minidsp i2s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Επάνω στην πλακέτα του minidsp 2x4HD υπάρχει ένα pinout i2s με ενδείξεις blck, mclk, lrclk, ground κτλ. Αν καταλαβαίνω καλά σου δίνει ο κατασκευαστής τη δυνατότητα να παρακάμψεις με αυτό τον τρόπο τη μετατροπή σε αναλογικό σήμα χρησιμοποιώντας κάποιο i2s to spdif module. Μέχρι εδώ τα λέω σωστά? Σε μία τέτοια πλακέτα απλά συνδέω τα καλώδια στις αντίστοιχες θέσεις και είμαι έτοιμος? Είναι plug&play? Τι θα πρέπει να προσέξω?

Όπως καταλαβαίνετε από τις ερωτήσεις δεν το κατέχω και το ψάχνω. Αυτό που θέλω είναι να μπορέσω να πάρω μόνο το dsp στάδιο από το minidsp και να το στείλω μετά στο dac μου, να παρακάμψω το dac της συσκευής δλδ που είναι και ο αδύναμος κρίκος.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Όχι είναι σίγουρα έξοδος (έξοδοι βασικά είναι δύο, τέσσερα κανάλια), έχει toslink σαν είσοδο.

 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
ολα τα πλακετακια i2s που εχω δει και εχω δουλεψει δεν εχουν εσοδο απο το ι2s παρα μονο εξοδο προς καποιο dac ,φυσικα βγαζουν εξοδο απο toslink & spdif

αν υπαρχει καποιο που δεν το ξερω παω πασο


πως εισαι σiγουρος οτι ειναι εξοδος;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Έτσι νομίζω διότι η συσκευή έχει 2 κανάλια στην είσοδο (αναλογικά L&R ή ψηφιακά με toslink ή usb) και τέσσερα κανάλια στην έξοδο (αναλογικά). Στα pins λέει πως το 9 είναι i2s ch 1/2 και το 10 είναι i2s ch 3/4, τέσσερα κανάλια άρα είναι οι έξοδοι.

Τέτοια πλακέτα i2s-->spdif έχω στο raspberry pi, ένα hifiberry digi+ που κάνει αυτή τη δουλειά, παίρνει το i2s από το Pi και το βγάζει ψηφιακό. Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν αντίστοιχες για γενική χρήση.

Αυτό πχ δεν κάνει? https://www.audiophonics.fr/en/diy-...al-interface-32bit-384khz-dsd128-p-13627.html
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
μπορει να σου κανει αυτο που εβαλες αλλα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η i2s που εχεις ειναι εξοδος ,αυτο θα το ξερει αυτος που το αγορασες

για βαλε λινκ απο το δικο σου
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Πω πω, έχεις δίκιο. Τώρα βλέπω κι εγώ στο manual του plugin λέει πως: - I2S (Future - Currently not available). Πάντως αν υποθέσουμε πως λειτουργεί ή πως βγάζουν firmware και ενεργοποιείται, το να συνδέσω μία τέτοια πλακέτα είναι τόσο εύκολο όσο υπέθεσα στο αρχικό ποστ? Δηλαδή με 5 καλώδια συνδέω data, gnd, mclk, lrclk, bclk και παίζει?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: minidsp i2s

Ναι είναι αρκετά εύκολο στην ουσία όπως τα λες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τώρα βλέπω στο manual που αναφέρει τα versions, στην έκδοση V1.7 Adding I2S support for outputs (27 November 2018). Μάλλον λοιπόν είναι ήδη περασμένο το firmware ή θα μπορέσω να το κάνω upgrade αν θα έχω προηγούμενο. Το minidsp δεν το έχω ακόμα, θα το πάρω σύντομα, αν μου δίνει τη δυνατότητα spdif out. Αλλιώς θα πρέπει να πάρω το SHD Studio που η διαφορά τιμής είναι κάπου στο χιλιάρικο.

