Ρυθμιση ηχειου διαλογου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα εχω της εξης απορια! ξεκινώντας εχω τον παμπαλαιο yamaxa rxv 861 του εβαλα κεντρικο ηχειο τα λεβελ όλα είναι μια χαρα και αρμονικα το θεμα μου είναι ότι υπαρχει και εκουαλαιζερ το οποιο σου δινει την δυνατοτητα να ενισχύσεις καποιες συχνότητες, η ενισχυση είναι μεχρι 6 db ,προσωπικα εγω τα εχω βαλει όλα στο 0 όπως ηταν εξ ρχης ( φλατ ) διοτι τα εκουαλαιζερ δεν τα πολύ συμπαθω και φοβάμαι μηπως το κεντρικο μετα τσιριζει !!! αυτό που ρωταω είναι εάν χανω σε κατι? η η σκεψη μου είναι λαθος ! οσοι χρησιμοποιουν το εκουαλαιζερ ποια είναι η σωστη ρυθμιση?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Η εύλογη απορία σου είναι λίγο δύσκολο ν' απαντηθεί από post. Μια που παρακολουθείς τα νήματα για τον ήχο καταλαβαίνεις ότι όσο καλή περιγραφή και να δώσει κάποιος για ένα ηχητικό αποτέλεσμα σίγουρα απέχει από την πραγματικότητα (που είναι ο χώρος σου) την οποία επηρεάζουν πολλά πράγματα.
Βάλε μία ταινία Blueray που να έχει εκτεταμένους διαλόγους και ξεκίνα τις δοκιμές. ( στο ίδιο σημείο βέβαια. 2λεπτο, 3 λεπτο ότι πιο εκτεταμένο σε διάρκεια και σε κλειστό χώρο βρεις.} Η φωνή έχει χαρακτηριστικά που είναι εύκολα αναγνωρίσιμα μέσα από την καθημερινότητά μας. Μπορείς να καταλάβεις αν είναι θαμπή, αν είναι υπερβολικά «βαριά» αν είναι έντονα τα σ. Είναι και πώς σου αρέσει.
Προσωπικά πάντα, τηρουμένων των αναλογιών, ενώ στη δικάναλη ακρόαση το EQ αλλοιώνει το ηχητικό αποτέλεσμα, στην πολυκάναλη μάλλον το βοηθάει.
Και πάντα έχει να κάνει με το ηχείο. Ο Vlad66 με το DALI είχε κατασταλάξει στο «χαμόγελο». Εγώ με το Klipsh έχω σηκώσει λίγο τις χαμηλές. (στραβό χαμόγελο):flipout:
Τα πάντα είναι θέμα γούστου και...... μηχανημάτων.
Καλό ψάξιμο
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλημερα και χρονια πολλα δεν μιλαω για το κλασικο eq αυτό το εχω κλειστο μιλαω για το eq διαλογου που σου δινει 3 συχνότητες και είναι σε οριζοντια διαταξη σε μια μπαρα και αφερεις η προσθετεις db εκει δεν μπορεις να φτιαξεις το χαμογελο ! για να μην σας μπερδεψω ο ενισχυτης εχει 2 eq το κλασικο που χρησιμοποιούμε και στο δικαναλο ηχο των 10 περιοχων αυτό το εχω κλειστο και τo 2 που είναι του διαλογου !!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εγώ όταν ζούσα και με πολυκάναλο στο κεντρικό είχα κάνει το λεγόμενο (μικρό) χαμόγελο.
υπέροχα ακουγόταν. dali consept center με yamaha rx-v1300
https://www.google.com/search?newwi...mAhXJYVAKHYdVAVQQsAR6BAgJEAE&biw=1522&bih=702
https://www.google.com/search?newwi...HcYNAFwQsAR6BAgKEAE&biw=1522&bih=702&dpr=1.25

Το ιδιο τηλεκοντρόλ εχουμε τωρα τι χρησιμοποιείς?-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλημερα και χρονια πολλα δεν μιλαω για το κλασικο eq αυτό το εχω κλειστο μιλαω για το eq διαλογου που σου δινει 3 συχνότητες και είναι σε οριζοντια διαταξη σε μια μπαρα και αφερεις η προσθετεις db εκει δεν μπορεις να φτιαξεις το χαμογελο ! για να μην σας μπερδεψω ο ενισχυτης εχει 2 eq το κλασικο που χρησιμοποιούμε και στο δικαναλο ηχο των 10 περιοχων αυτό το εχω κλειστο και τo 2 που είναι του διαλογου !!

