Nikon D780

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μετά τις φήμες για την νέα Nikon D780 κυκλοφορούν και οι πρώτες φωτογραφίες της αναμενόμενης μηχανής που θα αντικαταστήσει την εξαιρετική D750.

https://nikonrumors.com/2020/01/04/...-pictures-of-the-nikon-d780-dslr-camera.aspx/

Τα βασικά χαρακτηριστικά της νέας D780 φημολογούνται ότι είναι ως παρακάτω.


24MP BSI improved sensor
Articulated TFT LCD tilting touchscreen, 3.2″ with 2,100,000 dots
Significantly improved processor (compared to the D750)
Improved fps RAW shooting
Video: 3840x2160 24p-30p, 1920x1080 24p-120p
Really good AF for video
Built-in Wi-Fi and Bluetooth
No built-in flash
Higher ISO (better than the D850)
Dual SD UHSII card slots
Between 51 and 153 AF points - I was told most likely 105 AF points
An updated interface like the Z-series
Slightly smaller and lighter body than the current D750
Nikon EN-EL15b battery (used also in the Z7, Z6, D850, D750 and other Nikon cameras)
Official announcement expected in the first half of January - the unconfirmed date I have is January 7th, the start day of CES (±1 day)
Price: between $1,999-$2,199
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Update από τον ιστότοπο nikonrumors.com

Αφορά περισσότερες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά της νέας αναμενόμενης D780.

The Nikon D780 is a high-performance full-frame DSLR aimed at both creative photographers and videographers.
・F-mount lenses. 24.5 MP full-frame CMOS sensor. EXPEED 6 image processor. The same 180K-pixel RGB sensor and Advanced Scene Recognition system as the D850.
・The 51-point Phase-Detection AF system is sensitive down to -3 EV. You get flagship tracking capabilities and quick switching between advanced AF modes.
・The 273-point Hybrid-AF system is sensitive down to -4 EV, or down to -6 EV in Low-Light AF.1 Eye-Detection AF is available when shooting stills.
・Shoot at up to 7 fps with AF/AE, or up to 12 fps in Silent Live View Photography mode. Users get full resolution images, even when shooting in RAW.
・The D780 boasts a wider ISO range than the acclaimed D850. Work with ISO 100–51200, extendable up to 204800 and down to ISO 50.
・Shoot ultra-high-resolution 4K/UHD footage at 30p/25p/24p with zero crop factor. Record in N-Log or capture rich Hybrid Log Gamma (HLG) footage.
・The 0.70x optical viewfinder gives a wide field of view and 100% coverage. The tilting 2359k-dot LCD monitor offers touch shutter release and AF.
・In-camera time-lapse. 2 MP stills at a blazing 120 fps. In-camera digitising menu. And more.
・The camera’s high-speed data-transfer capabilities and wireless connectivity make it easy to get images out there. And SnapBridge lets users share JPEGs and RAW files with any smart device.

Read more: https://nikonrumors.com/2020/01/06/...f-2-8e-and-70-200mm-f-2-8.aspx/#ixzz6AIVs6xf2
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,203
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Nikon D780

Δείχνει ολοκληρωμένη και στο βίντεο στα βασικά που καταλαβαίνω (ακροπαριστο και με AF σε 4k), αναμένουμε τα review να δούμε επιδόσεις αισθητήρα.

Πάνο η 850 έχει στο μενού ειδικό προγραμμα για ψηφιοποίηση αρνητικών που κάνει αντίστροφη χρωμάτων μέσα στη μηχανή ? Βλέπω κάτι ανάλογο στα χαρακτηριστικά και της νέας :

Μετατρέψτε αρνητικά ή slide που έχετε τραβήξει με φιλμ 35 mm σε ψηφιακά αρχεία 24 MP. Το μόνο που χρειάζεστε είναι το μενού ψηφιοποίησης μέσα στη φωτογραφική μηχανή, ο προαιρετικός Προσαρμογέας ψηφιοποίησης φιλμ ES-2 και ένας φακός Micro-NIKKOR.

Από την περιγραφή του ES2 φορέα αρνητικών βλέπω οτι κάτι ανάλογο υπάρχει στην 850 :

Χρησιμοποιώντας έναν φακό όπως τον AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED συνδεδεμένο στην D850, η λειτουργία ψηφιοποίησης της φωτογραφικής μηχανής αντιστρέφει αυτόματα τα χρώματα και αποθηκεύει τις φωτογραφίες σε μορφή JPEG. Μπορείτε να προβάλετε τις ψηφιακές εικόνες στην οθόνη της φωτογραφικής μηχανής ή σε οθόνη τηλεόρασης μέσω ενός καλωδίου HDMI (δεν συμπεριλαμβάνεται).
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,203
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Nikon D780

Ευχαριστώ Πάνο θα το μελετήσω , να κάτι που θα ήθελα να το δω και σε άλλες εταιρίες να το κάνει άμεσα η μηχανή χωρίς να αναλώνεσαι πολύ μετά σε H/Υ

Η νέα D780 φοβαμαι οτι φοράει τον ίδιο αισθητήρα με την D750 και ο νέος επεξεργαστής κάνει την έξτρα δουλειά σε οτι βελτίωση στο IQ υπάρχει, ουσιαστικές βελτιώσεις υπάρχουν στην εστίαση στο Liveview όπου προσπαθεί να μιμηθεί το dual pixel της Canon και στο βίντεο.
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Nikon D780

