player στον προβολεα πιυ δεν τρεχει youtube πες μου να σου βαλω λινκ να τα κατεβασεις απο cloud, να τα βαλεις σε στικακι και να τα τρεξεις απο οποιοδηποτε player που θα συνδεθει στον προβολεα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια.
Δεν κατάφερα να ασχοληθώ καθόλου αυτό το ΠΣΚ, είχα κάποια θεματάκια. Το μόνο που έκανα ήταν να μειώσω τη φωτεινότητα στο 40 (από 50 default) και να αυξήσω την αντίθεση στο 60 (από 50 default).
Το μενού έχει τα πάντα να ρυθμίσεις, κάτι "hue" και πολλά άλλα "περίεργα". Μου ήρθε να τα πειράξω στην τύχη να δω τι κάνει το καθένα αλλά συγκρατήθηκα. Μάλλον θέλει επαγγελματία, αλλά δεν ξέρω εάν θα καταφέρει να εξαλείψει το πέπλο και να αυξήσει τη λεπτομέρεια στα σκοτεινά πλάνα.
Να πω την αλήθεια η εικόνα ήταν πολύ καλύτερη με Blu Ray "Jurassic World Το Βασίλειο έπεσε" μεσώ PS3.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μην περιμένετε τα καλύτερα αποτελέσματα δίχως ρύθμιση με τον κατάλληλο εξοπλισμό και γνώσεις.
Τα βασικά με τα patterns θα βοηθήσουν κάτι τις, αλλά όσο μπορεί να μειωθεί το "πέπλο" χρειάζεται spectroradiometer και περαιτέρω ρύθμιση ( gamma, grayscale, CMS, κλπ ).
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Δεν αμφιβάλω. Φαντάζομαι θα θελει και καποιο player πανω στο οποιο θα καλιμπραριστει.
Στη δική μου περιπτωση ειναι συνδεδεμενος με xiaomi mi box s για netflix, youtube, στικακια etc., ps3 ως παιχνιδομηχανη κσι BD, Nova και δεκτη τηλεορασης για digea.
Στο μελλον θα αγοραστει και 4κ bd player για 4k disks και 3D.
Αντε βγαλε ακρη με τι θα το καλιμπραρεις.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Δεν αμφιβάλω. Φαντάζομαι θα θελει και καποιο player πανω στο οποιο θα καλιμπραριστει.
Στη δική μου περιπτωση ειναι συνδεδεμενος με xiaomi mi box s για netflix, youtube, στικακια etc., ps3 ως παιχνιδομηχανη κσι BD, Nova και δεκτη τηλεορασης για digea.
Στο μελλον θα αγοραστει και 4κ bd player για 4k disks και 3D.
Αντε βγαλε ακρη με τι θα το καλιμπραρεις.

Με αυτό που θα βλέπεις όλες ή το πλείστον των ταινιών σου :p
Αν παίρνεις δισκάκια blu-ray κυρίως, τότε το BR player σου.
Αν βλέπεις ματρόσκες τότε το Mi Box S ή οποιοδήποτε player χρησιμοποιείς για τα... δικτυακά shares σου.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα custom profiles του προτζέκτορ σου για να έχεις calibration settings για 1-2-3 πηγές και να γυρίζεις στο εκάστοτε προφίλ ανάλογα από το που παίζεις. ( βεβαίως το calibration έρχεται με κόστος ανά πηγή, με άλλα λόγια για 1 πηγή πλερώνεις ΧΧΧ ευρώ, για 2 πηγές 2* ΧΧΧ, 3* ΧΧΧ ( ίσως και μια εκπτωσούλα ) κλπ κλπ. )
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Τα παραπανω σπο 1 καλιμπραρισματα δεν δουλευουν σε εμeνα διοτι ολες οι πηγες πηγαινουν στον denon 2400 και σπο εκει με 1 hdmi στον προτζεκτορα.
Ισως μια γενικη "περιπου" ρυθμιση να μου να ειναι οκ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μην μπερδευεσαι. Μπορει ολες οι πηγες να καταληγουν στον ενισχυτη και ο προβολεας να βλεπει μια εισοδο, αλλα ο ενισχυτης ενω βλεπει πολλαπλες πηγες, τελικα επιλεγει μια να στειλει. Και η καθε πηγη στελνει διαφορετικη εικονα μεσω του ενισχυτη.

Αρα ο calibrator μπορει να καλιμπραρει τον προβολεα απο πολλες πηγες. Θα γυρισει τον ενισχυτη πρωτα στην Α πηγη και υστερα θα καλιμπραρει την Α. Υστερα θα αποθηκευσει αυτες τις ρυθμισεις σε ενα preset του προβολεα π.χ. user 1.
Υστερα θα γυρισει τον ενισχυτη στην πηγη Β και θα ξανα καλιμπραρει τον προβολεα, αποθηκευοντας τις ρυθμισεις στο preset user 2.
Θα επαναλαβει τα βηματα για οσες πηγες εχεις. Στο τελος εσυ αναλογως με ποια πηγη παιζεις,θα γυρνας τον προβολεα στο αναλογο Preset.