Γνωρίζει κανείς κάποιο i2s to spdif module, οικονομικό που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: minidsp i2s

Έχω ένα τέτοιο για τέτοιες δουλειές: http://store.sure-electronics.com/product/1AA916

Δεν το έχω δουλέψει με minidsp, αλλά το πιο πιθανό είναι να είσαι ΟΚ.

Ευχαριστώ. Αυτό που προτείνεις είναι περισσότερο για σένα που είσαι diiyer, έχει πολλές λειτουργίες και ρυθμίσεις αν καταλαβαίνω καλά από τα διακοπτάκια. Κάτι θα βρω, ίσως κοιτάξω και για dac να πάρω απευθείας line out και να μη χρειάζεται να στέλνω σε dac. Θα δω, το βασικότερο που ήθελα να μάθω είναι αν είναι απλή η σύνδεση του i2s και αν μπορώ να την κάνω κι εγώ που δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία. Εμμέσως μου το επιβεβαίωσες κι εσύ πως απλά συνδέω τα 4-5 καλώδια.

Πάντως κάνε μου μία χάρη αφού όπως βλέπω είναι το αντικείμενό σου. Όταν έχεις χρόνο ρίξε μία ματιά και πες μου αν αυτό που σκέφτομαι είναι σωστό (έστω στα χαρτιά). Το minidsp 2x4HD έχει ένα ADSP21489 chip που είναι το dsp και μετά ένα ak4626avq που εκτελεί ουσιαστικά χρέη dac. Το i2s pin out θα είναι πριν το dac, αν πάρω δηλαδή το σήμα από εκεί θα παρακάμψω συνολικά το ak4626avq και την μετατροπή σε αναλογικό θα την κάνει το δικό μου dac (όποιο είναι αυτό). Τα λέω καλά ή όχι. Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να χρησιμοποιήσω το minidsp μόνο για την επεξεργασία του ψηφιακού σήματος (crossover, DRC, dirac κτλ) κι όχι σαν dac γιατί σε αυτόν τον τομέα πονάει η συσκευή (με 250€ δεν μπορεί να τα κάνει όλα καλά).
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Re: minidsp i2s

Ευχαριστώ. Αυτό που προτείνεις είναι περισσότερο για σένα που είσαι diiyer, έχει πολλές λειτουργίες και ρυθμίσεις αν καταλαβαίνω καλά από τα διακοπτάκια. Κάτι θα βρω, ίσως κοιτάξω και για dac να πάρω απευθείας line out και να μη χρειάζεται να στέλνω σε dac. Θα δω, το βασικότερο που ήθελα να μάθω είναι αν είναι απλή η σύνδεση του i2s και αν μπορώ να την κάνω κι εγώ που δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία. Εμμέσως μου το επιβεβαίωσες κι εσύ πως απλά συνδέω τα 4-5 καλώδια.

Πάντως κάνε μου μία χάρη αφού όπως βλέπω είναι το αντικείμενό σου. Όταν έχεις χρόνο ρίξε μία ματιά και πες μου αν αυτό που σκέφτομαι είναι σωστό (έστω στα χαρτιά). Το minidsp 2x4HD έχει ένα ADSP21489 chip που είναι το dsp και μετά ένα ak4626avq που εκτελεί ουσιαστικά χρέη dac. Το i2s pin out θα είναι πριν το dac, αν πάρω δηλαδή το σήμα από εκεί θα παρακάμψω συνολικά το ak4626avq και την μετατροπή σε αναλογικό θα την κάνει το δικό μου dac (όποιο είναι αυτό). Τα λέω καλά ή όχι. Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να χρησιμοποιήσω το minidsp μόνο για την επεξεργασία του ψηφιακού σήματος (crossover, DRC, dirac κτλ) κι όχι σαν dac γιατί σε αυτόν τον τομέα πονάει η συσκευή (με 250 δεν μπορεί να τα κάνει όλα καλά).
σωστά τα λες να πάρεις από το dsp θα παρακάμψεις το ak
 