Ευχαριστώ Πάνο θα το μελετήσω , να κάτι που θα ήθελα να το δω και σε άλλες εταιρίες να το κάνει άμεσα η μηχανή χωρίς να αναλώνεσαι πολύ μετά σε H/Υ

Η νέα D780 φοβαμαι οτι φοράει τον ίδιο αισθητήρα με την D750 και ο νέος επεξεργαστής κάνει την έξτρα δουλειά σε οτι βελτίωση στο IQ υπάρχει, ουσιαστικές βελτιώσεις υπάρχουν στην εστίαση στο Liveview όπου προσπαθεί να μιμηθεί το dual pixel της Canon και στο βίντεο.

Λέγεται ότι φοράει τον αισθητήρα της Ζ6. Είναι BSI.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Nikon D780

Με τα λεφτά που ζητάει παίρνεις αν δεν κάνω λάθος μια z6 και πακέτο και μια d750 στα λεφτά που έπαιξε στη BF.

Εγώ θα την έπαιρνα δαγκωτό την D780. Θέλω να δω και μετρήσεις DXO.

Δεν έχεις άδικο όμως.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλή η ψηφιοποίηση φιλμ μέσα στη μηχανή και θα ήθελα να δω δείγματα.
Εγώ με τον υπολογιστή πέρα από την αντίστροφη στις καμπύλες, έπαιξα αρκετά και με τους χρωματισμούς για να φέρω τα χρώματα σε καλό επίπεδο. Tint, WB, split toning, κτλ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλή η ψηφιοποίηση φιλμ μέσα στη μηχανή και θα ήθελα να δω δείγματα.
Εγώ με τον υπολογιστή πέρα από την αντίστροφη στις καμπύλες, έπαιξα αρκετά και με τους χρωματισμούς για να φέρω τα χρώματα σε καλό επίπεδο. Tint, WB, split toning, κτλ

ίσως είναι πιο εύκολο από όσο νομίζουμε. Αν η μηχανή με κάποιο τρόπο έχει σε προφίλ τα film τότε μπορεί να δώσει εύκολα ένα εξαιρετικό jpeg.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,203
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Nikon D780

ίσως είναι πιο εύκολο από όσο νομίζουμε. Αν η μηχανή με κάποιο τρόπο έχει σε προφίλ τα film τότε μπορεί να δώσει εύκολα ένα εξαιρετικό jpeg.

Ακριβώς αυτό κάνει το software των scanner. Δεν ξέρω ποσο καλά ανταποκρίνεται η μηχανή βέβαια και εγώ θέλω να δω δείγματα. Το ξέρω οτι δεν είναι εύκολο, έχω τον ES1 Nikon φορέα και έχω κάνει ψηφιακή μετατροπή αρνητικών με macro φακό και μετά με αντιστροφή της καμπύλης στο LR, σίγουρα χρειάζεται ρύθμιση του WB ανα παρτίδα φιλμ και πολλές άλλες ψιλοβελτιώσεις για να έρθουν τα χρώματα σωστά.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Ok καλή κάμερα φαίνεται με αυτά που διαβάζω.
Αν ένας επαγγελματίας έχει δυο τρεις d750 για γάμους κι τραβάνε και βίντεο με αυτή, το πέρασμα σε d780 για καλύτερο βίντεο μπορεί να γίνει εύκολα.
Αραγε φορτίζει με το usbc εν ώρα λειτουργίας;

Άντε τώρα βγάλε και μια d7800 με την ίδια φιλοσοφία κρατωντας τη γυριστή οθόνη και ίσως τη τσιμπήσω :)
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,556
Ok καλή κάμερα φαίνεται με αυτά που διαβάζω.
Αν ένας επαγγελματίας έχει δυο τρεις d750 για γάμους κι τραβάνε και βίντεο με αυτή, το πέρασμα σε d780 για καλύτερο βίντεο μπορεί να γίνει εύκολα.
Αραγε φορτίζει με το usbc εν ώρα λειτουργίας;

Άντε τώρα βγάλε και μια d7800 με την ίδια φιλοσοφία κρατωντας τη γυριστή οθόνη και ίσως τη τσιμπήσω :)

Σωστά αν βγάλει και μια D7800 όπως είπες με 4Κ χωρίς crop και με καλή εστίαση από την οθόνη, θα με κάνει να σκεφτώ σοβαρά να ξαναγυρίσω σε Dslr.!!

Πάντως συνολικά φαίνεται ολοκληρωμένο πακέτο η D780, θα πάει σίγουρα καλά.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,694
Re: Απάντηση: Nikon D780

Δεν υπάρχουν οι επαφές για grip!
Bad point.........

Από κει που μας έβγαζε τα grips του 500άρικου, τώρα έχει περάσει στο άλλο άκρο η Νικον μού φαίνεται. Είναι να απορείς ώρες ώρες...
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,694
Προφανώς το grip θα είναι απλό battery pack, χωρίς κουμπιά δλδ, σαν αυτό των Z6/Z7. Fail με λίγα λόγια.