υβριδικος HTA 25B TAGA, με ποια ηχεια?

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,980
Κορωπί
ενας φιλος αγορασε τον υβριδικο HTA 25B TAGA και ψαχνει για ηχεια βιβλιοθηκης σε νορμαλ τιμη, του ειπαν απo το μαγαζι για τα klipsch R51M, προφανως λογω υψηλης ευεσθησιας (93 db), σε συναρτηση με τα 2 x 18W RMS 8ohm που δινει ο ενισχυτης.
μηπως τον εχει ακουσει κανεις να μου αποψεις
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα φιλε μου και χρονια πολλα! ειμαι της αποψης οτο ηχεια και ενισχυτης πρεπει ηχητικα -ποιοτικα να συμβαδιζουν μεταξυ τους και οχι το ενα να υπερτερει εναντι του αλλου !! τα ηχεια ειναι μια χαρα τον ενισχυτη δεν τον εχω ακουσει αλλα δεν συμπαθω εταιρειες που βγαινουν στις ιδιες εκδοχες με διαφορετικα ονοματα! ο ιδιος ενισχυτης βγαινει και σε αλλες ονομασιες πχ mistral ! οταν το βλεπω αυτο με φοβιζει ! αφου τον εχει τωρα δεν μπορει να κανει αλλιως σαν συνδιασμος μια χαρα ειναι αρκει ο ενισχυτης να αντεξει στο χρονο και να ειναι αξιοπιστος! ειδικα με το θεμα λυχνιες ο καθενας μπορει να φτιαξει το δυσκολο ομως ειναι η υλοποιηση και η ποιοτητα που θα χρησιμοποιηθει !!!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ξεχασα να αναφερω οτι τετοιου τυπου -οικονομικων ενισχυτων λυχνιων το πρωτο πραγμα που αναβαθμιζεται ειναι οι ιδιες οι λυχνιες ! οτι πληρωνεις δηλ παιρνεις !!!
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,980
Κορωπί
Χρονια πολλα, να εχουμε φωτιση
Φιλε, συμφωνω απολυτα με τις αποψεις σου, κι εμενα δεν με ικανοποιουν τετοιου ειδους ενισχυτες, γιατι απο τεχνικης πλευρας δεν τους βρισκω σωστους. Αμεσως αμεσως, απο τα χαρακτηριστικα μας δηλωνει ανεπαρκεια στην τροφοδοσια, μην επεκταθω στα υπολοιπα γιατι θα χαθουμε, ασε που μολις ειδα στις φωτογραφιες τα καλωδια για τα RCA ... ξενερωσα.
Το θεμα ειναι οτι χωρις να μου πει κουβεντα πηγε και αγορασε εναν ενισχυτη που του χτυπησε στο ματι, για να τον ακουει στο εργαστηριο του. Οταν με καλεσε να τον ακουσω με κατι μεσαιου ογκου ηχεια που του ειχα φτιαξει στο παρελθον για το συστημα που εχει στο σπιτι, δεν πατησα το ποδι μου γιατι θα συγχυστω.
Τα klipsch R51M τα εχω ακουσει αρκετα, και μου κανουν ηχεια που ταιριαζουν με πολλους ενισχυτες.
Το προβλημα μου ειναι οτι του αρεσει το μπασο και μαλλον ο ενισχυτης δεν θα μπορει!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Συμφωνω απολυτα μαζι σου τα ηχεια μπορει να εχουν υψηλη ευαισθησια αλλα χρειαζοντε και το ρευματακι τους ! το θεμα είναι ότι ενισχυτες τετοιου τυπου δεν εχου ρευμα με αποτέλεσμα να παραμορφωνουν και να καταστρεφουν με ευκολια και τα μεγάφωνα!! καλο είναι να αλλαξει ενισχυτή να παρει κανονικο με λυχνίες η εστω έναν υβριδικο εάν του αρεσει ο αναλογικος ηχος και να παρει και τα συγκεκριμενα ηχεια !!!-bye-
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Καλησπέρα. Τον άκουσε με τα Klipsch; Αν του άρεσε το αποτέλεσμα, τι μπορείς να κάνεις εσύ ή οποιοσδήποτε; Εξ άλλου τα θέλει για το εργαστήριό του, άρα δεν γίνεται να κάνει χαμό. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Πόσα φορητά συστήματα έχουμε δει όλοι μας σε εργαστήρια; Αυτά με τα αποσπόμενα ηχεία. Σε σύγκριση με αυτά, να μη σου πω ότι θα είναι σούπερ.
Εκτός αν έχεις μπει στη λογική να τον ψήσεις να τον αλλάξει.
Πιστεύω ότι πρέπει να ακούσετε μαζί τον Taga και μέσα από σχόλια και παρατηρήσεις να αποφασίσει για την επόμενη κίνηση.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,980
Κορωπί
Μαλλον δεν τον ακουσε με τα Klipsch
Η ερωτηση μου αποσκοπει στο να υπαρξει μια γραμμη για τι σοι ηχεια θα μπορουσαν να παιξουν καλυτερα
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,016
127.0.0.1
Σαν μαστόρι που είσαι, δεν του στήνεις ένα fostex;
Κάπου έχω σχέδια για αυτό που έφτιαξα στον πεθερό μου.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,980
Κορωπί
Βρε αμεσως τα fostex σκεφτηκα … αλλα αν δεν πετυχει το ακουστικο συνολο τι να τα κανουμε μετα?
μετα θα πρεπει να φτιαξουμε και εναν ενισχυτη D :flipout:

ή μηπως να παμε στον πεθερο σου να ακουσουμε τον TAGA :drummer:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,016
127.0.0.1
Αν δεν πετύχει θα φταίει ο taga.
Ότι θα τα οδηγήσει, θα τα οδηγήσει. Δεν υπάρχει περίπτωση.