Όντως, σωστά τα λες. Απλά έχε κατά νου ότι για να στείλεις I2S σε dac πρέπει πρακτικά να μοντάρεις το dac σε απόσταση λίγων εκατοστών από την πλακέτα του minidsp, μιας και τα καλώδια με τα σήματα I2S δεν είναι καλό να είναι μακρύτερα από 5-10 εκατοστά.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Χμμ τα 5cm μοιάζουν σχεδόν ακατόρθωτα, στα δέκα λογικά κάτι γίνεται. Θα πάρω μία χούφτα τέτοια https://www.audiophonics.fr/en/254m...ale-female-cable-1-pole-10cm-x40-p-11646.html για δοκιμές. Όταν θα είμαι έτοιμος και αρχίσω τις εργασίες θα επανέλθω καθώς είμαι σίγουρος πως αποκλείεται όλα να κυλίσουν ομαλά, κάπου θα σκαλώσω.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Λοιπόν μετά από καιρό επανέρχομαι. Αγοράστηκε ένα ευτελές dac board από Κίνα ώστε αρχικά να δοκιμαστεί αν η αρχική ιδέα είναι εφαρμόσιμη, χωρίς να ξοδευτούν χρήματα. Το board μου κόστισε 5€ (είχα κάτι πόντους) και είναι αυτό εδώ https://www.banggood.com/DAC-Sabre-...Decoder-Board-For-Raspberry-Pi-p-1256341.html . Συνδέθηκε στο minidsp και ναι έδωσε κανονικά ήχο στην έξοδο, κάτι που με κάνει να θέλω να προχωρήσω με το project της βελτίωσης του 2x4HD. Εδώ όμως είναι που θα χρειαστώ πάλι βοήθεια και γνώμες.



Πρώτον, αν έχω καταλάβει καλά το 2x4HD λειτουργεί στα 24bit 96Khz το dsp τμήμα του, άρα υποθέτω πως αυτό θα δίνει και στην έξοδο. Τι είναι λοιπόν καλύτερο να συνδεθεί σε board χωρίς master clock και να δουλεύει με το δικό του ρολόι ή σε board που θα επαναχρονίζει το σήμα. Θα είναι καλύτερα να μετατρέψω το i2s σε spdif με ένα τέτοιο module https://www.audiophonics.fr/en/diy-...erface-i2s-vers-spdif-bnc-wm8804-p-12559.html και να το στείλω μετά σε εξωτερικό dac ή θα μπορούσα απλά να χρησιμοποιήσω ένα από τα πολλά dac boards που υπάρχουν στο εμπόριο για χρήση με raspberry pi όπως πχ αυτό https://www.audiophonics.fr/en/dac-...berry-pi-i2s-32bit-384khz-dsd128-p-13907.html. Τα dacs για το pi είναι χωρίς είσοδο master clock αφού το pi έτσι κι αλλιώς δεν έχει, και χρησιμοποιούν το δικό τους ρολόι. Όλα αυτά που λέω βγάζουν νόημα, τα λέω σωστά?

Θέλω να τονίσω πως κάθε πρόταση, γνώμη, άποψη είναι δεκτή όμως να έχετε στο μυαλό σας πως η diy ικανότητές μου είναι περιορισμένες, άρα θέλω κάτι εύκολο και βολικό. Επίσης θα ήθελα το κόστος να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερο και μόνο σε εξαιρετική περίπτωση να ξεπεράσει τα 100€.

Ευχαριστώ.
 

panikos

New member
22 February 2007
16
είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα, αγοράζοντας το minidsp 2x4 hd (239€), 2 module is2 σε spdif όπως παραπάνω από audiophonics.fr (2χ39€) και 2 δικάναλα dac να βελτιώσεις την ad-da μετατροπή που κάνει το minidsp 2x4 hd , χωρίς να ακυρωθεί η δυνατότητα για αναβάθμιση με dirac .
δηλώνω τεχνικά άσχετος, αλλά βρίσκω κάποιους που το έχουν κάνει πράξη.


πάσα βοήθεια από ειδικούς δεκτή!