Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους...
Θα ηθελα την βοηθεια σας ως προς τι κολλα να χρησιμοποιήσω για να κολλήσω τον μαγνήτη που αποκολλησε απο το σασι του ηχειου.
Σκεφτόμουν να παρω μια δυο συστατικών ,αλλα θα ηθελα και καποια γνωμη μηπως καποιος φιλος το εχει αντιμετώπισή και ειχε μια σίγουρη λυση.
Ευχαριστω πολυ...!!!
IMG_20200106_120452.jpgIMG_20200106_121936.jpgIMG_20200106_121929.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αντώνη ταλαιπωρημένο το βλέπω, κάτι οπές που φαίνονται σχισμένες ήταν για τη συγκράτηση;
Αν κρίνω κι οι τέσσερις οπές συγκρατούνταν απ αυτό που φαίνεται να έχει αντίστοιχο αρσενικό πύρρο, μήπως τα είχες πολύ ώρα σε πολύ μεγάλη ένταση; Καινούρια ήταν αυτά ή δεύτερο χέρι;
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

Καλημερα Κωσταντινε ...ναι ειναι παλια του 06' ,του πιτσιρικά του τα εχω σε εναν philips 900 series για να ακούει την μουσικη του και του το εριξε η μικρη κατω ,η καμπινα δεν επαθε τιποτα και ακουω μεσα εναν θορυβο και το ανοιξα και ειδα την εικονα που ανεβασα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ ό,τι κατάλαβα λοιπόν αυτοί οι τέσσερις πύροι κούμπωναν στις αντίστοιχες τρύπες και με μία μικρή περιστροφή κλείδωναν, αν όπως λες είναι για το γιο κι όχι για σοβαρές ακροάσεις μπορείς να τα κολλήσεις αλλά θα σε συμβούλευα όχι κόλλα δύο συστατικών γιατί μετά αν χρειαστεί να τ ανοίξεις θα βλαστημήσεις. Κόλλησέ τα με μία απλή οικιακή κόλλα, βάλε και στις δύο επιφάνειες και ν αφήσεις να στεγνώσει ελαφρά, μη βάλεις στιγμής και δεν προλάβεις, νομίζω είναι μία λογική κι απλή λύση αν θες να δουλέψει το ηχείο.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

Απ ό,τι κατάλαβα λοιπόν αυτοί οι τέσσερις πύροι κούμπωναν στις αντίστοιχες τρύπες και με μία μικρή περιστροφή κλείδωναν, αν όπως λες είναι για το γιο κι όχι για σοβαρές ακροάσεις μπορείς να τα κολλήσεις αλλά θα σε συμβούλευα όχι κόλλα δύο συστατικών γιατί μετά αν χρειαστεί να τ ανοίξεις θα βλαστημήσεις. Κόλλησέ τα με μία απλή οικιακή κόλλα, βάλε και στις δύο επιφάνειες και ν αφήσεις να στεγνώσει ελαφρά, μη βάλεις στιγμής και δεν προλάβεις, νομίζω είναι μία λογική κι απλή λύση αν θες να δουλέψει το ηχείο.
Πρεσαριστος ειναι ο μαγνήτης επανω στο σασι ,δεν ειναι με πηρακια περιστροφής για να κλειδωση.Oπως το ειδα....το λες και αστοχια υλικου ,γιατι απο την αρχικη κατασκευη του ,φαινετε οτι δεν ''εκατσε'' καλα απο τα 3 λαθος και ενα σωστο πρεσαρισματα που εχει το σασι....Τελος παντων...σε κατι τετοιο θα παω Κωσταντινε...το πολυ πολυ...αν ξαναχαλασει ενα mid 3αρι και αλλαγη..
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

Προσοχή όμως να κεντράρει το πηνίο.

Στα ιδια ''πατηματα'' το εβαλα και βλεπουμε...
...αλλα όντως ειχε θεμα κατασκευαστικό απο την αρχη...φαίνεται και στο πηνίο που ειναι στραβό στο σασι ,δεν ειναι κεντραρισμενο με αποτελεσμα ,οπως βλεπουμε την φωτο απο την αριστερή πλευρα για πολυ λιιιιιγο δεν ακουμπάει στο σασι ,και στην δεξια πλευρα εχει αρκετο κενο...
IMG_20200106_153928.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ θα λεγα μην ασχοληθείς περαιτέρω και φυσικά μην τα ξανά κουμπώσεις στον ενισχυτή μη κάνεις κι εκεί ζημιά, αν είναι παλιός δε νομίζω να χει τις προστασίες των πιο νέων μοντέλων, κρίμα είναι να τον πάρεις κι αυτόν στο χέρι.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

Εγώ θα λεγα μην ασχοληθείς περαιτέρω και φυσικά μην τα ξανά κουμπώσεις στον ενισχυτή μη κάνεις κι εκεί ζημιά, αν είναι παλιός δε νομίζω να χει τις προστασίες των πιο νέων μοντέλων, κρίμα είναι να τον πάρεις κι αυτόν στο χέρι.

απο περιέργεια θα το βαλω επανω να το ακουσω και ήδη είμαι στην αναζήτηση απο ebay για 3αρι στα 4ohm...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά ξέρετε όλα αυτά τα υλικά πως θα συμπεριφερθούν με τις δονήσεις; Υπάρχει κάποιος λόγος που ο κατασκευαστής δεν προτίμησε αυτόν τον τρόπο; Ρωτάω τώρα εγώ.
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)


..κατι σαν αυτο εβαλα τελικα..... https://www.everbuild.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/S2RAPEX24-new.png

Παιδες το βαρος του μαγνήτη υπερ αρκετο + και οι κραδασμοί μετα...???

....χρειαζονταν κατι πολυ δυνατο ετσι ωστε να ειναι σταθερο και ''αθανατο''

Και ετσι εγινε σωστη και στιβαρή δουλεια...!!!!
 

Attachments

  • IMG_20200107_222012.jpg
    IMG_20200107_222012.jpg
    54.2 KB · Views: 81

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,769
Αγιοι Αναργυροι
Παιδιά ξέρετε όλα αυτά τα υλικά πως θα συμπεριφερθούν με τις δονήσεις; Υπάρχει κάποιος λόγος που ο κατασκευαστής δεν προτίμησε αυτόν τον τρόπο; Ρωτάω τώρα εγώ.

για πολλούς λόγους Κώστα.. ένας είναι το κόστος. άλλος ο χρόνος!
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

πόση ώρα θέλει αυτό για να "δέσει" ;;
η permatex θέλει 1 24ωρο

..στα 15' λεπτα ήταν οκ....ειχε κολληση αψογα..
Αλλα...απο εχθες που το εφτιαξα το αφησα να ''δεσει'' οπως εγραψες και εσυ και αυριο το πρωι θα το βαλω επανω στην καμπινα του..
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,727
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

Υπάρχει κάποιος λόγος που ο κατασκευαστής δεν προτίμησε αυτόν τον τρόπο; Ρωτάω τώρα εγώ.
Κοστος & χρονος.
Αν ο λογος ηταν η ακριβεια κλπ τουλαχιστον θα κεντραρε το πηνιο σωστα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,727
Απάντηση: Re: Αποκολλησε ο μαγνητης απο το σασι του ηχειου (φωτο)

για πολλούς λόγους Κώστα.. ένας είναι το κόστος. άλλος ο χρόνος!

Αυτο !!!!! Ειδα οτι το ειπες λιγο μετα που εγραψα το δικο μου ποστ :grinning-smiley-043