VHS 2 DVD GRABBER πρόβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Πήρα αυτό (στο κουτί λέει VG0001B)
268331_be7fc76c024951e9c993b9461def3017.jpg

για να μεταφέρω κάποιες ταινίες από το βιντεο σε DVD.
Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι ενώ γενικά ξεκινάει σωστά η εικόνα, στην πορεία αρχίζει και γίνεται ασπρόμαυρη, επανέρχεται, ξαναγίνεται, κάνει γραμμές και ούτω καθ' εξής, όπως πχ :
268330_37f9d34fcc41e4671aa7bec9be1efb4f.png

Με τον ήχο δεν έχω πρόβλημα και το video είναι το SONY SLV-SE80.
Το Logilink το έβαλα σε USB2 και σε USB3, παντού το ίδιο πρόβλημα.
Αν συνδέσω τα καλώδια (Composite + Audio) στην TV δεν το κάνει.
Ως εκ τούτου, εστιάζω στο προϊόν ή το συνοδό λογισμικό.
Το SW έχει κάποιες προεπιλογές που φαίνονται στα συνημμένα αρχεία.
Υπάρχει καμιά πρόταση για το ποιες ρυθμίσεις ίσως λύσουν το πρόβλημα?

View attachment 167774View attachment 167775
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Τι είδους βίντεο θέλεις να μεταφέρεις; Εγγραφές από κάμερα ή από τηλεόραση (εννοείται η παλιά αναλογική); μήπως έχεις εγγραφές από TV της εποχής του secam; Η εικόνα που δείχνεις μου θυμίζει παλιά εγγραφή σε VHS από το secam που είχαν τα κρατικά κανάλια πριν το 1994 και στη συνέχεια αναπαραγωγή του γυρίζοντας την έξοδο του βίντεο (αν υπήρχε) στο pal.
Γιά τις ρυθμίσεις θα δοκίμαζα μεταξύ LOCAL & PAL_B....στο Video Standard και το PAL στη δεύτερη περίπτωση.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: VHS 2 DVD GRABBER πρόβλημα

Τι είδους βίντεο θέλεις να μεταφέρεις; Εγγραφές από κάμερα ή από τηλεόραση (εννοείται η παλιά αναλογική); μήπως έχεις εγγραφές από TV της εποχής του secam; Η εικόνα που δείχνεις μου θυμίζει παλιά εγγραφή σε VHS από το secam που είχαν τα κρατικά κανάλια πριν το 1994 και στη συνέχεια αναπαραγωγή του γυρίζοντας την έξοδο του βίντεο (αν υπήρχε) στο pal.
Γιά τις ρυθμίσεις θα δοκίμαζα μεταξύ LOCAL & PAL_B....στο Video Standard και το PAL στη δεύτερη περίπτωση.

Τα βιντεο είναι από παιδικές γιορτές, βαφτίσια, γάμους. Από επαγγελματίες.
Όχι προσωπικές εγγραφές ούτε από τηλεοπτικά προγράμματα.

Θα δοκιμάσω με LOCAL
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Τα ίδια και με LOCAL + PAL
View attachment 167798
Πιστεύω ότι θα είναι δυσλειτουργία του μετατροπέα, μετά από 10-15 λεπτά το κάνει όχι από την αρχή.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Μήπως το "μυστικό" κρύβεται στις ρυθμίσεις "Video Device" (υπάρχει κάτι εκεί ; ) ή στο "Format" (αν έχει κάτι άλλο από DVD).....;

Ο video player της αναπαραγωγής έχει ρύθμιση του video out format (pal/mesecam πχ) ; Αν ναι βάλε την στο pal.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: VHS 2 DVD GRABBER πρόβλημα

Μήπως το "μυστικό" κρύβεται στις ρυθμίσεις "Video Device" (υπάρχει κάτι εκεί ; ) ή στο "Format" (αν έχει κάτι άλλο από DVD).....;

Ο video player της αναπαραγωγής έχει ρύθμιση του video out format (pal/mesecam πχ) ; Αν ναι βάλε την στο pal.

Το βιντεο έχει ένα διακόπτη PAL ή NTSC PB/NTSC4.43 και είναι στο RAL (αλλά νομίζω ότι είναι για το RF σήμα).

Οι δυνατές επιλογές από το SW στις φωτό παρακάτω
View attachment 167799
View attachment 167800
View attachment 167801
View attachment 167802
Στην TV παίζουν κανονικά οι ταινίες
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Αν το βίντεο σου είναι το SLV-SE80 EN/EG υπάρχει στο μενού ρύθμιση επιλογής PAL/MESECAM. Τη βάζουμε στο PAL (όχι στο AUTO). Εννοείται ότι ο πίσω διακόπτης επιλογής είναι στο PAL (playback)....
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Και σε Η/Υ με Vista τα ίδια κάνει, ότι έκανε και στον άλλο Η/Υ με W10.
Π@π@ριά το προϊόν μου φαίνεται.