Μόνο ΕΝΑ Ελληνικό Τραγούδι.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Αν (σας υποχρέωνε κάποιος να) διαλέγατε ΜΟΝΟ ΕΝΑ Ελληνικό Τραγούδι ποιο θα ήταν.

Είπαμε Μόνο Ένα – ποιο είναι το κορυφαίο για τον καθένα ever.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ηλία, αυτό το ''μόνον ένα'', καθιστά την επιλογή πολύ δύσκολη έως και αδύνατη....

Όπως και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, ακόμη και 10 να με αφήσουν να διαλέξω, πάλι φοβερά δύσκολο είναι...

Για χάρη του παιχνιδιού και μονον, διαλέγω τα Λιανοτράγουδα του Μάνου....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Ναι έχεις δίκιο - άλλωστε αλλάζει και η κρίση μας , αυτό που θεωρούμε σήμερα το αναθεωρούμε αύριο.

Απλά γιά χάρη του παιχνιδιού όπως σωστά έγραψες . Ετσι γιά να γίνει δύσκολο ..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν και δεν συμπαθώ αυτόν τον τύπο μουσικής αλλά και τους Κρητικούς, τα γενέθλια του Μπικάκη είναι το τραγούδι που θα διάλεγα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Επιλογή δύσκολη έως αδύνατη. Αυτή τη στιγμή θα διάλεγα τη Θεσσαλονίκη του μακαρίτη του Μικροουτσικου, άλλη εποχή θα έλεγα τον Τσάμικο του Μάνου η την Όμορφη Πόλη του Μήκη.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Συννεφιασμένη Κυριακή του τιτανοτεραστίου Βασίλη Τσιτσάνη.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Χτες είχαμε μια μεταμεσονύχτια οικογενειακή συζήτηση.
Η κατάσταση ήταν ως εξής, ανοιγμένος προβολέας και επέλεγε ο κάθε ένας τραγούδι από το youtube. Eίχαμε και την κιθάρα το αρμόνιο ο κάθε ένας στα χέρια και προσπαθούσαμε να βγάλουμε άλλος τις νότες άλλος τις συγχορδίες τον ρυθμό, και όπως ψάχναμε ακριβώς αυτό, ποιο είναι το πιο χαρακτηριστικό ελληνικό τραγούδι.
Έβαλα εγώ το Ζεμπέκικο της Ευδοκίας. Ερώτηση λοιπόν στα παιδιά, πότε πιστεύετε φτιάχτηκε αυτό το τραγούδι. Και αρχίσαμε. Στα χρόνια του παππού; στα χρόνια τα δικά μου;
Η πρώτη απορία που μου δημιουργείται εμένα είναι κάποιοι και πριν το 1971 είχαν μπουζούκια κιθάρες μαντολίνα. Κανείς δεν σκέφτηκε την μελωδία. Δηλαδή υπάρχει πάντα ένα πράγμα που ορίζει ένα τραγούδι η χρονική στιγμή της δημιουργίας.
Διαβάσαμε λοιπόν ότι ήταν ο Λοίζος με τον σκηνοθέτη της ταινίας, είχε έναν τζουρά και έβλεπε χωρίς ήχο την σκηνή του χορού. Η σκηνή είχε γυριστεί ήδη, με τραγούδι να παίζει ή τα ματόκλαδα σου λάμπουν ή το Άτακτη.
Δηλαδή είμαστε στο 1971, βασικό μοτίβο από τον Βαμβακάρη, ο σκηνοθέτης ψάχνει τραγούδι διαφορετικό ο Λοίζος ψάχνει τις νότες και βγαίνει το ζεμπέκικο της Ευδοκίας