Εκανα λαθος πηγα και το τσεκαρα ένα eq και σου επιτρεπει να παιξεις με τα μπροστινα ηχεια και του διαλογου θα αρχισω να κανω τις δοκιμες ευχαριστω!!!
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Ο RX-V861 και αρκετοί Yamaha της τότε εποχής έχουν Graphic Equalizer 5 περιοχών για το κεντρικό και, Parametric Equalizer για όλα τα ηχεία για την τονική ισορροπία μεταξύ των ηχείων και χώρου. Graphic Equalizer για το κεντρικό για ταίριασμα με τα κύρια ηχεία. Αν είναι καλό η όχι θέλει πειραματισμό και όχι υπερβολές που φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ο RX-V861 και αρκετοί Yamaha της τότε εποχής έχουν Graphic Equalizer 5 περιοχών για το κεντρικό και, Parametric Equalizer για όλα τα ηχεία για την τονική ισορροπία μεταξύ των ηχείων και χώρου. Graphic Equalizer για το κεντρικό για ταίριασμα με τα κύρια ηχεία. Αν είναι καλό η όχι θέλει πειραματισμό και όχι υπερβολές που φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

Φιλε μου να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσουν τα eq ουτε τα bass/treble ειμαι της λογικης οτι το ηχειο πρεπει να παιζει flat για να παιζει ομαλα αυτο που μπορει να δωσει ! το το eq μπορει να παιζει πιο δυνατα αλλα αμα θελησεις να αυξησεις την φωνη ξεκινουν οι παραμορφωσεις ειδικα εαν αυξησεις αρκετα db καιγοντε και τα μεγαφωνα για πλακα ! ωστοσο το γραφικο εκουαλαιζερ που αναφερεις πως ενεργοποιειτε? οχι οτι θα το χρησιμοποιησω απλως για να ξερω γιατι εχω μπερδεψει λιγο τα μπουτια μου !!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
To eq για να μπορείς να το αξιοποιήσεις θα πρέπει να χεις μικρόφωνο μέτρησης να το φέρεις flat και πάλι αυτό δεν είναι και πανάκεια. Υπάρχουν χειρότερα προβλήματα απ το να σε απασχολούν τέτοια πράγματα, τι να το κάνεις ν ασχοληθείς με το eq του κεντρικού όταν για τα υπόλοιπα ηχεία δεν έχεις καν ούτε μία τυπική ισοστάθμιση; Αυτό σε ανησύχησε τώρα;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
O λογος που το ρωτησα ειναι επειδη το κεντρικο το εχω flat μηπως χανω σε αποδοση για αυτο ρωταω !!

Αν έχεις ηχεία που κατασκευάστηκαν να λειτουργούν σαν σύνολο μην ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα Equalizers, ασχολήσου καλύτερα με την σωστή ένταση και της υπόλοιπες παραμέτρους ρύθμισης και τοποθέτησης.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
O λογος που το ρωτησα ειναι επειδη το κεντρικο το εχω flat μηπως χανω σε αποδοση για αυτο ρωταω !!

Σε απόδοση ούτως ή άλλως χάνεις αφού δεν έχεις σοβαρή ισοστάθμιση, δεν υπάρχει λόγος ν ασχολείσαι, κάνε αυτό που λέει ο Αντώνης, ό,τι παράμετρο σου δίνει δυνατότητα να ρυθμίσεις και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Αν έχεις ηχεία που κατασκευάστηκαν να λειτουργούν σαν σύνολο μην ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα Equalizers, ασχολήσου καλύτερα με την σωστή ένταση και της υπόλοιπες παραμέτρους ρύθμισης και τοποθέτησης.

Σας ευχαριστω και τους 2 ! χθες εκανα διαφορες δοκιμες και κατεληξα τα eq στο off και επαιξα πιο πολύ με την ενταση των ηχειων !!! -bye-