Από το 1971 ως τώρα, πόσοι Έλληνες κάθισαν και δοκίμασαν τις νότες μια μια στις κιθάρες τους και χάρηκαν μόλις το έπιασαν, πόσοι το άκουσαν νύχτα στα ραδιόφωνα, πόσες κασέτες γράφτηκαν. Γενικά μου αρέσει να παρατηρώ πως αντιδρούν τα μικρά παιδιά όταν τους βάζεις ένα τραγούδι. Και είτε είναι 3 ετών το παιδάκι είτε είναι 10 πάντα γυρίζει το κεφάλι του και βλέπεις να συντονίζεται στον ρυθμό του ζεμπέκικου της ευδοκίας. Μπορείς επίσης να παρατηρήσεις πως αρέσει σε έναν ξένο που έχει άλλα τελείως ακούσματα σε έναν Γερμανό και βλέπεις πως αντιδρά είναι σαν να κάνεις σε κάποιον πείραμα πως αγγίζεις τις αισθήσεις του. Βλέπεις να το παίζουν στην Κωνσταντινουπολη και οι ανατολίτες οι Τούρκοι οι Ισραηλινοί να το έχουν κάτι οικείο είναι ένα απίστευτα απλό, έχει μέσα του στοιχεία από αρχέγονες μνήμες. Με 20 νότες αγγίζει το μυαλό την ψυχή δεν χρειάζεται ποτό άρωμα φαγητό χρώματα. Είναι πανίσχυρο. Η πρώτη έκδοση με τον τζουρά.
https://www.youtube.com/watch?v=ezttNgBoo8c
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μόνο ΕΝΑ Ελληνικό Τραγούδι.

Η πρώτη απορία που μου δημιουργείται εμένα είναι κάποιοι και πριν το 1971 είχαν μπουζούκια κιθάρες μαντολίνα. Κανείς δεν σκέφτηκε την μελωδία. Δηλαδή υπάρχει πάντα ένα πράγμα που ορίζει ένα τραγούδι η χρονική στιγμή της δημιουργίας.
Διαβάσαμε λοιπόν ότι ήταν ο Λοίζος με τον σκηνοθέτη της ταινίας, είχε έναν τζουρά και έβλεπε χωρίς ήχο την σκηνή του χορού. Η σκηνή είχε γυριστεί ήδη, με τραγούδι να παίζει ή τα ματόκλαδα σου λάμπουν ή το Άτακτη.
Δηλαδή είμαστε στο 1971, βασικό μοτίβο από τον Βαμβακάρη, ο σκηνοθέτης ψάχνει τραγούδι διαφορετικό ο Λοίζος ψάχνει τις νότες και βγαίνει το ζεμπέκικο της Ευδοκίας


Τι μου θύμισες τώρα...
Ο Δαμιανός έφτιαξε μια πολύ ωραία ταινία, ο Λοίζος έγραψε ένα θεϊκό τραγούδι και παρ´όλα αυτά κατάφεραν να γυρίσουν μια απ´τις πιο άκυρες σκηνές του Ελληνικού κινηματογράγου.
Ένας φαντάρος που χορεύει αλλά δεν έχει ιδέα από ζεϊμπέκικο και μια γκόμενα που βαράει παλαμάκια εντελώς εκτός ρυθμού, στο γάμο του καραγκιόζη.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με το Δημήτρη, δεν υπάρχει απάντηση σ´αυτό το ερώτημα, τουλάχιστον από μένα.

 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Και εγώ είμαι κατά των λιστών . Αλλά το 1 …δεν είναι λίστα.

Γιαυτό το έβαλα έτσι . Στις λίστες έχεις σκέψεις (έως ενοχές) ποιο πρώτο ποιο δεύτερο γιατί αυτό μέσα και άλλο έξω κλπ.

Στο 1 όμως δεν ..παρεξηγιέται κανένα. Πιο πολύ εκφράζει εσένα …. και δεν λογαριάζεις κανεναν. Τις λίστες οφείλεις να τις τεκμηριώσεις.

Λοιπόν βάζω το διαχρονικό δικό μου ΕΝΑ που το έχω σε 15+ εκτελέσεις όλες εξίσου άψογες και δυσκολεύομαι να διαλέξω.

Μάνος : Τώρα που Πας στην Ξενιτιά / Νίκος Γκάτσος

• Μούσχουρη
• ΓΙοβάνα
• Αρλέτα
• Φαραντούρη
• Τζένη Βάνου
• Πασπαλά
• Μαρινέλλα
• Μούτσιος
• Φραγκούλης


Μάλλον η καλύτερη
https://www.youtube.com/watch?v=8CUpMEMPkG8